Ból w klatce piersiowej - na jakie choroby może wskazywać?

Sylwia Bagińska 31.07.2018
Ból w klatce piersiowej - na jakie choroby wskazuje
Fotografia: Shutterstock

Bólu  w klatce piersiowej nie należy bagatelizować! Może on być objawem wielu poważnych chorób i dolegliwości. Koniecznie sprawdź, na jakie choroby może wskazywać ból w klatce piersiowej.

Ból w klatce piersiowej nie oznacza od razu zawału serca. Dolegliwości bólowe należy zawsze konsultować z lekarzem, który po przeprowadzeniu badań diagnostycznych wystawi diagnozę.

Zobacz także: Ból wątroby może być objawem poważnej choroby. Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ból w klatce piersiowej – jakie mogą być przyczyny?

  • Zawał serca

Ból w klatce piersiowej, który promieniuje do lewego boku i żuchwy może wskazywać na zawał serca. Inne objawy towarzyszące zawałowi  to między innymi: duszności, blada skóra, osłabienie, kołatanie serca, poty i dreszcze, a także stan podgorączkowy, ból brzucha, zbyt wolne lub zbyt szybkie tętno. Bardzo rzadko pojawiają się wymioty i nudności.

W przypadku podejrzenia zawału serca trzeba natychmiastowo wezwać pogotowie ratunkowe i poinformować ich o swoich obawach.

  • Dławica piersiowa

Ból w okolicy klatki piersiowej jest także objawem dławicy piersiowej. Zazwyczaj pojawia się on po wysiłku fizycznym – znika po je zaprzestaniu. Dolegliwości bólowe mają charakter przejściowy i trwają około 10 minut. Przyczyną pojawienia się bólu w klatce piersiowej jest chwilowe niedokrwienie mięśnia sercowego.

  • Zapalenie osierdzia

Charakteryzuje się stałym, albo przewlekłym bólem w klatce piersiowej. Zazwyczaj nasila się w trakcie oddychania, połykania lub także przebywania w pozycji leżącej. Ulga przychodzi przy pochyleniu się do przodu. Inne towarzyszące objawy to poszerzenie żył szyjnych.

  • Tętniak rozwarstwiający aorty piersiowej

Tętniak rozwarstwiający aorty piersiowej oprócz nagłego bólu w klatce piersiowej pojawia się także na plecach. W niektórych przypadkach dochodzi także do omdlenia lub niedokrwienia kończyn dolnych. Ten stan charakteryzuje się także różnym tętnem i ciśnieniem w kończynach.

  • Zapalenie płuc

Jednym z objawów zapalenia płuc jest ból w klatce piersiowej, a także podwyższona temperatura ciała, dreszcze, uciążliwy kaszel.  U niektórych pacjentów pojawiają się także duszności.

  • Zapalenie opłucnej

Bardzo często zapalenie opłucne poprzedzone jest zapaleniem płuc, wirusowym zakażeniem dróg oddechowych, zatorowością płucną. Dolegliwości bólowe klatki piersiowej pojawiają się w trakcie oddychania i kaszlu.

  • Zatorowość płucna

Oprócz bólu klatki piersiowej, pojawia się przyspieszone akcji serca, a także duszności. W niektórych przypadkach pojawia się krwioplucie, podwyższona temperatura ciała i wstrząs.

  • Odma prężna

Symptomy tej choroby to ból w klatce piersiowej, poszerzenie żył szyjnych, hipotensja oraz podwyższona temperatura ciała.

  • Zapalenie mięśnia sercowe

Ból w klatce piersiowej to nie jest jedyny symptom tej choroby. Objawy towarzyszące to gorączka, chroniczne zmęczenie, duszności.

  • Kardiomiopatia przerostowa

Ból w klatce piersiowej zlokalizowany jest dokładnie za mostkiem. Ma charakter bólu piekącego, ucisku lub rozpierania. Ból może promieniować do kończyn górnych (szczególnie lewej) a także do żuchwy. Dolegliwości bólowe pojawiają się po wysiłku fizycznym u trwają około 5 minut.

Zobacz także: Ból głowy - kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów