Ból piersi nie zawsze oznacza raka. Jakie mogą być przyczyny?

Kobieta w białej bluzce łapie się za pierś.
Fotografia: Shutterstock

Ból piersi budzi niepokój u wielu kobiet. Koniecznie sprawdź, jakie są przyczyny dolegliwości bólowych biustu i kiedy należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Ból piersi nie zawsze oznacza poważną chorobę w tym raka. Czasami przyczyną bólu okazuje się zbliżająca miesiączka, nieodpowiednio dobrany biustonosz lub nadmierna aktywność fizyczna. W profilaktyce chorób piersi bardzo ważne jest wyrobienie nawyku samobadania piersi.

Zobacz także: Ból sutków nie zawsze oznacza poważnej choroby! Jakie są przyczyny tej dolegliwości bólowej?

Ból piersi – jakie mogą być przyczyny?

Przyczyn bólu piersi może być naprawdę wiele. Pojawiające się dolegliwości bólowe u wielu kobiet powodują silny niepokój. Warto wtedy pamiętać, że ból piersi nie oznacza od razu raka lub innej poważnej choroby. Ważne jest to, żeby zgłosić się do lekarza ginekologa i wykonać specjalistyczne badania.

Przyczyny bólu piersi to między innymi:

 • Gruczolako-włókniaki

Ból piersi przy tym schorzeniu pojawia się tylko wtedy, gdy dochodzi do nagłego rozrostu. Powoduje on wylew w obrębie guza. Gruczolako-włókniaki u kobiet powyżej 25-roku życia usuwa się i sprawdza, czy nie zawierają komórek nowotworowych. U młodych kobiet zostawia się je do obserwacji, gdyż w bardzo skrajnych przypadkach doprowadzają do rozwoju nowotworów złośliwych. Aby potwierdzić diagnozę, należy wykonać badanie USG, niekiedy biopsję.

 • Torbiele (cysty)

Kolejną przyczyną, która może powodować ból piersi są torbiele, czyli cysty. Bardzo duże zmiany mogą powodować nawet ból, który promieniuje do pachy. Zmiany w piersiach są wyczuwalne jako małe i twarde guzki. Warto dodać, że przy ich dotykaniu mogą one się swobodnie przesuwać między palcami. Pojawiają się zazwyczaj u kobiet około 30-50 roku życia.

 • PSM (ból piersi przed okresem)

Chwilę przed okresem piersi są nie tylko bolące, ale także obrzmiałe i wrażliwe na dotyk. Dolegliwości bólowe zazwyczaj ustają razem z pojawieniem się miesiączki. Ból piersi może pojawić się także w drugiej połowie cyklu miesiączkowego.

 • Ciąża

Ból piersi jest jednym z objawów ciąży. Pojawia się już w 5. tygodniu. Razem z rozwojem dziecka i powiększającym się brzuszkiem, zwiększają się także piersi, które powoli przygotowują się do karmienia. To także powoduje ich wrażliwość i ból.

 • Mastopatia

Oprócz bólu piersi, masopatii towarzyszy obrzmienie, twardość, a także gruczolistość. Dolegliwości bólowe znikają zazwyczaj zaraz po rozpoczęciu miesiączki, żeby za chwilę znów powrócić. Przyczyną tego schorzenia zazwyczaj są zaburzenia hormonalne. Piersi mastopastyczne zazwyczaj występują u kobiet między 30. a 40. rokiem życia. Leczenie wymaga stosowania preparatów hormonalnych.

 • Źle dobrana bielizna

U niektórych kobiet ból piersi spowodowany jest źle dobraną bielizną. Jeśli podejrzewasz taką możliwość koniecznie skonsultuj się z brafiterką, która pomoże ci wybrać odpowiedni biustonosz.

 • Rak piersi

Ból piersi może być także spowodowany rakiem, jednak pojawia się on dopiero wtedy, kiedy guzek osiąga 2 centymetry. Zazwyczaj ma on nieregularny kształt i nie można przesunąć palcami pod skórą. W takim przypadku bardzo ważna jest szybka diagnoza. Gdy tylko wyczujesz zmiany w swoich piersiach szybko skonsultuj się z lekarzem.

Co może świadczyć o nowotworze?

 • Zmiana wielkości lub kształt piersi.
 • Powiększenie węzłów chłonnych pod pachami lub w okolicy nadobojczykowa.
 • Długotrwały miejscowy ból.
 • Wyciek z brodawki.
 • Zniekształcenie  brodawki sutkowej i/lub jej otoczki.
 • Pojawienie się zmarszczeń i wgłębień na piersi.

Ból piersi – kiedy należy szybko zgłosić się do lekarza

Do lekarza należy szybko się zgłosić gdy:

 • Ból występuje tylko w jednym miejscu i towarzyszy mu ropna wydzielina.
 • Silny ból występują pomiędzy piersiami (może świadczyć to o Tietze’a),
 • Ból występuje tylko w jednej piersi (może to być nowotwór lub stan zapalny).

Samobadanie piersi

Badanie piersi pozwala na szybkie zauważenie nawet najdrobniejszych zmian w wyglądzie, strukturze, a także kształcie piersi. Powinna je wykonywać każda kobieta, która skończyła 20 lat. Zaleca się, aby samobadanie było wykonywane minimum raz w miesiącu. Najlepiej między 6. a 9. dniem cyklu miesiączkowego. Piersi są wtedy mniej wrażliwe na dotyk.

Badanie piersi krok po kroku

 • Badanie przed luster

Należy stanąć przed lustrem i unieść ręce do góry i dokładnie przyjrzeć się piersiom. Zwróć uwagę na to, czy nie zmieniły one swojego kształtu, skóra się nie marszy lub jest wciągnięta i czy nie jest przebarwiona. Pamiętaj także o tym, żeby przyjrzeć się dolnej części piersi pod pachą. Na koniec ściśnij brodawki i sprawdź, czy nie wycieka z nich płyn.

 • Badanie pod prysznicem

Zaleca się aby najpierw namydlić ciało, żeby wyczuć ewentualne zmiany. Unieś lewą rękę do góry i oprzyj za głową. Natomiast prawą połóż na lewej piersi. Zacznij zataczać drobne kółeczka i jednocześnie naciskaj trzema środkowymi palcami. Rękę należy przesuwać wokół całej piersi, ciągle wykonując okrągłe ruchy. To samo zrób z prawą piersią.

 • Badanie w pozycji leżącej

Połóż się na łóżku i wsuń pod lewy bark poduszkę lub ręcznik zwinięty w rulon. Lewą rękę włóż pod głowę. Używając trzech środkowych palców, skontroluj lewą pierś. Zrób to samo z drugą piersią i nie zapomina o pachach!

Zobacz także: Mammografia - jakie są wskazania do wykonania badania?

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
Fotografia: Shutterstock

1. Ile zębów ma dorosły człowiek?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów