Ból korzonków może świadczyć o poważnych chorobach. Jak wygląda leczenie tej dolegliwości?

Młody mężczyzna trzyma się za plecy, Bolą go korzonki.
Fotografia: Shutterstock

Ból korzonków uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie. Koniecznie sprawdź, co go powoduje i jak sobie z nim poradzić.

Ból korzonków zazwyczaj jest nagły i bardzo silny. Dolegliwości bólowe pojawiają się w obrębie pleców, ale mogą promieniować do nóg, rąk, a także pośladków. Ból korzonków powoduje napięcie mięśni, a także osłabia ich prace. Za jego pojawienie się odpowiada wiele przyczyn. Ból korzonków nerwowych bardzo często występuje razem z bólem głowy, kaszlem, katarem oraz podwyższoną temperaturą ciała.

Zobacz także: Lumbago to ból okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Jak mu zapobiegać?

Ból korzonków – czym może być spowodowany?

Przyczyn ból korzonków jest wiele. Do najczęstszych zaliczają się:

 • Zmiany zwyrodnieniowe i reumatyczne

Przy pojawieniu się zmian zwyrodnieniowych dochodzi to tzw. wpadnięcia galaretowego jądra, które tworzy dyski. W niektórych przypadkach możliwe jest także wybrzuszenie włóknistego pierścienia. U osób chorych dochodzi do wystawienia dysku poza oś kręgosłupa. W efekcie korzonki nerwowe są uciskane i powodują dolegliwości bólowe. Czasami ból może promieniować np. do pośladka lub uda.

Najczęściej wstępujące zmiany zwyrodnieniowe i reumatyczne powodujące ból korzonków to:

 1. dyskopatia
 2. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
 3. osteoporoza
 4. spondyloartoza
 • Źle wykonywane ćwiczenia lub nadmierna aktywność fizyczna

Źle dobrane ćwiczenia lub wykonywanie ich w nie prawidłowy sposób może powodować przesuwanie się dysku. Warto pamiętać, że kręgosłup jest wspierany mięśniami brzucha i pleców. Jeśli nie są one w najlepszej kondycji, może dojść do pojawienia się kontuzji przy kręgach powodującej ból korzonków. Ten problem dotyczy nie tylko osób, które źle wykonują ćwiczenia, ale także tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia i ciągle przybierają złą postawę. Ból korzonków może być spowodowany nadmierną aktywnością fizyczną.

 • Nieodpowiednia dieta

Ból korzonków może pojawić się także u osób, które nie stosują odpowiedniej diety. Mowa o małych ilościach witaminy D, witaminy K, a także wapnia i innych soli mineralnych.  Te wszystkie składniki są niezbędne do utrzymania kręgosłupa i innych kości w dobrej kondycji.

 • Skolioza

Skolioza to wada postawy, która może powodować ból korzonków. Objawia się ona między innymi: wystającymi łopatkami, garbem, nierówną wysokością bioder oraz ramion, wyraźnym wcięciem w talii tylko z jednej strony, w niektórych przypadkach, także jedną nogą krótszą od drugiej (ten symptom pojawia się w bardzo zaawansowanym stadium skoliozy).

 • Nagłe oziębienie ciała

Ból korzonków może być spowodowany także wyjściem z ciepłego pomieszczenia  na mróz lub wejściem do zimnej wody w trakcie upalnego dnia.

Inne przyczyny, które powodują ból korzonków to także:

 • Nowotwory,
 • Choroby zakaźne,
 • Miejscowe stany zapalne.

Ból korzonków – jak sobie z nim radzić?

Przy pojawieniu się bólu korzonków należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Pierwszą czynnością, którą powinnyśmy wykonać jest przybranie pozycji leżącej. Plecy chorego muszą ja najszybciej zostać odciążone.

Inne sposoby, które zwalczają ból korzonków to także stosowanie ciepłych okładów, które umożliwiają rozluźnienie mocno napiętych pleców.

W niektórych przypadkach zaleca się także stosowanie leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Lekarze zlecają także bardzo często zabiegi fizjoterapeutyczne. W bardzo rzadkich sytuacjach stosuje się leczenie chirurgiczne.

Zobacz także: Lordoza lędźwiowa - jak się objawiają patologiczne zmiany?

Na boisku leży kilka piłek. W tle widać bramkę.
Rozwiąż quiz

Uważasz, że znasz się na sporcie? W takim razie sprawdź, czy zdobędziesz komplet punktów

Na boisku leży kilka piłek. W tle widać bramkę.

1. Który z tych sportowców nigdy nie wygrał medalu olimpijskiego:

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów