Bliznowiec – jakie są przyczyny jego powstawania?

Bliznowiec (co to, przyczyny, objawy, leczenie)
Fotografia: Shutterstock

Bliznowiec powstaje w miejscu dawnego zranienia. Jak się go leczy?

Bliznowiec (inaczej keloid) to miejscowo zgrubiała skóra powstająca w miejscu przerwania ciągłości tkanek bądź dawnego zranienia. Ta zmiana skórna zazwyczaj wielkością przewyższa poprzednie zranienia. Jakie są przyczyny powstawania bliznowca i jak się go leczy?

Zobacz także: Paciorkowiec – jakie są objawy zarażenia nim?

Bliznowiec – co to?

Można powiedzieć, że bliznowiec to przerośnięta blizna (często guzowata i twarda). Ta zmiana skórna powstaje zazwyczaj w miejscach po zabiegach i urazach, czy po operacji. Bliznowiec może także powstać na skutek trądziku czy ropni.

Bliznowiec to łagodny, włóknisty rozrost skóry, który przypomina narośl. Ta zmiana skórna ma zazwyczaj gładką, lśniącą powierzchnię o zabarwieniu czerwonawym, różowym lub brunatnym. Bliznowce charakteryzują się także tym, że ich powierzchnia jest większa od obszaru pierwotnej rany lub innego uszkodzenia skóry.

Bliznowiec może powodować dyskomfort, z racji na ból i swędzenie, które wywołuje. Może także utrudniać ruchy.

Dokładne przyczyny powstawania bliznowca nie zostały do końca poznane. Mogą się one utworzyć, kiedy rany goją się w niewłaściwy sposób. Zauważono także, że ich powstawanie może być uwarunkowane genetycznie i pewne osoby mają rodzinne tendencje do ich tworzenia się.

Bliznowiec – przyczyny

Bliznowiec może powstać, kiedy rana goi się w nieprawidłowy sposób. Pojawia się on często po operacjach, w tym po cesarskim cięciu czy po wycięciu tarczycy. Ta zmiana skórna może wystąpić nawet po usunięciu tłuszczaka czy pieprzyka. Dzieje się tak, ponieważ nawet te małe zmiany skórne naruszają spory obszar skóry właściwej.

Bliznowiec najczęściej pojawia się w obrębie skóry brzucha, klatki piersiowej, pleców, ramion oraz na twarzy.

Na skutek uszkodzenia skóry powstaje blizna. W trakcie procesu gojenia odległe od siebie włókna kolagenu zaczynają się łączyć, dzięki czemu rana się stopniowo zasklepia. Zdarza się jednak, że produkcja kolagenu nie zatrzymuje się, a w efekcie tego powstaje bliznowiec.

Zobacz także: Neuroborelioza. Jakie są objawy tej choroby i jak wygląda leczenie?

Bliznowiec – objawy

Bliznowiec różni się od zwykłej blizny tym, iż może on powstać nawet kilka miesięcy po zagojeniu rany. Aby bliznowiec powstał, najpierw musi dojść do uszkodzenia skóry.

Te zmiany skórne zazwyczaj powstają na skutek:

 • oparzenia
 • zadrapania
 • w miejscu po szczepieniu
 • w miejscu po przekłuciu np. na uszach
 • w miejscu zranienia

Bliznowiec może pojawić się także w miejscu nieprawidłowo zagojonych krost po trądziku czy po ospie wietrznej.

Bliznowiec – leczenie

Bliznowce są dość trudne do usunięcia. Zdarza się często, że w miejscu usuniętego bliznowca, pojawia się kolejny, jeszcze większy. Dzieje się tak, ponieważ ludzki organizm radzi sobie z uszkodzeniem skóry we właściwy dla siebie sposób. Na szczęście jednak leczenie bliznowców często przynosi pożądane efekty.

Jakie są metody redukcji tych zmian skórnych?

 • leczenia laserowe
 • zastrzyki z kortykosteroidami
 • krioterapia
 • terapia radiacyjna
 • opatrunki uciskowe przy poparzeniach
 • chirurgiczne wycięcie

Leczenie bliznowców rozpoczyna się najczęściej od metod nieinwazyjnych, na które składa się stosowanie żeli silikonowych i maści. U wielu osób samo to przynosi zadowalające efekty. Inne środki, w tym leczenie chirurgiczne, stosowane są dopiero w przypadku, kiedy inne metody nie pomagają. Niestety, bliznowce często nawracają. Dzieje się to m.in. na skutek błędów lekarskich.

Bliznowiec – powikłania

Bliznowce z reguły nie stanowią zagrożenia dla zdrowia czy życia pacjenta. Dolegliwość ta również rzadko wymaga interwencji chirurgicznej. Z kolei dla wielu osób może on stanowić bardzo duży problem psychologiczny. Dzieje się tak, ponieważ bliznowce „lubią” się pojawiać na widocznych częściach ciała takich, jak dekolt, uszy czy twarz.

Niestety, zdarza się także tak, że nadmierny i niekontrolowany przerost bliznowca może świadczyć o tym, że zmiana skórna przeradza się w zmianę nowotworową. W takich przypadkach nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

Zobacz także: Powiększone węzły chłonne – na jaką chorobę mogą wskazywać?

 Do czego wykorzystuje się rośliny lecznicze w medycynie naturalnej? Koniecznie sprawdź. 

 

 

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów