Badanie moczu – dlaczego warto profilaktycznie się badać?

Hanna Skowron 04.07.2018
badanie moczu
Fotografia: Fotografia Pixaby

Jeśli chcesz utrzymać swoje zdrowie w dobrej kondycji, wybierz odpowiednie badania profilaktyczne. Z pewnością pomogą ci w tym badania moczu, ponieważ mogą bardzo szybko określić prawdopodobieństwo zachorowania.

Codzienna profilaktyka to najlepszy sposób na utrzymanie zdrowia w jak najlepszej kondycji. Nie powinna ona jednak ograniczać się tylko do zdrowego odżywiania, odpowiedniej higieny ciała, wypoczynku i aktywności fizycznej. Trzeba pamiętać również o przeprowadzaniu profilaktycznych badań. Jednym z podstawowych jest badanie moczu. Jest bardzo proste, ale pozwala wykryć wiele niepożądanych stanów w organizmie.

Zobacz też: Po czym poznać, że nasz organizm jest zanieczyszczony? 7 oznak, że w naszym ciele kumulują się toksyny

Kiedy przeprowadzać badanie moczu?

W przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, pierwszym z zalecanych badań zlecanych przez lekarza rodzinnego, jest właśnie badanie moczu, a także krwi. Jakikolwiek stan chorobowy w organizmie (nawet, jeśli nie daje jeszcze żadnych konkretnych ani wyraźnie zauważalnych objawów), powoduje zmiany parametrów krwi i moczu. Regularne badania są więc bardzo istotne, szczególnie zaś dla osób, w rodzinach których występowały różne choroby. Badanie moczu warto przeprowadzać raz na pół roku lub raz w roku, a także przy każdej wizycie u lekarza rodzinnego. Ze skierowaniem badanie jest zwykle bezpłatne, bez niego – to koszt raptem kilku, maksymalnie kilkunastu złotych.

Zobacz też: Najpopularniejsze wśród ciężarnych – badanie USG. Na czym polega i kiedy się je wykonuje?

Co pozwala wykryć podstawowe badanie moczu?

Analiza parametrów moczu pozwala przede wszystkim na określenie stanu układu moczowego, ale jest także cennym źródłem informacji dotyczącym pracy innych narządów i układów. Próbka moczu jest poddawana w laboratorium badaniom pod kątem cech fizycznych i biochemicznych, co już w niedługim czasie pozwala na wykrycie nieprawidłowości. Jeśli zaistnieją - przeprowadza się dalszą diagnostykę, w kierunku podejrzeń lekarza. Badanie moczu pozwala także na ocenę stanu zdrowia przy najczęściej występujących chorobach cywilizacyjnych, jak:

Zobacz też: Ból żołądka - co go powoduje i jak sobie z nim poradzić?

Interpretację wyników badania moczu najlepiej pozostawić lekarzowi, który zestawi je z indywidualnymi cechami pacjenta, które mogą mieć na niego wpływ. Są to:

  • płeć,
  • wiek,
  • waga, wzrost, tryb życia,
  • przyjmowane leki,
  • niedawno zakończone leczenie,
  • przebyte choroby,
  • ciąża.

Co mówią wyniki badania próbki moczu?

W punkcie pobrań wynik zwykle otrzymujemy do ręki (jedynie w niektórych przypadkach – jeśli badanie było wykonane na zlecenie lekarza – wynik trafia bezpośrednio do niego). Obok naszych wyników znajdują się normy dla danego parametru, dlatego dość łatwo zweryfikować, co jest w normie, a co nie. Z moczu można wyczytać wiele, nawet bez badań. Wiele mówi zabarwienie, przejrzystość i jego woń. U zdrowej osoby mocz powinien być klarowny, jasnożółty i nie wydzielający przykrego, kwaśnego zapachu.

Jak przygotować się do badania moczu?

Aby wynik badania był jak najbardziej miarodajny, trzeba pamiętać o kilku zasadach przy pobieraniu próbki moczu:

  1. Przed pobraniem moczu dokładnie umyj miejsca intymne – bakterie znajdujące się na nich mogą zaburzyć wyniki!
  2. Najbardziej wartościowy do analizy jest poranny mocz, pobrany na czczo. Warto pobrać mocz ze środkowego strumienia – w pierwszym może znajdować się dużo zanieczyszczeń.

Warto zadbać o sterylność naczynia, do jakiego pobiera się mocz. Najlepiej, by był to specjalny, jałowy pojemnik, dostępny w każdej aptece.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów