Ból serca - nie należy go lekceważyć. Jakie są przyczyny tej dolegliwości bólowej?

Sylwia Bagińska 09.07.2018
Ból serca - przyczyny
Fotografia: shutterstock

Ból serca bardzo często budzą wielki niepokój – czasami jest to tylko efekt przeziębienia. Jednak tych dolegliwości bólowych nie należy bagatelizować, tylko zgłosić się na wizytę lekarską. Koniecznie sprawdź, na jakie choroby może wskazywać ból serca.

Ból serca nie zawsze związany jest z zaburzeniami lub dysfunkcją tego narządu. Może go powodować wiele chorób i dolegliwości. Jednak tej dolegliwości bólowej nie można lekceważyć!

Zobacz także: CHOLESTEROL - odpowiedni poziom jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania organizmu

Przyczyny bólu serca

 • Ból serca – przeziębienie

Zdarza się, że ból serca występuje w trakcie przeziębienia. Zazwyczaj męczący, suchy kaszel przyczynia się do uszkodzenia drobnych włókien nerwowych, co w efekcie przeciąża chrząstki żebrowe. Rozwija się wtedy stan zapalny, który objawia się bólem serca.

 • Ból serca – przejedzenie

Przejedzenie może wywołać ból serca – wpływ na to ma przepełniony żołądek, który uciska przeponę. Kiedy po skurczeniu, chce się rozkurczyć – niestety nie ma wtedy na to miejsca. Ucisk wywołuje wtedy ból kłujący, który bardzo często występuje też w okolicy serca.

 • Ból serca – powikłania po anginie

Jednym z powikłań po anginie jest zator w naczyniach krwionośnych serca. Zmniejsza on przepływ tlenu i krwi do mięśnia sercowego, co skutkuje bólem serca. Zdarza się, że ten rodzaj bólu może promieniować do pleców, żuchwy, ramienia, a także barku.

 • Ból serca – zawał serca

Przy zawale serca, ból ma charakter dławiący, gniotący. Może promieniować też do lewego barku i żuchwy. Inne objawy zawału serca to charczący oddech, duszności, osłabienie, bladość oraz poty.

 • Ból serca – zapalenie osierdzia

Zapalenie osierdzia to stan zapalny woreczka, w którym znajduje się serce. Ból serca przy tej chorobie bardzo często promieniuje do szyi i barków. Dolegliwości bólowe nasilają się w trakcie przełykania, oddychania, a także w pozycji, gdy leżymy na plecach.

 • Ból serca – dusznica bolesna

Dusznica bolesna, czyli inaczej dławica piersiowa to choroba, która charakteryzuje się napadowymi bólami w okolicy mostka lub serca. Zazwyczaj dolegliwości bólowe występują w trakcie lub po wysiłku fizycznym.

 • Ból serca – choroba wieńcowa

Choroba wieńcowa, czyli choroba niedokrwienna serca charakteryzuje się bólem serca, który promieniuje do rąk, żuchwy. Zazwyczaj nasila się przy zmianie temperatury (gwałtownej).

 • Ból serca – zapalenie mięśnia sercowego

Bólem serca to także objaw mięśnia sercowego. To schorzenie charakteryzuje się także zmęczeniem, problemami z oddychaniem, a także gorączką.

 • Ból serca – wypadanie płatka zastawki mitralnej

Zobacz także: Ból szyi z lewej i prawej strony - co zwiastuje? Jak się przed nim uchronić?

Oprócz bólu serca, ta dolegliwość objawia się zawrotami głowy przy wstawaniu, zmęczeniem, uczuciem duszności, a także drżeniem rąk i niedokrwieniem kończyn.

 • Ból serca – zespół Tietze’a

Zespół Tietze’a to inaczej zapalenie chrząstek przyczepów mostkowo-żebrowych lub mostkowo-obojczykowych. To schorzenie charakteryzuje się silnym, a także rozlanym i długotrwałym bólem. Zazwyczaj nasila się po dotknięciu mostka.

 • Ból serca – traumatyczne przeżycia emocjonalne

Nagła śmierć bliskiej osoby, lub zawód miłosny, czy też utrata pracy mogą się przyczynić do tak zwanych objawów wdowiego serca. Charakteryzuje się ono tym, że serce przestaje się kurczyć. Bardzo często symptomy widoczne przy gwałtownych przeżyciach emocjonalnych są mylone z objawami zawału.

 • Ból serca – nerwica serca

Ból serca jest także jednym z objawów nerwicy tego narządu. Inne symptomy to nadmierne bicie serca, kołatanie. Ból ma zazwyczaj charakter przeszywający, kłujący. Na to schorzenie najbardziej narażone są osoby wrażliwe, które często są narażone na gwałtowne przeżycia emocjonalne.

 • Ból serca – zgaga

Piekący ból serca jest także objawem zgagi. Występuje po zjedzeniu obfitego posiłku, a nasila podczas pochylania się.

Co robić, kiedy boli serce?

Jeśli pojawił się u Ciebie ból serca, a przyczyna jest nieznana należy umówić się na wizytę lekarską w celu konsultacji. W niektórych przypadkach lekarz zapewne zleci wykonanie specjalnych badań. Jeśli wyniki badań będą wskazywać na konkretną chorobę, lekarz ustali odpowiednie leczenie.

W przypadku, gdy ból serca występuje z innymi objawami, są to między innymi: nudności, poty, sinica, niskie ciśnienie lub tętno, duszności – należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe. Te objawy mogą wskazywać na zwał serca.

Pamiętaj, że nie należy bagatelizować także lekkiego bólu serca, zwłaszcza w przypadku, kiedy ma charakter nawracający. 

Jeśli wystąpi u Ciebie ból serca, koniecznie zwróć uwagę na to, w jakiej sytuacji miało to miejsce, czy w trakcie wysiłku fizycznego, czy może w spoczynku. Dla lekarza bardzo ważny jest też rodzaj bólu, ułatwi to postawienie diagnozy.

Ból serca u dzieci – zawsze wymaga konsultacji lekarskiej.

Zobacz także: Udar mózgu - jedna z najczęstszych przyczyn śmierci i inwalidztwa po 40 roku życia

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów