Ból nóg - dlaczego się pojawia i jak mu zapobiec?

Sylwia Bagińska 09.07.2018
Ból nóg - przyczyny
Fotografia: shutterstock

Ból nóg dotyczy coraz większej ilości osób. W niektórych przypadkach dolegliwość bólowa związana jest z nieodpowiednim wyborem obuwia lub zbyt dużym obciążeniem stopy. Jednak ból nóg to także objaw wielu chorób, koniecznie sprawdź jakich!

Ból nóg może mieć wiele przyczyn. Może być związany z urazami sprzed lat, brakiem aktywności fizycznej, nieodpowiednim obuwiem. Jednak ból nóg  może być także objawem wielu chorób.

Zobacz także: Ból mięśni - kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ból nóg – przyczyny

 • Ból nóg, a rwa kulszowa

Ból nóg jest jednym z symptomów rwy kulszowej, która charakteryzuje się nagłym bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Promieniuje on pod pośladek, do uda, a następnie dochodzi aż do stopy.

Ból nóg w rwie kulszowej wywołuje ucisk jądra miażdżystego krążka międzykręgowego na korzenie nerwowe.

Dolegliwości bólowe można łagodzić przez tabletki przeciwbólowe, a także kinezyterapie i rozluźnienie mięśni. W niektórych przypadkach konieczne jest wstrzyknięcie około korzeniowe leków przeciwzapalnych.

 • Ból nóg, a zwyrodnienie kręgosłupa

Zwyrodnienia kręgosłupa powstają na wskutek urazów z przeszłości, starzenia się organizmu, a także uszkodzenia krążka międzykręgowego.

Zmiany zwyrodnieniowe oprócz przewlekłych bólów kręgosłupa i krzyża objawia się bólem nóg.

W tym przypadku zaleca się rehabilitacje i inne formy aktywności fizycznej, np. pływanie i gimnastykę. Ulgę przynoszą także leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

 • Ból nóg, a niewydolność żylna

Uszkodzone zastawki oraz siedzący tryb życia doprowadzają do przewlekłej niewydolności żylnej, której towarzyszą ból nóg oraz ich obrzęk.

Przy tej dolegliwości zaleca się aktywność fizyczną, noszenie rajstop i pończoch uciskających, a także przyjmowanie leków, które wzmacniają żyły i usprawniają krążenie żylne.

Jeśli stan jest zaawansowany i doszło do utworzenia żylaków wymagana jest interwencja chirurgiczna.

 • Ból nóg, a zakrzepica żył głębokich

Zakrzepica żył głębokich to schorzenie, które może rozwijać się bezobjawowo. Jednak w niektórych przypadkach objawia się bólem nóg, który nasila się w trakcie stania i chodzenia, a także sinicą stóp oraz zaczerwienieniem i ociepleniem skóry.

Leczenie tego schorzenia wymaga podawania leków przeciwzakrzepowych, które rozpuszczają zakrzep w żyle. Wspomaga się leczenie także tabletkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi.

Zobacz także: Ból z tyłu głowy – nie lekceważ go! Kiedy konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza?

 • Ból nóg, a zaburzenia elektrolitowe

Niedobór magnezu objawia się bólem nóg oraz skurczami. W takim przypadku konieczne jest podawanie magnezu lub innych elektrolitów, które wywołują niedobór. Warto pamiętać, że czynnikiem sprzyjającym zaburzeniom elektrolitowym jest stres.

Przyjmowanie niektórych leków także doprowadza do niedoborów. Osoby stosujące leki moczopędne są narażone na niedobór potasu, który także charakteryzuje się bólem nóg.

Na dolegliwości bólowe są także narażone osoby, które przyjmują statyny na wysoki poziom cholesterolu. Te leki mogą wywoływać bóle mięśni całego ciała, także nóg.

 • Ból nóg, a płaskostopie

Płaskostopie może być wadą wrodzoną, ale do rozwoju tego schorzenia może dojść przez nadmierne przeciążanie stóp. Do obciążenia stopy dochodzi przy braku aktywności fizycznej, noszenie niewygodnych butów, a także nadwaga.

Płaskostopie powoduje przewlekły stan zapalny w torebkach i więzadłach stopy, co skutkuje silnym bólem i obrzękiem nogi.

 • Ból nóg, a kontuzja

Źle leczone lub niewyleczone kontuzje z przeszłości mogą odezwać się po latach i objawić się bólem.

Dolegliwości bólowe mogą pojawić się po pójściu na siłownie bez odpowiedniego przygotowania. Dodatkowo brak rozgrzewki może spowodować przeciążenie mięśni, a nawet naderwanie. W takich przypadkach o stare urazy mogą się odnowić.

Aby zapobiec powrotowi kontuzji, pamiętaj, że przed każdym wysiłkiem fizycznym należy odpowiednio się przygotować.

Ból nóg – działania profilaktyczne

Jest kilka sposobów, które złagodzą ból nóg lub pozwolą go uniknąć. Są to między innymi:

 1. Noszenie wygodnych butów – dotyczy to w szczególności kobiet, które bardzo często wybierają buty na wysokim obcasie. Najlepiej wybierać buty płaskie i wygodne. Zbyt ciasne buty także powodują dolegliwości bólowe.
 2. Nie zapominaj o aktywności fizycznej – siedzący tryb życia sprzyja pojawieniu się bólu nóg. Pamiętaj, że codzienne spacery, gimnastyka, ćwiczenia poprawiają krążenie krwi w nogach.
 3. Odpowiednie nawodnienie organizmu – płyny działają oczyszczająca na organizm, pozbywają się zbędnych toksyn i tłuszczów. Takie działanie zapobiega pojawieniu się dolegliwości bólowych ze strony kończyn dolnych.
 4. Masaż – łagodzi on ból nóg. Możesz go wykonać samodzielnie lub raz na jakiś czas umówić się na wizytę w specjalistycznym gabinecie.
 5. Mocz nogi w chłodnej wodzie – na ból nóg bardzo często narażeni jesteśmy w lecie, kiedy jest gorącą. Zimna woda złagodzi dolegliwości.
 6. Odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry – po pracy lub długotrwałym staniu zadaj o odpowiedni odpoczynek. Odpoczynek z uniesionymi nogami poprawi krążenie w nogach.

Zobacz także: Ból w kolanie - może być objawem wielu chorób. Koniecznie sprawdź jakich!

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów