Ból biodra - na jakie choroby wskazuje? Leczenie i działania profilaktyczne

Sylwia Bagińska 19.07.2018
Ból biodra - przyczyny
Fotografia: Shutterstock

Ból biodra bardzo często spowodowany jest zwykłym przeciążeniem - wystarczy wtedy kilka dni odpocząć i dolegliwości ustają. Jednak, w niektórych przypadkach ból bioder jest objawem poważnych chorób. Koniecznie sprawdź, kiedy należy wybrać się do lekarza.

Biodra to jedne z najważniejszych elementów całego układu ruchu. Ból bioder zazwyczaj jest uciążliwy i uniemożliwia wykonywanie różnych czynności. Dolegliwości bólowe mogą utrudnić codziennie funkcjonowanie.

Zobacz także: Ból nóg - dlaczego się pojawia i jak mu zapobiec?

Ból biodra – przyczyny

  • Przeciążenie stawu biodrowego

Ból bioder może być objawem przeciążenia stawu biodrowego. Przeciążenie może być skutkiem zbyt intensywnego treningu lub nieprawidłowo wykonywanych ćwiczeń lub ciężką pracą fizyczną. Może dawać o sobie znać w trakcie spaceru lub biegu. Zazwyczaj dolegliwości bólowe związane z przeciążeniem przechodzą samoistnie i nie wymagają konsultacji lekarskiej.

  • Zespół podrażnionego stawu biodrowego

Jedną z przyczyn bólu biodra może być zespół podrażnionego stawu biodrowego. Oprócz dolegliwości bólowych biodra objawia się utykaniem oraz bólem pachwin. Zazwyczaj ból mija po odpoczynku i zabiegach fizjoterapeutycznych.

  • Urazy

Ból bioder może być spowodowany licznymi urazami, np. zwichnięcie stawu biodrowego, złamanie szyjki kości udowej. Ból ma charakter ostry i współtowarzyszy mu obrzęk i krwiak.

  • Zwyrodnienie stawu biodrowego

Jednym z objawów zwyrodnienia stawu biodrowego są dolegliwości bólowe. Inne symptomy to uczucie sztywności. Ból biodra przy tej chorobie może promieniować do pachwin i kolan. Bardzo często poprzedza go ból kręgosłupa. Dolegliwości bólowe nasilają się przy wykonywaniu ruchów.

  • Zapalenie stawu biodrowego

Zapalenie stawu biodrowego objawia się między innymi bólem biodra. Zazwyczaj przyczyną wystąpienia tej choroby jest postępujące zwyrodnienie stawów, zapalenie kaletek maziowych lub inne choroby o podłożu zapalnym.

  • Choroba Perthesa (jałowa martwica głowy kości udowej)

Ta choroba najczęściej rozwija się u dzieci, szczególnie chłopców. Oprócz bólu biodra objawia się ona utykaniem, sztywnością w biodrze i widocznym spłaszczeniem pośladka.

  • Nierównowaga stawowo-mięśniowa

Do nierównowagi stawowo mięśniowej zaliczają się między innymi: skrócenie kończyny dolnej, przykurcze mięśniowe, skośne lub skrętne ustawienie miednicy. Wszystkie te dolegliwości objawiają się bólem biodra, a także pachwin w trakcie wykonywania nadmiernego ruchu.

Ból biodra – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ból biodra to bardzo uciążliwa i nieprzyjemna dolegliwość. Jeśli pojawia się dość często lub towarzyszą jej inne niepokojące objawy koniecznie należy zgłosić się na wizytę u lekarza specjalisty, czyli ortopedy.

W niektórych przypadkach ból bioder nie jest spowodowany tylko przeciążeniem. Może on wskazywać na wiele poważnych chorób i schorzeń. Lekarz ortopeda w celu postawienia diagnozy zleci wykonanie badań, między innymi: tomografii komputerowej i RTG.

Ból biodra – leczenie

Leczenie bólu biodra należy zacząć od stosowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Może je stosować miejscowe np. w formie maści lub przyjmować tabletki.

Ból biodra, który jest spowodowany np. uszkodzeniem stawu biodrowego lub zmianami zwyrodnieniowymi wymaga interwencji chirurgicznej.

Ból biodra – działania profilaktyczne

Aby zapobiec pojawieniu się bólu biodra należy utrzymać odpowiednią masę ciała – w przypadku nadwagi lub otyłości wskazana jest redukcja masy. Dodatkowo bardzo ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta. W jadłospisie powinny znajdować się produkty bogate w witaminę D, a także białko i wapń.

Nie można także zapominać o regularnej aktywności fizycznej – odpowiednia rozgrzewka i ćwiczenia rozciągające stawy i mięśnie zapobiegną dolegliwościom bólowym. Jednak warto pamiętać, że osoby, które borykają się problemem nawracającego bólu biodra powinny unikać wysiłku fizycznego, który obciąża staw biodrowy. Mowa o skakaniu, bieganiu i różnych grach zespołowych.

Osoby, które długo stoją lub siedzą przy biurku w pracy powinny co jakiś czas zmieniać pozycję i tym samym równoważyć obciążenie nóg.

Szczególnie ostrożni powinni być także kierowcy w trakcie prowadzenia pojazdów, gdyż najczęstszą przyczyną urazów stawu biodrowego są wypadki komunikacyjne.

Ból biodra – ćwiczenia

Skuteczną metodą, która pomoże przy bólu biodra są regularne ćwiczenia stawu biodrowego.

Przykładowe ćwiczenia na ból biodra:

  1. Usiądź „po turecku” na macie lub podłodze i wyprostuj plecy. Lewą nogę umieść na nodze prawej, tak aby lewa stopa dotykała prawego kolana. Wytrzymaj tak 5 sekund i powtórz ćwiczenie ze stopą prawą.
  2. Prawym bokiem stań do ściany i oprzyj o nią prawą ręką. W tym ćwiczeniu bardzo ważne jest to, aby osoba je wykonywująca byłą w pozycji wyprostowanej. Ugnij lewą nogę w kolanie i piętę zbliż do pośladków. Spróbuj wytrzymać w tej pozycji około 10 sekund. Powtórz ćwiczenie 5 razy, a następnie wykonuj to samo tylko z ugiętą prawą nogą.

Na dolegliwości bólowe bardzo dobrze wpływa także trening cardio, kolarstwo, nordic walking, aerobik i pływanie.

Zobacz także: Ból mięśni - kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów