Ból mięśni - kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Sylwia Bagińska 09.07.2018
Ból mięśni w trakcie wysiłku fizycznego
Fotografia: shutterstock

Ból mięśni może towarzyszyć wielu poważnym chorobom. Jednak w niektórych przypadkach powoduje go intensywna aktywność fizyczna. Koniecznie sprawdź, kiedy należy udać się do lekarza z bólem mięśni.

Ból mięśni może dotyczyć osób w każdym wieku. Dolegliwości bólowe wywoływane są przez wiele różnych czynników. Czasami ból mięśni może wskazywać na rozwój poważnych chorób.

Zobacz także: Ból w kolanie - może być objawem wielu chorób. Koniecznie sprawdź jakich!

Ból mięśni - przyczyny

Przyczyn bólu mięśni jest bardzo wiele. Dolegliwości bólowe wywoływane są przez wiele różnych czynników.

 • Infekcje wirusowe

Ból mięśni odczuwalny w różnych partiach ciała może być objawem zbliżającej się infekcji wirusowej. Oprócz dolegliwości bólowych rozwijającej się infekcji towarzyszą: gorączka, utrata apetytu, katar, suchy kaszel, a także dreszcze i poty. Ból mięśni może więc towarzyszyć grypie, ospie wietrznej, różyczce, a także przy wirusowym zapaleniu wątroby typu A, B, C, D oraz E.

 • Infekcje bakteryjne

Bóle mięśni mogą pojawiać się w trakcie rozwoju infekcji bakteryjnej. Może dojść do niej na skutek zranienia brudnym przedmiotem. Ból mięśni występuje w obrębie jednej grupy mięśniowej. Może mu towarzyszyć gorączka, obrzęk i zaczerwienienie. Ból mięśni przy infekcji bakteryjnej odczuwalny jest także w bezruchu.

 • Zakwasy

Ból mięśni może pojawić się także po intensywnym wysiłku fizycznym. Zazwyczaj dolegliwości bólowe obejmują mięśnie, które intensywnie brały udział w ćwiczeniach. Zazwyczaj ból mięśni odchodzi samoistnie po odciążeniu bolących partii ciała.

 • Polimaligia reumatyczna

Polimaligia reumatyczna objawia się bólem mięśni szyi, obręczy barkowej i biodrowej. Dolegliwości bólowe zazwyczaj pojawiają się tuż po przebudzeniu.

 • Fibromialigia

Ta choroba objawia się ogólnym bólem mięśni. Fibromialigia rozwija zazwyczaj u kobiet z zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi.

 • Urazy

Ból mięśni może towarzyszyć różnym urazom, które są wywoływane przez mikrourazy tkanki mięśniowej.

Inne choroby, które objawiają się bólem mięśni to także:

 • choroba Stilla,
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • choroba Shulmana,
 • toczeń rumieniowaty układowy,
 • zapalanie rdzenia kręgowego,
 • układowe zapalenie naczyń,
 • choroba posurowicza,
 • neuropatia cukrzycowa,
 • neuropatia alkoholowa.

Zobacz także: Ból szyi z lewej i prawej strony - co zwiastuje? Jak się przed nim uchronić? 

Ból mięśni - jak go załagodzić?

Przy pojawiających się bólach mięśniowych, bardzo ważne jest działanie profilaktyczne. Konieczna jest regularna aktywność fizyczna, która wzmocni mięśnie, a także pozwoli utrzymać prawidłową masę ciała.

Pamiętaj, że przy dolegliwościach bólowych mięśni, ważna jest także pozycja podczas leżenia i siedzenia. Ważne jest także prawidłowo wykonywane ćwiczenia. Nieodpowiednie np. podnoszenie ciężarów może spowodować urazy i kontuzje.

Działania łagodzące ból mięśni

 1. Odciąż mięśnie - jak tylko to możliwe, ogranicz ich nadmierną aktywność fizyczną.
 2. Zacznij wykonywać ćwiczenia rozciągające i relaksacyjne - jeśli okaże się, że powodują większy ból, koniecznie przestań.
 3. Na bolące mięśnie przyłóż środki działające miejscowo - okładu z lodu, specjalnie plastry i żele, a także maści.
 4. Sięgnij po tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które można stosować doustnie i miejscowo.

Ból mięśni - na co zwrócić uwagę?

Ból mięśni może sygnalizować także rozwój wielu poważnych chorób. Koniecznie należy dokładnie obserwować swój organizm - wszystkie szczegóły, które zapamiętamy pomogą postawić lekarzowi diagnozę.

Należy zwrócić uwagę na czas trwania bólu - czy jest krótki, a może długi. Koniecznie sprawdź, czy dolegliwości bólowe mają związek z wysiłkiem fizycznym - może się okazać, że ból mięśni jest spowodowany nieprawidłowym wykonywaniem ćwiczeń.

Lekarz powinien także otrzymać informację, czy dolegliwości są odporne na tabletki przeciwbólowe. Ważny też jest rodzaj bólu, czy jest on tępy, czy ostry i nagły. Koniecznie sprawdź, czy nie występuje on po spożyciu innych leków i czy towarzyszą mu inne dolegliwości - zaburzenia snu, sztywność, osłabienie, gorączka.

Ból mięśni - kiedy należy zgłosić się na wizytę lekarską?

Do lekarza należy się zgłosić wtedy, kiedy ból mięśni trwa przez kilka dni i nie ma wyraźnej przyczyny wystąpienia tej dolegliwości. Niepokojący jest także ból mięśni, którym towarzyszą inne objawy - gorączka, osłabienie organizmu. Jeśli po 3 dniach stan zdrowia się nie poprawia - należy zgłosić się do lekarza, gdyż może to być ostra infekcja wirusowa.

Na wizytę lekarską należy się także zgłosić, kiedy ból mięśni pojawia się nagle i jest ostry. Przy takim bólu warto też zwrócić na objawy towarzyszące, np. sztywność mięśni. Jeśli ból mięśni jest odporny na tabletki przeciwbólowe, należy wybrać się do lekarza specjalisty, gdyż może to być reumatoidalne zapalenie stawów.

Zobacz także: Ból pleców spotyka coraz większą ilość osób. Co go powoduje?

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów