Ból stawów to często pojawiająca się dolegliwość. Dlaczego się pojawia?

Sylwia Bagińska 09.07.2018
Ból stawów - przyczyny
Fotografia: shutterstock

Ból stawów często jest objawem chorób reumatycznych. Pojawia się on także przy infekcjach wirusowych. Koniecznie sprawdź, kiedy należy zgłosić się do lekarza z bólem stawów.

Ból stawów to bardzo powszechna dolegliwość. Na dolegliwość stawowe skarży się coraz więcej osób. Schorzenie może zniknąć po kilku dniach, jednak w niektórych przypadkach konieczne jest specjalistyczne leczenie, gdyż ból stawów może być objawem wielu poważnych chorób.

Zobacz także: Ból nóg - dlaczego się pojawia i jak mu zapobiec?

Ból stawów – jakie mogą być przyczyny

Ból stawów może mieć wiele przyczyn. Są to między innymi:

 • Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba, której głównym objawem jest ból stawów. Zazwyczaj atakuje nadgarstki i drobne stawy rąk.  Objawia się także zniekształceniami w obrębie rak oraz nadgarstków.

 • Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów, inaczej nazywana jest osteoartrozą. Objawia się bólem stawów, który zazwyczaj pojawia się na początku wykonywanego ruchu. Dolegliwości bólowe mogą dotyczyć wielu stawów lub jednego. Choroba wymaga leczenia, gdyż może doprowadzić do kalectwa.

 • Łuszczycowe zapalenie stawów

Ból stawów w tej dolegliwości jest powikłaniem po łuszczycy. Zazwyczaj choroba rozwija się od stanu zapalnego drobnych stawów palców. Charakterystyczne dla tego schorzenia są zmiany skórne.

 • Młodzieżowe idiopatyczne zapalenie stawów

Pierwsze objawy tej choroby to zaburzenia chodzenia. Kiedy stan zapalny zaatakuje kilka stawów pojawia się obrzęk i ból stawów. Młodzieżowe idiopatyczne zapalenie stawów pojawia się najczęściej po 16 roku życia.

 • Polimialgia reumatyczna

Polimialgia reumatyczna zaczyna się od bólów mięśni karku i szyi, obręczy biodrowej oraz barkowej. Później dochodzi ból stawów (najczęściej stawu mostkowo-obojczykowego i kolanowego). Ta choroba rozwija się u ludzi po 50 roku życia.

Zobacz takżeBól szyi z lewej i prawej strony - co zwiastuje? Jak się przed nim uchronić? 

 • Ostra gorączka reumatyczna

Ostra gorączka reumatyczna występuje zazwyczaj u dzieci i jest powikłaniem po anginie. Charakteryzuje się wędrującym bólem stawów (dolegliwości bólowe z jednego stanu przechodzą na drugi).

 • Choroba Stilla

Objawy choroby Stilla to między innymi: ból stawów, powiększenie węzłów chłonnych, a także wysypka i gorączka.

Jednym z objawów dny moczanowej jest silny ból stawów. Zazwyczaj dolegliwości bólowe dotyczą jednego ze stawów ręki lub stawu barkowego, oraz barkowego.

 • Grypa i przeziębienie

Bardzo często ból stawów to jeden z objawów grypy i przeziębienia. Po wyleczeniu infekcji wirusowe dolegliwości bólowe znikają.

 • Różyczka

Bóle stawów to jeden z objawów rozwijającej się różyczki. Dolegliwości bólowe występują jeszcze przed pojawieniem się zmian skórnych. Mogą towarzyszyć im także inne objawy typowe dla grypy.

 • Ospa wietrzna

Podobnie jak przy różyczce, bóle stawowe są znakiem pojawiającej się ospy wietrznej. Mogą występować razem z innymi objawami biegunki lub grypy.

Ból stawów – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Pilnie do lekarza należy się udać, gdy bólowi stawu towarzyszu zaczerwienienie, obrzęk lub ocieplenie, a także wtedy, kiedy ograniczona jest ruchomość. Niepokojący jest także ból stawów, który wybudza w nocy, a także wtedy, kiedy po przebudzeniu rozruszenie trwa ponad godzinę.

Na wizytę lekarską powinny zgłosić się także osoby, u których w rodzinie wystąpiły choroby stawów. Konsultacja lekarska jest wymagana także wtedy, kiedy bólom stawów towarzyszą objawy ogólne, takie jak ból mięśni, spadek masy ciała, utrata apetytu, zmęczenie i gorączka.

Ból stawów – leczenie

Leczenie bólów stawów zawsze jest uzależnione od przyczyny, która je wywołuje. Konieczna jest wizyta lekarska, na której lekarz specjalista po wywiadzie z pacjentem zleci wykonanie specjalistycznych badań.

Badania, które wykonuje się przy rozpoznaniu przyczyny dolegliwości bólowych ze strony stawów to między innymi:

Wyniki badań są podstawą do wystawienia przez lekarza diagnozy dotyczącej przyczyny bólu stawów i wyznaczenia konkretnego leczenia.

Ból stawów – jak go złagodzić?

Sposoby na zmniejszenie dolegliwości stawowych to:

 1. Ograniczenie aktywności stawy – jest to konieczne zwłaszcza wtedy, gdy ból jest silny. Zapobiegnie to dalszym uszkodzeniom.
 2. Ćwiczenia na wzmocnienie stawu – wykonuj je regularnie, a bóle stawów będą występować rzadziej.
 3. Kompresy na bolące stawy – możesz używać do tego okładów z lodu lub specjalnych maści do tego przeznaczonych. Możesz je kupić w prawie każdej aptece bez recepty. Zaleca się wykonywanie okładów 2 razy dziennie.
 4. Tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne – stosować można je tylko przez kilka dni. Pamiętaj, żeby nie przekraczać większych dawek niż są zalecane.  Pamiętaj, że brak poprawy po preparatach farmakologicznych to znak, że należy zgłosić się na wizytę lekarską.

Zobacz także: Ból mięśni - kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

 Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów