Ból głowy - kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Sylwia Bagińska 06.07.2018
Ból głowy
Fotografia: fotolia

Ból głowy nie może być bagatelizowany. W wielu przypadkach wywołany jest stresem, zmęczeniem i niewyspaniem. Jednak bardzo silny ból głowy może wskazywać na różne choroby i dolegliwości!

Ból głowy to bardzo powszechna dolegliwość i spotyka każdego, niezależnie od wieku. Może mieć on różny charakter i natężenie. Bólu głowy nie można lekceważyć, gdyż w niektórych przypadkach może być objawem poważnej choroby lub stanu, który zagraża życiu.

Zobacz także: Ból w kolanie - może być objawem wielu chorób. Koniecznie sprawdź jakich!

Częste bóle głowy

Często występujące bóle głowy u wielu osób to tzw. napięciowe bóle głowy. Nie są objawem żadnej choroby, są schorzeniem samym w sobie. Zazwyczaj, wystąpienie napięciowych bólów głowy jest uwarunkowane wieloma czynnikami. Są to między innymi:

 • Emocje
 • Zmęczenie,
 • Niewyspanie,
 • Głód,
 • Niewygodna pozycja.

Co na ból głowy – naturalne sposoby radzenia sobie z tą dolegliwością

W większości przypadków ból głowy, nie jest związany z żadną poważną chorobą lub dolegliwością. Zazwyczaj jest następstwem przemęczenia, braku snu, czy też przyjęcia niewygodnej pozycji przed biurkiem w pracy.

Uśmierzyć dolegliwości bólowe można domowymi sposobami na ból głowy. Zamiast sięgać po kolejną tabletkę przeciwbólową, lepiej wykonać masaż głowy lub napić się herbaty z mięty, rumianku lub innego zioła.

Przyczyny bólu głowy

Ból głowy może być objawem wielu chorób. Od tych całkowicie wyleczalnych, jak grypa, czy przeziębienie do tych bardzo poważnych zagrażających życiu.

Jakie choroby może wskazywać ból głowy?

 • Zapalenie zatok

Na zapalenie zatok jesteśmy narażeni cały rok – oprócz chłodu, to także wiatr zaostrza objawy zatkanych zatok, które objawiają się bólem głowy w okolicy zatok czołowych oraz przynosowych. Pamiętaj, że leczenie zapalenie zatok można wspierać domowymi sposobami na zatkane zatoki.

 • Wady wzroku

Wszystkie wady wzroku (nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm i wiele innych) – nieleczone powodują ból głowy. Powodem dolegliwości bólowych jest nadmierne napięcie gałek ocznych.

 • Jaskra

Oprócz zmniejszonej ostrości widzenia, jaskra objawia się także bólem głowy, który zazwyczaj jest jednostronny.

 • Zmiany zwyrodnieniowe i schorzenia kręgosłupa

Schorzenia i zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, oprócz bólu pleców często objawiają się bólem głowy. Inne objawy nieprawidłowości to także przykurcze mięśni.

 • Niewyleczone zęby

Chore zęby bardzo często objawiają się tylko bólem głowy. Zazwyczaj ból promieniuje z zatok szczękowych na całą głowę.

Substancje toksyczne

Ból głowy towarzyszy zatruciu substancjami toksycznymi, są to między innymi: alkohol etylowy, nikotyna.

 • Nadciśnienie tętnicze

Ból głowy jest jednym z objawów nieprawidłowego poziomu ciśnienia tętniczego. Zazwyczaj występuje wtedy, kiedy ciśnienie rośnie zbyt gwałtownie, lub gdy po prostu jest wysokie. Bardzo często osoby z nadciśnieniem uskarżają się na dolegliwości bólowe rano.

 • Wstrząs mózgu

Ból głowy może sygnalizować wstrząs mózgu. Pojawia się po urazie głowy. Inne towarzyszące objawy to senność, wymioty, a także zawroty głowy.

 • Tętniak mózgu

Tętniak mózgu jest stanem, który zagraża życiu. Występuje wtedy silny ból głowy, wymioty, osłabienie kończyn, a także podwójne widzenie.

 • Krwotok podpajęczynówkowy

Ten stan objawia się nagłym, silnym bólem głowy. Inne objawy to przymglenie świadomości, omdlenie, a także wymioty.

 • Krwiak podtwardówkowy

Oprócz bólu głowy, objawia się zmianą stanu psychicznego, niedowładem połowicznym, a także sennością.

 • Krwawienie śródczaszkowe

Objawy pojawiają się nagle, oprócz bólu głowy, dochodzi do zmiany stanu psychicznego, a także do wymiotów.

 • Zapalenie mózgu

Zapaleniu mózgu towarzyszy ból głowy, a także gorączka i zmiana stanu psychicznego. Jednym z symptomów tej choroby są także napady padaczkowe.

 • Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Pierwszym objawem tej choroby jest nagły, silny ból głowy. Później dochodzą nudności, sztywność karku i gorączka.

 • Guz

Guzy mózgu objawiają się bólem głowy, napadami padaczkowymi, podwójnym widzeniem, a także zmianą stanu psychicznego.

Silny ból głowy – kiedy należy wzywać pomoc?

Silny ból głowy może wskazywać na stan bezpośredniego zagrożenia życia. Objawy alarmujące to między innymi osłabienie, zmiana stanu psychicznego.Niepokojący jest także nagły, piorunujący ból głowy, który nasila się w ciągu kilku sekund.

Do lekarza należy się także zgłosić w przypadku, gdy silnemu bólowi głowy towarzyszy gorączka, zaburzenia widzenia i wcześniejsza utrata wagi.Silne bóle głowy są także niepokojące u osób po 50. roku życia, gdyż mogą być objawem poważnej choroby.

Zobacz także: Ból podbrzusza występujący z innymi objawami świadczy o tym, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego!

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty u lekarza.

 Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów