Ból wątroby może być objawem poważnej choroby. Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Sylwia Bagińska 06.07.2018
Ból wątroby objawy
Fotografia: shutterstock

Ból wątroby może mieć wiele przyczyn. Jednak bardzo często spowodowany jest ciężkostrawnym i tłustym jedzeniem. Koniecznie sprawdź, na jakie choroby może wskazywać ból wątroby!

Ból wątroby pojawia się po prawej stronie pod żebrami. Przyczyn tej dolegliwości bólowej jest wiele. Może być spowodowany spożyciem tłustych potraw, lub wypicia sporej ilości alkoholu. Jednak może być też objawem wielu poważnych chorób takich jak np.wirusowe zapalenie wątroby typu C. 

Zobacz także: Ból podbrzusza występujący z innymi objawami świadczy o tym, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego!

Przyczyny bólu wątroby

  • Ból wątroby – marskość wątroby

Marskość wątroby to schorzenie, które początkowo może rozwijać się bezobjawowo. Późniejsze objawy to między innymi: utrata apetytu, spadek masy ciała, chroniczne zmęczenie, nudności, bóle brzucha i wątroby. W niektórych przypadkach dodatkowe symptomy to powiększenie śledziony i wodobrzusze.

  • Ból wątroby - zespół Bud-Chiari

Zespół Bud-Chiarii to inaczej zakrzepica żył wątrobowych. Choroba ta charakteryzuje się blokadą dopływu krwi zżył wątrobowych do żyły głównej. Oprócz bólu wątroby, ta dolegliwość objawia się powiększeniem wątroby oraz śledziony, a także wodobrzuszem.

  • Ból wątroby - torbiele wątroby

Przy pojawieniu się torbieli wątroby, oprócz dolegliwości bólowych dochodzą nudności.

  • Ból wątroby - zapalenie wątroby

Ból wątroby bardzo często jest oznaką zapalenia wątroby. Dolegliwości bólowe z tego organu najczęściej dotyczą wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW typu C) , a także zapalenia wątroby alkoholowe i bakteryjnego.

  • Ból wątroby – zatrucie lekami

Przyjmowanie niektórych leków w bardzo wysokich dawkach jest niebezpieczne. Może to doprowadzić do ostrej niewydolności wątroby, która objawia się bólem.

  • Ból wątroby – kolka żółciowa

Ból przy ataku kolki żółciowej jest bardzo bolesny. W wielu przypadkach promieniuje on do pleców lub prawej łopatki. Najczęściej występuje kilka godzin po zjedzeniu smażonych lub tłustych potraw.

  • Ból wątroby – zapalenie dróg żółciowych

Oprócz bólu, pojawiają się także inne objawy są to między innymi: powiększenie wątroby, spadek masy ciała,  świąd skóry, żółtaczka.

  • Ból wątroby - alkohol

Po spożyciu alkoholu, wątroba jest przeciążona pracą i zaczyna obrzmiewać od zbyt dużej ilości krwi. W efekcie zaczyna rozpychać swoją otoczkę, co powoduje dolegliwości bólowe. Zazwyczaj odczuwalne są także mdłości oraz uczucie pełności. Dodatkowe objawy to biegunka, zaparcia oraz wzdęcia.

  • Ból wątroby – obfity posiłek

Po obfitym posiłku wątroba także pracuje więcej i podobnie jak w przypadku alkoholu rozpycha swoją otoczkę. Inne objawy towarzyszące to uczucie pełności, wzdęcia, zaparcia i biegunka.

Ból wątroby – kiedy jest groźny?

Ból wątroby jest groźny wtedy, kiedy występuje z innymi niepokojącymi objawami. Są to między innymi: chroniczne zmęczenie, gorączka, osłabienie, spadek masy ciała, a także utrata apetytu. Do lekarza koniecznie trzeba się zgłosić także wtedy, kiedy pojawiają się czerwone plamki na tułowi i widoczne zażółcenie białek oczu i skóry.

Pomocy lekarskiej wymaga też ostry i nagły ból, który jest połączony z dreszczami i mdłościami. Objawy wskazują na atak kolki żółciowej, przy której potrzebna jest szynka interwencja medyczna.

Ból wątroby – domowe sposoby radzenia sobie z tą dolegliwością

Przy pojawiających się bólach wątroby bardzo ważne są działania profilaktyczne. Przede wszystkim należy jeść częściej, ale mniej. Zaleca się też wolne jedzenie i dokładne przeżuwanie pokarmu. Wątroba ma wtedy szanse na wyłapanie szkodliwych substancji i dodatkowa nadąża z dostarczaniem żółci.

Spożywaj więcej warzyw i owoców. Pamiętaj tylko, żeby unikać kapisty i fasoli, gdyż sprzyjają one wzdęciom. Należy też rozsądnie spożywać czosnek, gdyż u niektórych może podrażniać wątrobę.

Do potraw dodawaj dużo ziół! Używaj tych, które mają działanie rozkurczowe, przyśpieszają trawienie i korzystnie wpływają na pracę żołądka. Jest to między innymi: mięta, oregano, tymianek, majeranek, kminek. Pamiętaj, żeby unikać ostrych przypraw i musztard – pieprzu, curry, ostrej papryki, a także octu.

Bardzo ważne jest też to, aby w jadłospisie znalazła się jak najmniejsza ilość tłuszczów zwierzęcych. Nadmiar cholesterolu, które zawierają źle wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wątroby.

Jeśli ból wątroby wystąpił to należy usiąść wygodnie i jeśli jest konieczność rozluźnij w pasie ubrania. Ból możesz załagodzić masażem lub termoforem. Polecane są także naparu z ziół.

Ból wątroby, a dieta wątrobowa

Dieta wątrobowa ma pozytywne działanie przy wielu chorobach i dolegliwościach wątroby. Po jej stosowaniu dolegliwości bólowe zmniejszą swoje nasilenie. Dieta opiera się na dużej zawartości nabiału, ryb, chudego mięsa i kasz. Przy tej diecie należy unikać kwasy, herbaty, roślin strączkowych i tłuszczów zwierzęcych.

Zobacz także: Ból w kolanie - może być objawem wielu chorób. Koniecznie sprawdź jakich!

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty u lekarza.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska

 

 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów