Walczysz z nieprzyjemnym bólem kości? Zobacz, jakie są jego przyczyny

Anna Respondek 12.07.2018
Kobieta na łóżku
Fotografia: Shutterstock

Ból kości może być związany z różnymi chorobami zwyrodnieniowymi, przeciążeniem organizmu lub chorobami nowotworowymi. Najczęściej nieprzyjemne uczucie pojawia się w kości ogonowej, piszczelowej czy udowej, jednak przy bólach kostnych często pojawiają się również bóle stawowe, którym towarzyszy gorączka i osłabienie organizmu. 

Ból kości może dotyczyć całego ciała, jednak może być również odczuwalny w konkretnym miejscu. Najczęściej skarżymy się na ból kości ogonowej, kości piszczelowej czy kości udowej. Niedogodności kostno-stawowe związane są z wieloma chorobami i mogą towarzyszyć im różne inne symptomy, takie jak osłabienie organizmu i gorączka. 

Ból kości - przyczyny

Istnieje wiele przyczyn bólu kości, jednak jednym z najczęstszych jest osteoporoza, która w szczególności daje się we znaki po jakimś urazie kości, na przykład złamaniu. Początkowo jednostka chorobowa nie daje sama objawów, z czasem jednak chory może zauważyć również różne inne objawy oprócz złamań, to jest: utratę masy ciała, zahamowanie wzrostu u młodszych czy zaokrąglenie palców. 

Wśród przyczyn bólu kości często wymienia się również osteomalację, która w szczególności dotyka osoby z niedoborami witaminy D. Przy osteomalacji pojawiają się również niedobory wapnia, co prowadzi do osłabienia mięśni. U dzieci natomiast można zaobserwować krzywicę. Kończyny chorego w takim wypadku przyjmują kształt litery O, zmienia się również sposób chodzenia. 

Hiperostoza to kolejna przyczyna bólu kości i dotyczy przede wszystkim kręgosłupa. Dodatkowo ból ten może utrudniać codzienne funkcjonowanie, ponieważ promieniuje do kończyn i umiejscawia się w stawach. Częstymi objawami hiperostozy jest również drętwienie rąk i nóg. 

Ból kości związany jest również z nowotworami kości, na przykład mięsakiem Ewinga czy szpiczakiem mnogim. Przy tych schorzeniach ból najczęściej pojawia się tam, gdzie powstał guz. Dodatkowo, w przypadku nowotworu, pojawia się również opuchlizna i zgrubienie kości. Ze względu na osłabienie tkanki kostnej często w przypadku nowotworu dochodzi do złamań. 

Kości bolą również przy zapaleniu szpiku kostnego. Jednak oprócz bólu temu schorzeniu towarzyszyć muszą objawy takie jak wysoka gorączka, zaczerwienienie, opuchlizna. Ból kości może przybierać na sile podczas uprawiania sportu lub podczas wysiłku fizycznego. 

Ból kości ogonowej

Ból kości ogonowej to jeden z najczęściej występujących bóli, który często związany jest z siedzącym trybem życia lub częstą i długotrwałą jazdą samochodem. Jednakże ból kości ogonowej może również pojawić się w innych przypadkach, na przykład przy:

 • częstych zaparciach,
 • mocnym uderzeniu,
 • neuralgi splotu krzyżowego lub guzicznego,
 • pojawieniu się torbieli włosowej w kości,
 • pojawieniu się torbieli Tarlova,
 • przeciążeniu mięśni,
 • schorzeniach kręgosłupa,
 • hemoroidach,
 • nowotworach.

W zależności od tego, z jakim schorzeniem związany jest ból kości ogonowej, może mieć on różne nasilenie i rozległość. Często promieniuje na pośladki czy uda. Może towarzyszyć nam jedynie kilka godzin, jednak czasem zmienia się w ból chroniczny i przez wiele lat nie chce nas opuścić. 

Ból kości piszczelowej

Podobnie jak w przypadku innych kości, kość piszczelowa może boleć ze względu na wiele przyczyn. Część z nich jest błaha, część powinna nas zaniepokoić. Najczęściej tego typu niedogodności związane są z uprawianiem sportu i nieodpowiednim potraktowaniem mięśni. Jednak jeśli ból kości piszczelowej utrzymuje się przez dłuższy czas, należy udać się z tym do specjalisty.

Oto najczęstsze przyczyny bólu kości piszczelowej:

 • nieodpowiednie obuwie,
 • zaniedbanie odpowiedniej postawy ciała,
 • przeciążenie nóg,
 • ograniczona ruchomość stawu skokowego,
 • przykurcze mięśni podudzia,
 • nieprawidłowe ustawienie miednicy.

Jak radzić sobie z bólem kości piszczelowej? Istnieje kilka sposobów, dzięki którym poczujemy ulgę. Po pierwsze na bolące miejsce można przyłożyć zimny okład i trzymać go przez około 3 minuty. Warto skorzystać również z maści przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Najbardziej pomoże jednak zrezygnowanie na kilka dni z wymagających treningów. 

Ból kości udowej

Kość udowa to najdłuższa i najtwardsza kość w całym ludzkim organizmie. Dlatego własnie ból kości udowej najczęściej pojawia się ze względu na jakiś uraz mechaniczny, na przykład złamanie lub pęknięcie. Jednakże długotrwała niedogodność może świadczyć również o dużo poważniejszych chorobach, takich jak zapalenie kości, które prowadzi do degradacji tkanki kostnej

Kolejną chorobą, z którą może być związany ból kości udowej, jest jałowa martwica kości. Prowadzi ona do obumierania tkanki kostnej i częściowo chrzęstnej w wyniku niedokrwienia w ograniczonym obszarze kości. Oczywiście ból kości udowej może również pojawić się w wyniku zapalenia szpiku kostnego i chorób nowotworowych. 

Ból kości i stawów

Nieprzyjemny ból kości i stawów najczęściej spowodowany jest chorobą zwyrodnieniową, przez którą następuje stopniowa degradacja chrząstki stawowej. Z czasem degradacja ta doprowadza również do uszkodzenia więzadeł, mięśni, torebki stawowej. Ma to duży wpływ na jakość życia i może prowadzić do niepełnosprawności.

Do powstawania zwyrodnień przyczyniają się różne choroby, między innymi:

 • otyłość,
 • osłabienie mięśni znajdujących się w okolicach stawów,
 • nieprawidłowa budowa stawu,
 • wady postawy,
 • czynniki zawodowe,
 • choroby reumatyczne,
 • przeciążenia stawów,
 • infekcje na przykład grypa.

Przy problemach kostno-stawowych pojawiają się również inne objawy, które nie dotyczą kości, a całego organizmu. Najczęściej jest to ogólne osłabienie organizmu, wysoka temperatura, ogólne zmęczenie. 

Autor: Anna Respondek

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów