Białe plamki na paznokciach - skąd się biorą?

Magdalena Barszczak 07.03.2019 AKTUALIZACJA: 27.01.2020
Białe plamki na paznokciach
Fotografia: Shutterstock

Białe plamki na paznokciach to nie tylko defekt estetyczny, ale również jeden z pierwszych sygnałów, że organizmowi czegoś brakuje. Mogą świadczyć o niedoborach składników odżywczych lub poważniejszych chorobach. Sprawdź, jak powstają przebarwienia na paznokciach i jak z nimi walczyć.

Białe plamki na paznokciach to znak, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego. Przebarwienia pojawiają się na paznokciach nóg i rąk zarówno u dorosłego, jak i dziecka. Świadczą o niedoborze składników odżywczych, a nawet o zatruciu metalami ciężkimi. Sprawdź, jakie są przyczyny takiej przypadłości.

Zobacz także: Miedź - tego pierwiastka nie powinno zabraknąć w organizmie. Dlaczego?

Białe plamki na paznokciach - co to jest?

Białe plamki, które szpecą paznokcie, to bielactwo paznokci, czyli leukonychia. Mogą one mieć postać kropek czy plamek lub poprzecznych białych śladów. Występują pojedynczo lub na kilku paznokciach. Białe plamki na paznokciach to przede wszystkim defekt estetyczny, jednak nie tylko. Mogą sygnalizować poważne problemy ze zdrowiem. Wyróżniamy różne rodzaje leukonychii w zależności od przyczyny przebarwień.

Białe plamki na paznokciach - przyczyny i rodzaje

Czasem białe przebarwienia na paznokciach są jedynie niegroźnym defektem. Zmiany występują w tym przypadku w płytce paznokcia. Tzw. pseudoleukonychia powstaje w wyniku mikrourazów płytki paznokciowej. Może być także objawem alergii na lakier do paznokci.

Leukonychia prawdziwa - białe plamki na paznokciach mogą świadczyć o niedoborach witamin, soli mineralnych i pierwiastków takich jak: wapń, magnez, cynk i potas. Ten rodzaj leukonychii może wskazywać także na niewydolność serca, nerek, rumień wielopostaciowy, łysienie plackowate, a nawet ziarnicę złośliwą. W leukonychii prawdziwej zmiany są zlokalizowane w macierzy paznokcia.

Innym rodzajem bielactwa paznokci jest lekonychia pozorna. Białe plamki na paznokciach powstają na skutek uszkodzenia tkanek pod paznokciem i mogą sugerować takie choroby jak anemia, marskość wątroby, onycholiza, trąd, choroby nerek, nadmierna potliwość czy niedobór albumin.

Białe plamki na paznokciach - niedobory pierwiastków mineralnych

Najczęstszą przyczyną przebarwień na paznokciach są niedobory składników odżywczych. Białe plamki na paznokciach mogą oznaczać zbyt niski poziom danej soli mineralnej w organizmie. Najczęściej chodzi o takie pierwiastki jak:

  • żelazo
  • potas
  • cynk
  • krzem
  • magnez
  • wapń (jego nadmiar, czyli hiperkalcemia może dawać takie same objawy)
  • białka
  • witamina A i B6

Białe plamki na paznokciach - grzybica i zatrucia metalami ciężkimi

Zniszczenia mogą się też pojawić w przebiegu grzybicy lub łuszczycy. Najczęściej wywołują je wtedy grzyby dermatofitowe. Paznokcie zmieniają kolor na biały, żółty lub brązowy, a ich powierzchnia ulega zmatowieniu. Deformacji może ulec także ich kształt.

W przypadku infekcji drożdżakami najpierw zajęty zostaje tzw. wał okołopaznokciowy, który ulega zaczerwienieniu, a płytka paznokcia staje się nieprzezroczysta.

Z kolei pleśnica paznokci objawia się żółtymi, podłużnymi pasmami oraz rogowaceniem podpaznokciowym.

Białe plamki na paznokciach mogą być także wywołane zatruciem metalami ciężkimi lub chemioterapią.

Białe plamki na paznokciach - leczenie

Jeśli białe plamki na paznokciach wywołały niedobory pierwiastków, należy zadbać o odpowiednią dietę i suplementację soli mineralnych. Pamiętaj, by w ciemno nie kupować leków, lecz najpierw wykonać badania. Niedobory składników odżywczych mogą być także wywołane pasożytami, warto więc wykonać również badanie kału.

Jeśli podejrzewamy zatrucie metalami ciężkimi, należy przeprowadzić testy na obecność metali ciężkich z krwi lub włosa.

W przypadku białych plamek na paznokciach wywołanych grzybicą paznokci lekarz wdroży leczenie dermatologiczne. Najczęściej przepisuje się wtedy leki do stosowania miejscowo w postaci maści i żelów. Nie wolno lekceważyć tej choroby ani przerywać kuracji, ponieważ choroba może się rozszerzyć na inne palce.

Zobacz także: Sód - uważaj na ten pierwiastek! Jego nadmiar w diecie jest bardzo niebezpieczny! 

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
Fotografia: Shutterstock

1. Ile zębów ma dorosły człowiek?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów