Badanie ogólne moczu – co trzeba o nim wiedzieć?

Hanna Skowron 13.07.2018
Badanie moczu
Fotografia: shutterstock

Do podstawowych, najczęściej wykonywanych badań profilaktycznych, należą badania moczu i krwi. Każda zmiana w organizmie, nawet, jeśli nie daje objawów, powoduje zmiany w prawidłowych parametrach krwi i moczu.

Badanie ogólne moczu jest bardzo proste – wystarczy pobrać próbkę (najlepiej w specjalnym, sterylnym pojemniczku) i zanieść do laboratorium analitycznego, a wynik otrzymuje się już tego samego, lub następnego dnia. Co pozwala wykryć badanie ogólne moczu?

Zobacz także: CHOLESTEROL - odpowiedni poziom jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania organizmu

Po co wykonuje się badanie ogólne moczu?

Badanie ogólne moczu to nic innego, jak analiza jego próbki pod kątem wizualnym oraz prawidłowości składu. Mocz zdrowej osoby powinien być przejrzysty, z lekką poświatą, o barwie słomkowo żółtej, a także nie powinien wydzielać przykrego, nietypowego zapachu.

W jego skład wchodzi woda (96%), azotowe produkty przemiany materii (przede wszystkim mocznik), około 1.5 % soli mineralnych, a także śladowe ilości przede wszystkim barwników żółciowych. Mocz, który może wskazywać na stany chorobowe w organizmie, może zawierać między innymi:

  • krwinki czerwone,
  • krwinki białe,
  • bakterie,
  • cukry,
  • białka.

Dzięki obecności poszczególnych składników w moczu, szybko i łatwo można wykryć takie choroby, jak:

  • cukrzyca,
  • żółtaczka (białkomocz może wskazywać na zaburzenia w pracy wątroby),
  • roponercze (obecność białych krwinek i bakterii),
  • zapalenie nerek,
  • choroby dróg moczowych (oprócz zakażenia także kamica, a nawet nowotwory).

Wskazania do badania ogólnego moczu

Analizę składu moczu przeprowadza się w dwóch przypadkach:

- zaburzeń funkcjonowania organizmu – jako jedna z pierwszych metod diagnostycznych

- w profilaktyce zdrowia i wczesnego wykrywania chorób.

Proste badanie ogólne moczu odpowiada na wiele pytań i wątpliwości związanych ze stanem zdrowia. Otrzymane wyniki wskazują na prawidłowości i zaburzenia przy konkretnych parametrach, co może być podstawą do diagnozy lub punktem wyjścia do dalszych badań pod kątem podejrzeń.

Badanie ogólne moczu – co mówią wyniki?

Obok wyniku badania, dla każdego parametru wypisane są prawidłowe przedziały wartości, dzięki czemu już na pierwszy rzut oka można zorientować się, który wynik odbiega od normy. Oprócz właściwości biochemicznych, istotny jest również fizyczny stan moczu.

Mocz zdrowej osoby ma kwaśny odczyn. Odczyn zasadowy może wskazywać na zakażenia układu moczowego lub zaburzenia czynności cewek nerkowych. Zabarwienie moczu również ma duże znaczenie – prawidłowy powinien być przejrzysty, o jasnożółtej barwie.

Mocz podbiegnięty czerwonym kolorem może wskazywać na obecność erytrocytów. Mętność może być z kolei efektem dużej ilości leukocytów bądź kryształów.

Przygotowanie do badania ogólnego moczu

Próbkę moczu do badania należy przynieść do punktu pobrań lub laboratorium analitycznego w specjalnym, jałowym pojemniku dostępnym w aptece.

Do badania najlepiej oddać poranny, pierwszy mocz, jednak nie z pierwszego strumienia (w nim znajdują się zanieczyszczenia, które mogą zafałszować wynik badania).

Najlepszej jakości próbką będzie mocz ze strumienia środkowego. Na badanie nie jest potrzebne skierowanie lekarskie, a jego koszt wynosi od kilku do kilkunastu złotych.

Zobacz także: Witamina B5 (kwas pantotenowy) zmniejsza ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów