Na czym polega badanie słuchu? Kiedy należy je wykonać?

Hanna Skowron 09.07.2018
Badanie słuchu u starszej osoby
Fotografia: shutterstock

Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów - w razie jakichkolwiek zaburzeń, koniecznie należy przeprowadzić badanie słuchu. Koniecznie sprawdź, kiedy należy wybrać się do lekarza po skierowania na badanie słuchu!

Słuch jest jednym z podstawowych zmysłów człowieka, pozwalających na doskonałą orientację w otaczającym świecie. Problemy z narządem słuchu występują jednak dość często, powodowane różnymi przyczynami.

Zaniepokoić powinno nie tylko pogorszone słyszenie, ale także uczucie zatkanego ucha, szumy i piszczenie w głowie czy  zaburzenia równowagi. Może to być wynik stanów zapalnych w obrębie ucha lub problemów z błędnikiem. W każdej wątpliwej sytuacji warto wykonać badanie słuchu.

Zobacz także: Najpopularniejsze wśród ciężarnych – badanie USG. Na czym polega i kiedy się je wykonuje?

Badanie słuchu – pierwszy krok w diagnozie

Dolegliwości ze strony narządu słuchu, podobnie jak w wielu innych przypadkach, nie zawsze dają jednoznaczne objawy, pozwalające na skojarzenie ich z konkretną przyczyną.

Szumy i piszczenie w głowie, zaburzenia równowagi, częste bóle głowy czy uczucie zatkanego ucha nie od razu przywodzą na myśl dolegliwość związaną właśnie z narządem słuchu.

Opisanie podobnych objawów lekarzowi pierwszego kontaktu skutkuje zwykle wystawieniem przez niego skierowania na badanie słuchu, po wykluczeniu lub określeniu niewielkiego prawdopodobieństwa innych przyczyn.

Rodzaje badań słuchu

Badanie słuchu, to, najprościej mówiąc, ocena reakcji organizmu na stymulację dźwiękiem. Badania można podzielić na dwa rodzaje:

  • subiektywne – wymagają bieżącej współpracy osoby badanej w postaci informacji zwrotnej na bodźce
  • obiektywne – polegają na badaniu fizykalnym, bez konieczności interakcji ze strony pacjenta.

Badanie słuchu może być również podzielone na progowe (określa się najcichszy, słyszalny dla pacjenta dźwięk) oraz nadprogowe (ocenia się percepcję powyżej progu słyszenia).

Kiedy zgłosić się na badania?

Głośne słuchanie muzyki przez słuchawki, praca w hałasie, a także podatność na infekcje górnych dróg oddechowych to, poza wiekiem, najczęstsze przyczyny pogarszania się słuchu.

Choć uważa się, że pogorszenie słuchu po 50 rokiem życia to rzecz zupełnie naturalna, wynikająca ze zmian fizycznych zachodzących w organizmie, nie jest to wcale regułą. Rzadko kiedy coś dzieje się „samo”, bez konkretnej przyczyny.

Dlatego warto od czasu do czasu wykonywać nie tylko badania profilaktyczne krwi i moczu, ale także odwiedzić okulistę i laryngologa. Większość zmian, jeśli zostanie wykryta odpowiednio wcześnie, jest możliwa do cofnięcia lub przynajmniej da się zahamować postęp.

Kiedy zgłosić się po skierowanie do laryngologa? Przede wszystkim, jeśli zauważasz:

  • utrzymujące się przez dłuższy czas lub nawracające zawroty głowy,
  • nawracające zaburzenia równowagi,
  • częste szumy uszne, pojawiające się w różnych sytuacjach (nie tylko podczas gwałtownego wstawania),
  • pogorszenie słyszenia,
  • uczucie przewlekłego zatkania ucha lub uszu.

Zaburzenia słuchu – kto znajduje się w grupie ryzyka?

Przebywanie w hałasie, częste zmiany wysokości i związana z tym różnica ciśnień, przyjmowanie leków ototoksycznych (a więc wpływających negatywnie na słuch) czy wiek po 50 roku życia – to najważniejsze wskazania do regularnego badania słuchu.

W tych przypadkach zaleca się profilaktyczne badanie słuchu przynajmniej raz na rok – dwa lata. Każdorazowe pogorszenie słuchu i inne, nietypowe objawy, powinny być jak najszybciej konsultowane na bieżąco z lekarzem.

 Zobacz także: Na czym polegają badania laboratoryjne? Kiedy warto je wykonać?

 Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów