Ból kręgosłupa lędźwiowego może być przyczyną dyskopatii. Co robić, kiedy dokucza odcinek lędźwiowy?

Sylwia Bagińska 12.07.2018
mężczyzna cierpiący na ból kręgosłupa lędźwiowego
Fotografia: Shutterstock.com

Ból kręgosłupa lędźwiowego może być wynikiem przeciążenia kręgosłupa, wystąpić w ciąży lub u osób otyłych. Często bywa lekceważony, choć może zwiastować poważne choroby. Koniecznie sprawdź, co może być przyczyną bólu pleców w odcinku lędźwiowym.

Ból kręgosłupa to zmora naszych czasów. Siedzący tryb życia, brak ruchu, otyłość czy dźwiganie ciężkich przedmiotów - to wszystko może powodować ból pleców, ból szyi oraz ból kręgosłupa lędźwiowego. Na taki ból uskarżają się często osoby w podeszłym wieku, ale może pojawić się też u osób młodych. Czasem jest on tyle silny, że wstawanie i chodzenie może sprawiać problem.

Ból w odcinku lędźwiowym to jedna z najczęstszych dolegliwości bólowych kręgosłupa. To właśnie ta dolna partia pleców jest odpowiedzialna za postawę ciała i płynny ruch. Ból kręgosłupa lędźwiowego często jest lekceważony, a może być przyczyną wielu poważnych chorób kręgosłupa, takich jak: dyskopatia i rwa kulszowa.

Zobacz także: Ból w barku dotyczy wielu osób. Co go wywołuje?

Ból kręgosłupa lędźwiowego - dyskopatia

Jedną z przyczyn bólu kręgosłupa lędźwiowego może być dyskopatia, czyli przepuklina krążka międzykręgowego kręgosłupa. Jest to początkowy stan choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. To schorzenie krążka międzykręgowego polegające na uwypukleniu jego jądra, które naciska na rdzeń kręgowy i nerwy. Początkowo ból pojawia się w okolicy lędźwiowo-krzyżowej i stopniowo promieniuje do bioder, kolan i stóp. Mięśnie są napięte i drętwieją, przez co odcinek lędźwiowy sztywnieje. Pojawiają się także zaburzenia czucia kończyn dolnych, niedowłady nerwów, osłabienie mięśni podudzia oraz tzw. opadnięcie stopy.

Ból kręgosłupa lędźwiowego - przyczyny

 • Zbyt mała ilość mazi stawowej 

Ból kręgosłupa lędźwiowego może wywołać zbyt mała ilość mazi stawowej. Chrząstka w stawie staje się cieńsza i nierówna. Powoduje to obniżenie kręgów kręgosłupa i ucisk na nerwy. Do takiego stanu może doprowadzić nieprawidłowa postawa. Objawy bólowe mogą się nasilać podczas kichania czy kaszlu. Jeśli dolegliwości będą się utrzymywać ponad 2 tygodnie, trzeba skonsultować się z lekarzem, który wykona rentgen i zleci badanie tomografem lub rezonans magnetyczny.

 • Rwa kulszowa

Jak powstaje rwa kulszowa? Korzeń nerwu naciska miejsce opuszczania kanału kręgosłupa. Ból kręgosłupa lędźwiowego spowodowany przez rwę kulszową pojawia się nagle. Jest ostry i promieniuje wzdłuż pośladków w stronę stopy. Chory może odczuwać też mrowienie i drętwienie. Często takie dolegliwości są efektem przeciążenia stawów lub dyskopatii.

 • Choroby nerek

Przyczyną bólu w odcinku lędźwiowym mogą być kamienie nerkowe. Kolkę nerkową w przebiegu kamicy nerkowej charakteryzuje ostry, przerywany ból promieniujący do pachwiny, warg sromowych i jąder. Poza bólem pleców mogą wystąpić też nudności, wymioty, ból przy oddawaniu moczu, krwiomocz i podwyższona temperatura ciała. Jeśli podejrzewasz choroby nerek, poproś lekarza o skierowanie na usg jamy brzusznej.

W tym przypadku ból odczuwany jest w nadbrzuszu, a może promieniować do odcinka lędźwiowego kręgosłupa. 

 • Choroby jelit 

Ból kręgosłupa lędźwiowego mogą także wywołać choroby zapalne jelit, m.in. wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna. Ból w dolnej części jamy brzusznej często promieniuje do pleców.

Inne przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego:

 • Przeciążenie kręgosłupa powstałe w wyniku ciężkiej pracy fizycznej;
 • Dźwiganie;
 • Siedzący tryb życia i siedząca postawa w pracy;
 • Mała aktywność fizyczna;
 • Nadwaga i otyłość;
 • Ciąża;
 • Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa;
 • Osteoporoza;
 • Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK);
 • Reumatoidalne zapalenie stawów;
 • Wady postawy i nieprawidłowe napięcie mięśni.

Zobacz także: Ból z tyłu głowy – nie lekceważ go! Kiedy konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza?

Ból kręgosłupa lędźwiowego - leczenie i dieta

Leczenie bóli kręgosłupa lędźwiowego zależy od przyczyny, która go wywołuje. Jeśli narzekasz na ból pleców w odcinku lędźwiowym, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Lekarz prawdopodobnie zaleci rtg odcinka lędźwiowego kręgosłupa, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny lub usg jamy brzusznej. Podstawą leczenia bólu kręgosłupa lędźwiowego spowodowanych zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa jest rehabilitacja, czasem konieczna jest operacja. W leczeniu bólu kręgosłupa lędźwiowego można sobie doraźnie pomagać, stosując leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz maści. W cięższych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie leków rozluźniających mięśnie.

W leczeniu bóli odcinka lędźwiowego istotna jest dieta. Powinna być bogata w wapń, krzem, cynk, magnez, chrom oraz witaminy: A, B, B12, C i D oraz kwasy omega-3. Można zrezygnować z mleka, które wypłukuje wapń z organizmu, pogłębiając osteoporozę. Ważne jest zapewnienie organizmowi warzyw takich jak: marchewka, kapusta, brokuły, pietruszka, buraki i ogórki. Zapobiegają one zwyrodnieniom kręgosłupa i opóźniają starzenie się stawów. Z kolei Tryby takie jak tuńczyk, makrela i śledzie nadadzą kościom elastyczności.

Ból kręgosłupa lędźwiowego - ćwiczenia 

Co robić, jeśli dopadnie nas ból lędźwi? Połóż się na plecach, a nogi ugnij w stawach biodrowych i kolanowych do 90 stopni. Niech będą podparte, np. na krześle. W takiej pozycji odciążysz odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

W przypadku bóli kręgosłupa lędźwiowego ważne jest wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych i mięśni brzucha. Możesz też stosować następujące ćwiczenia.

 1. Połóż się na plecach, a nogi rozstaw na szerokość bioder i ugnij w stawach kolanowych i biodrowych. Napnij mięśnie brzucha i wciskaj dolny odcinek pleców w podłogę. Pod plecy możesz podłożyć zwinięty ręcznik.
 2. Połóż się na plecach, a do klatki piersiowej przyciągaj na przemian, raz jedną, raz drugą kończynę.
 3. Połóż się na plecach, nogi ugnij w kolanach i rozstaw na szerokość bioder. Przenieś nogi w lewo, wróć do pozycji początkowej, następnie przenieś nogi w prawo.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Magdalena Barszczak

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów