Diagnozowanie boreliozy. Kiedy wykonać badania i jakie są ceny testów?

Magdalena Barszczak
kleszcze
Fotografia: REPORTER

Jak rozpoznać boreliozę, kiedy rumień nie pojawia się na skórze? Z pomocą przyjdą testy diagnostyczne. Zobacz, które są najskuteczniejsze i ile kosztują.

Nieleczona borelioza, czyli krętkowica kleszczowa może prowadzić do groźnych powikłań, dlatego tak ważna jest szybka diagnoza. Wcześnie wykryta choroba jest całkowicie wyleczalna. Jeśli podejrzewasz u siebie objawy boreliozy, nie zwlekaj i skontaktuj się z lekarzem. 

Zobacz także: Neuroborelioza. Jakie są objawy tej choroby i jak wygląda leczenie?

Badania na boreliozę

Po powrocie ze spaceru, lasu czy działki obserwuj swoje ciało. Dwie doby po ugryzieniu kleszcza ryzyko zarażenia boreliozą jest niewielkie. Po upływie 72 godzin jednak gwałtownie wzrasta. Pierwszym symptomem świadczącym o zarażeniu boreliozą może być rumień wędrujący na ciele. W większości przypadków uznaje się go za wystarczający do postawienia diagnozy. Co zrobić, jeśli do ugryzienia doszło i podejrzewamy boreliozę, ale nie widzimy rumienia po kleszczu na ciele?

Borelioza może dawać wiele objawów neurologicznych i skórnych. Nie ma badań, które dają stuprocentową możliwość potwierdzenia lub wykluczenia tej choroby. Jednak jej obecność możemy potwierdzić testami diagnostycznymi.

Jakie wykonać badania na boreliozę? Badania serologiczne wykazują w surowicy krwi obecność przeciwciał (IgA i IgG) skierowanych przeciwko krętkom Borrelia. Wykonuje się je w dwóch etapach. Etap pierwszy to ilościowy test immunoenzymatyczny ELISA. Etap drugi to badanie techniką Western Blot. Wykonuje się je, jeśli wynik testu ELISA jest dodatni lub niejednoznaczny.

Test na boreliozę

Test ELISA

Najczęściej stosowany test diagnostyczny polegający na pobraniu krwi i analizowaniu jej pod kątem obecności przeciwciał. Niestety, jego skuteczność wynosi tylko 30-40%. Jednym z czynników, dla których jest tak chętnie wybierany, jest cena tego badania na boreliozę. W przypadku skierowania od lekarza test ELISA jest darmowy. Na wykonanie testu czeka się ok. 3-4 miesięcy. Nierefundowane przeprowadzenie testu ELISA to koszt ok. 60 zł, w zależności od laboratorium. 

Test Western Blot

Znacznie skuteczniejsza metoda wykrywania boreliozy. Daje pewność w około 70-80%. Podobnie jak ELISA to badanie na boreliozę polega na pobraniu krwi od pacjenta. Różnica dotyczy wykrycia konkretnych przeciwciał – IgM oraz IgG, charakterystycznych dla boreliozy. Najlepiej test przeprowadzić około 3 tygodni od ukąszenia. Niestety, test metodą Western Blot nie należy do tanich. Trzeba za niego zapłacić od 150 do 300 zł.

Test PCR

To zdecydowanie najbardziej skuteczna metoda diagnozy, ale nie najtańsza. Wykazuje obecność DNA krętka Borrelia we krwi, moczu lub płynie mózgowo-rdzeniowym. To badanie na boreliozę można zrobić w ciągu kilku dni od wystąpienia zakażenia, a jego wyniki są zwykle dostępne po 2-3 dniach. Koszt testu PCR to około 170 zł.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

rumień po kleszczu
Rozwiąż quiz

Czy grozi ci borelioza?

rumień po kleszczu

1. W jakiej części Polski mieszkasz?

Autor: Magdalena Barszczak

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów