Ból karku - czy wiesz jak go złagodzić?

Sylwia Bagińska 10.07.2018
Ból karku - przyczyny
Fotografia: shutterstock

Ból karku może być efektem nieprawidłowej pozycji głowy, kiedy siedzimy przed komputerem. W niektórych przypadkach dolegliwości bólowe są objawem choroby. Koniecznie sprawdź, na jakie schorzenia wskazuje ból karku!

Ból karku jest nieprzyjemny i bardzo uciążliwy. Dotyczy coraz większej liczby osób. Dolegliwości bólowe utrudniają normalne funkcjonowanie. Problemem staje się wykonywanie podstawowych ruchów, np. obrócenie głowy w boku, czy podniesienie torebki z krzesełka.

Zobacz także: Ból mięśni - kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ból karku – przyczyny

 • Niewłaściwa pozycja

Bardzo często ból karku spowodowany jest nieprawidłową pozycją. Dzieje się tak w przypadku, gdy głowa jest zbyt uniesiona, skręcona lub opuszczona w dół. Mięśnie karku wtedy bardzo się napinają i dochodzi do przeciążenia odcinka szyjnego kręgosłupa.

Dolegliwości bólowe  związane z kręgosłupem bardzo często pojawiają się kilkugodzinnej pracy przed komputerem.

Dodatkowo niewłaściwa pozycja, oprócz bólu karku może powodować także przykurcze mięśni.

 • Brak aktywności fizycznej

Brak regularnego wysiłku fizycznego niekorzystnie wpływa na mięśnie karku. Brak ćwiczeń tych okolic przyczynia się do braku stabilizacji odcinka szyjnego kręgosłupa, w efekcie powoduje to ból.

Dolegliwości bólowe karku może wywołać także brak odpowiedniej rozgrzewki przed wysiłkiem fizycznym.

 • Przewianie

Ból karku może być wynikiem przewiania. Zimne powietrze podrażnia zakończenia nerwowe na skórze, co skutkuje dolegliwościami bólowymi. Przewiać nas może w trakcie jazdy samochodem,  gdy szyba jest przesunięta, a także wtedy kiedy śpimy z otwartym oknem.

 • Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa

Jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń wśród ludzi. Powodem rozwoju tej choroby jest starzenie się, które powoduje zmiany strukturalne, które powodują dolegliwości bólowe – w tym ból karku. Innym objawem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa jest sztywność i ból szyi oraz drętwienie karku.

 • Wypadnięcie dysku

Wypadniecie dysku to potoczna nazwa wypadnięcia jądra miażdżystego. To chorzenie charakteryzuje się uciskiem na więzadła kręgosłupa, później na nerwy, które wychodzą z rdzenia kręgowego. Powoduje to silny ból karku oraz rwy ramieniowej.  Inne objawy towarzyszące to między innymi: zanik mięśni, osłabienie, utrata kontroli nad stawem łokciowym i ramiennym, a także obniżenie sprawności precyzyjnych ruchów palców.

 • Krwotok podpajęczynówkowy

Krwotok podpajęczynówkowy objawia się nagłym i silnym bólem karku i głowy. To schorzenie jest bezpośrednim zagrożeniem życia, dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy jak najszybciej zadzwonić po pogotowie ratunkowe i udzielić pomocy.

Ból karku może być także objawem zakażenia kręgów szyjnych, nerwobólów, a także chorób nowotworowych.

Ból karku – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Kiedy ból karku dokucza nam od czasu do czasu, nie jest to jeszcze powód do zmartwień. Można wtedy skorzystać z domowych sposobów , które w takich przypadkach są zazwyczaj skuteczne.

 Do lekarza należy zgłosić się wtedy, kiedy dolegliwości bólowe karku  mają charakter przewlekły. Lekarz, aby poznać przyczynę, która wywołuje ból karku zaleci wykonanie kilku specjalistycznych badań.

Są to między innymi:

 • Badanie tomograficzne,
 • Badanie krwi,
 • Badanie ultrasonograficzne przepływów w tętnicach kręgowych i szyjnych (USG),
 • Badanie radiologiczne (RTG) kręgosłupa szyjnego.

Na wizytę lekarską należy się zapisać także wtedy, kiedy ból karku występuje z innymi niepokojącymi objawami, np. gorączka, osłabienie, chroniczne zmęczenie.

Ból karku – domowe sposoby na złagodzenie dolegliwości bólowych

Ból można zmniejszyć lub wyeliminować za pomocą kilku sprawdzonych metod. Są to między innymi:

 • Bolące miejsca możesz natrzeć żelem lub maścią rozgrzewającą lub spirytusem salicylowym. Rozluźni to mięśnie karku i je wzmocni.
 • Przyjmuj odpowiednia pozycje w trakcie snu – najlepiej jeśli będziesz spać na twardym podłożu.
 • Staraj się o prawidłowe położenie głowy i właściwą ruchomość.
 • Zalecana jest także ciepła kąpiel – pomoże to rozluźnić napięte mięśnie.
 • Bolące miejsca wystaw na promienie słoneczne.

Ćwiczenia na ból karku

Odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne wzmocnią mięśnie, które często są przeciążone i powodują dolegliwości bólowe. W każdej wolnej chwili wykonaj kilka okrążeń głowy. Działa to relaksująco na mięśnie karku.

Zobacz także: Dokucza Ci ból pięt? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej!

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów