Biopsja tarczycy - jakie są wskazania do wykonania tego badania?

NA zdjęciu widoczne są narządu z laboratorium medycznego.
Fotografia: Shutterstock

Biopsja tarczycy to inwazyjne badanie, które polega na pobraniu fragmentu guzka. Koniecznie sprawdź jak się do niego przygotować i jakie są przeciwwskazania. 

Biopsja tarczycy to badanie, które jest w stanie ocenić  charakter zmian w obrębie tego narządu, które nazywane są guzkami. To badanie w szybki sposób jest w stanie potwierdzić, czy dana zamian ma charakter nowotworowy.

Zobacz także: Niedoczynność tarczycy można skutecznie leczyć. Jakie są przyczyny tego schorzenia?

Jakie są wskazania do wykonania biopsji tarczycy?

O przeprowadzeniu biopsji tarczycy decyduje lekarz endokrynolog. Wskazania do wykonania badania to między innymi:

  • Ryzyko wystąpienia złośliwego guza tarczycy (widoczny jego szybki wzrost, guz jest twardy, węzły chłonne są powiększone, obciążenie genetyczne, ekspozycja na promieniowanie jonizujące, guz pojawił się przed 20 rokiem życia).
  • Widoczne niepokojące cechy guza na podstawie badania USG tarczycy (niska echogeniczność zmian, nacieki na tkankach i narządach, nieregularne brzegi, nadmierny przepływ na naczyniach, nieprawidłowe węzły chłonne).
  • Obecność guzów po operacji nowotworu tarczycy.
  • Guzy z przerzutami do węzłów chłonnych.
  • Guzy, które w scyntygrafii są widoczne jako gorące.
  • Guzy z wysokim poziomem kalcytoniny bądź mutacją genu RET.

Biopsja tarczycy – jakie są przeciwwskazania do wykonania badania

Biopsja tarczycy nie można być wykonana gdy:

  • Pacjent stosuje leki przeciwzakrzepowe,
  • U badanego wystąpiła ciężka skaza krwiotoczna,
  • Pojawią się ropne zmiany na skórze szyi.

Należy także pamiętać, że pacjentowi, któremu została zlecone wykonanie biopsji tarczycy, może odmówić poddania się zabiegowi.

Wyniki biopsji tarczycy

Badanie cytologiczne materiału, który został pobrany za pomocą biopsji tarczycy umożliwia ocenę charakteru badanych zmian. Mianowicie czy są one: złośliwe, niezłośliwe lub podejrzane.

Dzięki badaniu lekarz specjalista endokrynolog jest w stanie ocenić, czy w obrębie tarczycy nie toczy się proces zapalny, który jest charakterystyczny dla np. choroby Hashimoto.

Rokowania przy potwierdzeniu obecności guzków na tarczycy zazwyczaj są pozytywne. Gdyż tylko około 50 do 10% przypadków to zmiany o charakterze złośliwym. Warto pamiętać także o tym, że szybsze wykrycie zmiany daję większe szanse na skuteczne leczenie.

Ile się czeka na wyniki biopsji tarczycy?

Na wyniki biopsji tarczycy trzeba czekać około dwóch do trzech tygodni. W niektórych przypadkach, badanie niestety powtórzyć. Dzieje się tak, że pobrana próbka nie pobiera tkanek tarczycy lub płynów i komórek guzków w próbówce jest niewystarczająca ilość.

Biopsja tarczycy czy boli? Przygotowanie i przebieg badania

Pacjent, który jest przez biopsją tarczycy nie musi specjalnie się do badania przygotowywać. Należy jednak pamiętać, że odpowiednio wcześniej trzeba wykonać USG tarczycy.

Samo biopsja tarczycy polega na nakłuciu guzka cienką igłą, za pomocą której pobrany zostanie fragment materiału do badania.

Badanie jest krótkie i bezbolesne. Pacjent przez dosłownie chwileczkę czuje lekki nakłucie. Po przeprowadzeniu biopsji tarczycy, pacjent może wrócić do normalnego życia.

Biopsja tarczycy – czy są możliwe powikłania

W bardzo skrajnych przypadkach po przeprowadzeniu biopsji tarczycy występuje u pacjentów ból, obrzęk lub omdlenie. Znacznie częściej może dojść do pojawienia się niewielkiego siniaka.

Zobacz także: Choroba Gravesa-Basedowa objawia się wytrzeszczem oczu. Jakie są inne symptomy?

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
Fotografia: Shutterstock

1. Ile zębów ma dorosły człowiek?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów