Ból szyi z lewej i prawej strony - co zwiastuje? Jak się przed nim uchronić?

ból szyi
Fotografia: Shutterstock.com

Ból szyi z lewej lub prawej strony może być spowodowany nieprawidłową postawą przy biurku lub podczas snu. Często towarzyszy mu sztywność karku. Może zwiastować zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego i dyskopatię, ale nie tylko. Sprawdź, jakie są inne przyczyny bólu szyi i jak go leczyć!

Ból szyi może być związany z wieloma różnymi dolegliwościami. Często powoduje go przewianie, siedzący tryb życia i nieprawidłowa postawa podczas pracy przy biurku. Równie powszechny jest ból szyi po spaniu. Sztywność oraz ból szyi i karku ogranicza wtedy swobodne poruszanie głową. Jakie są jeszcze przyczyny bólu szyi i jakie choroby zwiastuje?

Zobacz także: Ból mięśni - kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ból szyi - z lewej strony

Ból szyi z lewej lub prawej strony jest zazwyczaj spowodowany przewianiem. Dolegliwości często nasilają się przy próbie kręcenia głową. Taki ból zazwyczaj nie jest powodem do obaw i mija w ciągu kilku dni. Ulgę przyniosą masaże i maści rozgrzewające. Jeśli ból po prawej lub lewej stronie szyi nie przechodzi, konieczna jest wizyta u specjalisty.

Ból szyi - i karku

Za ból szyi i karku odpowiada często siedzący tryb życia oraz stres. Nieprawidłowa postawa powoduje napięcie mięśni, a w rezultacie przeciążenie szyjnego odcinka kręgosłupa. Ból szyi i karku może powodować także trzymanie głowy w jednej pozycji.

Ból szyi - przyczyny i leczenie

 • Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego 

Jak powstaje choroba zwyrodnieniowa stawów w odcinku szyjnym? Na skutek przeciążeń lub wraz z wiekiem uszkadzają się krążki międzykręgowe (dyski). Powstają tam osteofity, czyli wyrośle kostne. Ostatecznie otwory międzykręgowe się zwężają, co prowadzi do ucisku na nerwy rdzeniowe. W efekcie odczuwany jest ból szyi, któremu towarzyszy mrowienie lub drętwienie. Leczenie polega na stosowaniu leków przeciwbólowych i niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

 • Dyskopatia szyjna 

Inną przyczyną bólu szyi jest dyskopatia w odcinku szyjnym kręgosłupa. Przepuklina krążka międzykręgowego powoduje ucisk i podrażnienie korzeni rdzeniowych. Chory odczuwa silne dolegliwości bólowe w obrębie szyi i ma problemy z poruszaniem głową. Ból często promieniuje do rąk. Może wystąpić osłabienie czucia w dłoniach. Dyskopatię szyjną leczy się farmakoterapią (leki przeciwzapalne i przeciwbólowe) i fizjoterapią. W zaawansowanym stadium choroby chore krążki międzykręgowe usuwa się operacyjnie.

 • Naciągnięcie i naderwanie mięśnia czworobocznego 

Jak je rozpoznać? Chory nie potrafi przekręcić głowy i pochyla ją na bok. Ból najczęściej występuje z lewej lub prawej strony szyi. Leczenie polega na unieruchomieniu szyi w kołnierzu ortopedycznym i rehabilitacji.

Zobacz także: Ból kręgosłupa - o jakiej chorobie może świadczyć?

 • Choroby tarczycy 

Ostre infekcyjne zapalenie tarczycy może powodować ból szyi promieniujący do uszu i gardła. Lekarz podczas badania wyczuwa małe i wrażliwe na dotyk wole. Często współwystępuje gorączka, trudności z połykaniem i rumień skóry nad tarczycą. W leczeniu stosuje się antybiotyki.

Ból szyi mogą także wywoływać:

 • nowotwór złośliwy gruczołu tarczowego (w tym chłoniaka),
 • podostre zapalenie tarczycy de Quervaina,
 • krwawienie do światła torbieli tarczycy,
 • inne zapalenie tarczycy (np. w przebiegu amyloidozy).
 • Neuralgia nerwu trójdzielnego twarzy 

Ból szyi może być spowodowany przez neuralgię nerwu trójdzielnego. Schorzenie to diagnozuje neurolog na podstawie badań okulisty, stomatologa i laryngologa. Objawy neuralgii twarzowej pojawiają się zazwyczaj po jednej stronie twarzy - tam, gdzie jest umiejscowiony uciskany odcinek nerwu. Ból jest przeszywający i krótki, może się pojawiać nawet kilkanaście razy w ciągu dnia. W niektórych przypadkach neuralgia ustępuje samoistnie. W innych konieczne jest zastosowanie leków psychotropowych (karbamazepina, kwas walproinowy). Leczenie porażenia nerwu trójdzielnego jest możliwe także dzięki zabiegom przezskórnym (termokoagulacja, mikrodekompresja naczyniowa czy radiochirurgia nożem gamma).

Ból szyi - działania profilaktyczne

Co robić, aby nie narażać się na bóle szyi? Z dolegliwościami bólowymi można sobie poradzić, stosując profilaktykę.

 • Unikaj przewiania

Strumień chłodnego powietrza podrażnia zakończenia nerwowe w skórze i powoduje ból.

 • Śpij na poduszce ortopedycznej

Zrezygnuj ze sterty poduszek lub jednej ogromnej na rzecz płaskiej poduszki ortopedycznej, która zapewni właściwe ułożenie głowy podczas snu i spowoduje rozkurczenie napiętych mięśni.

 • Rób przerwy w pracy

Staraj się nie schylać i nie unosić głowy, pracując przy komputerze, a monitor ustawić na przeciwko. Co jakiś czas możesz obrócić głowę w prawo i w lewo. 2-3 razy w tygodniu rób ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie szyi.

 • Masuj barki

Możesz skorzystać z pomocy masażysty lub masować barki samemu. Ugniataj je palcami tak jak przy wyrabianiu ciasta.

Jeśli bóle szyi i karku nie ustępują, konieczna jest wizyta u lekarza.

Zobacz także: Ból z tyłu głowy – nie lekceważ go! Kiedy konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza?

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
Fotografia: Shutterstock

1. Ile zębów ma dorosły człowiek?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów