Ból z tyłu głowy – nie lekceważ go! Kiedy konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza?

ból z tyłu głowy
Fotografia: Shutterstock.com

Ból z tyłu głowy może być objawem infekcji, nadciśnienia lub zapalenia opon mózgowych. Zobacz, jakie choroby może zwiastować ból z tyłu głowy i kiedy nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty.

Ból z tyłu głowy może występować stale lub pojawiać się w określonych sytuacjach, np. przy schylaniu czy potrząsaniu głową. Często oznacza migrenę, problemy z kręgosłupem lub nadciśnienie. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, jeśli ból z tyłu głowy powraca, jest silny i nagły lub gdy towarzyszą mu zaburzenia widzenia, zawroty głowy czy szumy uszne.

Zobacz także: Ból w barku dotyczy wielu osób. Co go wywołuje?

Ból z tyłu głowy może być samoistny, tzn. spowodowany napięciem mięśni, stresem, zmęczeniem, brakiem odpowiedniej ilości snu, hałasem. Pojawia się także w wyniku nadużywania alkoholu lub po spożyciu niektórych pokarmów. Tego typu ból można złagodzić, stosując środki przeciwbólowe.

Samoistny ból z tyłu głowy może się utrzymywać przez kilka godzin, tygodni oraz dni, jest zazwyczaj tępy i niepulsujący. Może występować po lewej i po prawej stronie głowy.

Ból z tyłu głowy po lewej i prawej stronie

Jeśli ból z tyłu głowy występuje tylko po jednej stronie, np. pod uchem, może być związany z infekcjami ucha, zęba lub powiększonymi węzłami chłonnymi. Zwykle jest też wywołany napięciem mięśni karku, np. przewianiem, spaniem w złej pozycji, obciążaniem jednej strony ciała.

Ból z tyłu głowy – przyczyny i leczenie

Ból z tyłu głowy może być spowodowany zarówno przez niegroźne dolegliwości, jak i poważne schorzenia. W razie nawracającego bólu konieczna jest wizyta u lekarza. Najczęściej bóle z tyłu głowy mogą wywoływać:

 • nadciśnienie 

Ból z tyłu głowy może wystąpić na skutek chorób krążenia i nadciśnienia tętniczego (kiedy ciśnienie wzrasta lub utrzymuje się na wysokim poziomie). Dolegliwości pojawiają się najczęściej rano. To pulsujący, uciskający ból zlokalizowany z tyłu głowy, któremu towarzyszą szumy w uszach i dzwonienie. Objawów nie wolno lekceważyć, bo mogą doprowadzić do zaburzenia przepływu krwi, a w konsekwencji do udaru mózgu lub zawału serca. Leczenie bólu z tyłu głowy wywołanego nadciśnieniem polega na stosowaniu leków obniżających ciśnienie i uspokajających. Ważna jest też zmiana stylu życia, przestrzeganie diety czy regularna aktywność fizyczna i rezygnacja z używek.

 • migrena 

Ból z tyłu głowy spowodowany migreną zazwyczaj pojawia się po jednej stronie i może trwać nawet kilkadziesiąt godzin. Przyczyny migreny nie są do końca znane. Przypuszcza się, że może je powodować zaburzenie naczyniowe. Objawami migrenowych bóli głowy są mroczki przed oczami, nudności, wymioty i światłowstręt, a mogą ją wywołać: zmęczenie, miesiączka, zmiany pogody, a nawet silne emocje czy dieta (np. żółty ser albo pomidory).

 • problemy z kręgosłupem

Ból z tyłu głowy może sygnalizować problemy z kręgosłupem, a w szczególności zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym. Ból może promieniować przy każdym ruchu, a towarzyszą mu zawroty głowy. Aby zdiagnozować tego typu schorzenie, należy wykonać rentgen szyi. Leczenie zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa zazwyczaj przebiega pod okiem fizjoterapeuty i ortopedy.

Zobacz także: Ból w kolanie - może być objawem wielu chorób. Koniecznie sprawdź jakich!

 • zapalenie opon mózgowych

Ból z tyłu głowy może być wynikiem zapalenia opon mózgowych. Jednym z charakterystycznych objawów tej choroby jest sztywność karku. W takim przypadku nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, który wykona diagnozę płynu mózgowo-rdzeniowego.

 • infekcja 

Czasem ból z tyłu głowy jest objawem infekcji. Zazwyczaj jest on silny i rozchodzi się na całą głowę. Może dotyczyć przeziębienia i zazwyczaj mija wraz z ustąpieniem infekcji. Często ból z tyłu głowy jest spowodowany promieniującym bólem zęba - stanu zapalnego w okostnej.

 • krwawienie śródczaszkowe

W tym przypadku ból jest ostry i silny, promieniuje aż do karku i pojawia się niespodziewanie, sugerując krwotok podpajęczynówkowy. Towarzyszy mu sztywność karku. Często dochodzi do wymiotów i utraty przytomności

 • guzy mózgu

Pacjenci opisują go jako tępy i głęboko umiejscowiony ból z tyłu głowy, najbardziej dotkliwy w godzinach porannych. Wraz z nim pojawiają się nudności, zaburzenia widzenia, niedowład kończyn i drgawki. Wymioty poprzedzające o kilka tygodni wystąpienie bólu to charakterystyczny objaw guza mózgu dołu tylnego czaszki.

 • nerwoból półpaścowy 

To poważne powikłanie po półpaścu twarzy lub potylicy może spowodować ból z tyłu głowy, zaburza sen i powoduje depresję. Najczęściej występuje u osób starszych i trudno je wyleczyć. Stosuje się leki przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe, terapię poznawczo-behawioralną i akupunkturę.

 • zespół popunkcyjny

Jest on charakterystyczny dla zespołu popunkcyjnego, która rozwija się po nakłuciu lędźwiowym. Zaostrza się przy nagłych ruchach i potrząsaniu głową. Mogą mu towarzyszyć: szum w uszach, zawroty głowy, nudności i wymioty. Aby złagodzić ból, można przyjąć pozycję leżącą z nisko ułożoną głową. Zazwyczaj ból ustępuje w ciągu kilku dni.

Ból z tyłu głowy – kiedy iść do lekarza?

Ból z tyłu głowy czasem może zwiastować groźne choroby, np. zapalenie opon mózgowych, mózgu, krwiaki, guzy czy udar mózgu. Wskazaniem do niezwłocznej wizyty u specjalisty są:

 • wysoka gorączka i sztywność karku,
 • nagły, trudny do wytrzymania ból głowy,
 • silny ból z tyłu głowy u dzieci,
 • krwawienia z nosa lub uszu,
 • napady padaczkowe,
 • nagłe zmiany zachowania,
 • senność, którą trudno opanować,
 • podwójne widzenie,
 • wymioty,
 • możliwość zatrucia silnymi toksynami,
 • przekrwione oczy,
 • niedowłady,
 • opadanie kącika ust,
 • osłabienie rąk lub nóg,
 • chudnięcie.

Zobacz także: Ból szyi z lewej i prawej strony - co zwiastuje? Jak się przed nim uchronić?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów