Ból kręgosłupa - o jakiej chorobie może świadczyć?

Sylwia Bagińska 09.07.2018
Ból kręgosłupa przyczyny
Fotografia: shutterstock

Ból kręgosłupa może dotyczyć osób w każdym w wieku. Dolegliwości bólowe wywoływane są przez wiele czynników.  W niektórych przypadkach ból kręgosłupa wskazuje na poważne choroby - koniecznie sprawdź jakie!

Ból kręgosłupa towarzyszy wielu schorzeniom. Jednak bardzo często powoduje go brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia.

Zobacz także: Ból pleców spotyka coraz większą ilość osób. Co go powoduje?

Ból kręgosłupa – przyczyny

Rwa kulszowa charakteryzuje się ostrym i nagłym bólem okoli lędźwiowej. Ból zazwyczaj promieniuje w stronę pośladków. Objawy rwy kulszowej to także drętwienie ciała i nieprzyjemnie mrowienie. O rozwoju tego schorzenia decyduje ucisk korzenia nerwu w miejsce opuszczania kanału kręgosłupa.

 • Dyskopatia

Dyskopatia powoduje ból kręgosłupa lędźwiowego. O dyskopatii mówimy wtedy, kiedy zaburzeniu ulega krążek międzykręgowy. Jądro miażdżyste staje się uwypuklone i naciska na rdzeń kręgowy i nerwy – w efekcie dochodzi do silnych dolegliwości bólowych oraz podrażnienia nerwów. Inne objawy tego schorzenia to drętwienie kończyn oraz mrowienie w okolicy kręgów szyjnych.

 • Stenoza

Stenoza, to zwężenie kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym. Zazwyczaj ból kręgosłupa nasila się przy przeproście kręgosłupa.

 • Złamanie kręgów kompresyjne

Przy złamaniu kręgów kompresyjnym zazwyczaj ból nasila się w trakcie kichania, kaszlenia, a także przy wypróżnianiu się.

 • Spondylisteza

Spodylisteza to inaczej ześlizgnięcie się kręgów. Oprócz bólu kręgosłupa objawia się trudnościami w chodzeniu.

Inne przyczyny bólu kręgosłupa to: napięcie mięśni, uszkodzenie i zwyrodnienie stawów. Dodatkowo dolegliwości bólowe objawiają się przy stanie zapalnym okolic kręgosłupa, a także przy chorobie nowotworowej, która umiejscowiona jest w okolicach kręgosłupa.

Warto też pamiętać, że ból kręgosłupa bardzo często spowodowany jest przeciążeniem.

Zobacz także: Ból z tyłu głowy – nie lekceważ go! Kiedy konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza?

Ból kręgosłupa – leczenie

Aby poznać przyczynę bólu kręgosłupa lekarz najpierw zleci do wykonania specjalistyczne badania. Są to między innymi:

 • Tomografia komputerowa,
 • Rezonans magnetyczny,
 • Badanie rentgenowskie.

Leczenie bólu kręgosłupa jest uzależnione od przyczyny, która go wywołuje. Formy leczenia tych dolegliwości bólowych to między innymi:

 • Fizjoterapia, czyli masaże, kinezyterapia oraz ćwiczenia wzmacniające i rozciągające.
 • Termoterpia – jest to leczenie za pomocą zimnych lub ciepłych okładów.
 • Farmakoterapia – przepisywane są leki rozkurczowe, a także opoidy, kortykosterydy, a także niesterydowe leki przeciwzapalne.
 • Medycyna alternatywna – czyli akupunktura i akupresura.

Ból kręgosłupa – ćwiczenia

Bardzo często bóle kręgosłupa i pleców nie są spowodowane chorobą lub schorzeniem tylko brakiem aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia.

Trzy godziny tygodniowo jakiejkolwiek aktywności fizycznej wpływa na dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa, a także na poprawę kondycji.

Ćwiczenie mobilizujące na ból kręgosłupa lędźwiowego

Połóż się na plecach, a następnie zegnij kolana i przysuń stopy do pośladków. Kolana oraz stopy powinny się łączyć. Ręce powinny być lekko zgięte i trochę odsunięte od tułowia.

Robiąc wdech, podnoś odcinek krzyżowy kręgosłupa (tak wysoko jak dasz radę). Opuszczaj przy wydechy jednocześnie unosząc kość ogonową. Jeśli Twoja kondycja Ci na to pozwoli to powtarzaj 10 razy.

Ćwiczenie wzmacniające kręgosłup

Połóż się na plecach, nogi wyprostuj a ramiona skrzyżuj nad głową.

Unoś miednicę i kość ogonową, a lędźwie (dolny odcinek kręgosłupa) przyciśnij do podłogi. Następnie napnij pośladki i podnieś ramiona. Powtarzaj 10 razy.

Ćwiczenia rozciągające na ból kręgosłupa

Połóż się na plecach – jedną nogę połóż na podłodze, a drugą zegnij i obejmij ją dłońmi (przed kolanem). Przyciągnij ją do piersi.

Uniesioną nogę wyprostuj, a palce stóp przyciągnij do siebie. W takiej pozycji postaraj się wytrzymać minimum 5 sekund. Powtórz 10 raz, po 5 razy na każdą nogę.

Ból kręgosłupa – profilaktyka

 1. Odpowiednia masa ciała – nadwaga oraz otyłość sprzyja schorzeniom kręgosłupa.
 2. Aktywność fizyczna.
 3. Pamięta o odpowiedniej pozycji ciała.
 4. Unikaj pracy fizycznej.
 5. Jeśli pracujesz przy biurku – koniecznie zadbaj o prawidłową wysokość biurka, a także o odpowiednie krzesło z oparciem.
 6. Kobiet powinny ograniczyć chodzenie w butach na obcasie.
 7. Pamiętaj, że wszystkie sprzęty domowe powinny być dostosowane do Twojego wzrostu.

Zobacz także: Ból w kolanie - może być objawem wielu chorób. Koniecznie sprawdź jakich!

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów