Badanie krwi – dlaczego warto badać się regularnie?

Hanna Skowron 04.07.2018
badania krwi
Fotografia: Fotografia Pixaby

Badania krwi są bardzo ważne, dzięki nim można kontrolować pracę naszego organizmu i zawczasu wybrać odpowiednią metodę leczenia. Poznaj rodzaje badań i jak się do nich przygotować, a z pewnością nic cię nie zaskoczy!

Do lekarza zgłaszamy się zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy ból lub inne dolegliwości nie ustępują, a często nasilają się coraz bardziej na tyle, że utrudniają codzienne funkcjonowanie. Wiele chorób daje wyraźne objawy dopiero wtedy, gdy stadium jest już zaawansowane. Jeśli więc coś cię niepokoi- nie czekaj, tylko wykonaj badanie krwi. Wystarczy niewielka ilość, a wyniki możesz odebrać jeszcze tego samego, lub następnego dnia i tym samym uratować swoje zdrowie, a nawet życie.

Zobacz też:  Kwas foliowy jest bardzo ważny dla organizmu. Jego niedobór może być ryzykowny!

Najpopularniejsze badanie krwi – morfologia. Co daje?

Podstawowym badaniem krwi, które pozwala na określenie, czy w organizmie nie dzieje się nic złego, jest morfologia. Obrazuje liczbę i jakość krwinek czerwonych, białych oraz trombocytów. Morfologia jest niezwykle pomocna we wczesnym wykryciu różnych chorób, także tych bardzo groźnych. To badanie krwi, od którego rozpoczyna się jakąkolwiek diagnostykę. W dodatku jest bardzo tanie – z reguły nie zapłacisz za nie więcej, niż kilkanaście złotych, a ze skierowaniem od lekarza rodzinnego wykonasz je bezpłatnie. Profilaktycznie powinno być wykonywane raz do roku, a w ciąży – raz w miesiącu.

Badanie krwi – punkt wyjścia do dalszej diagnostyki

Nawet, jeśli organizm nie daje wyraźnych sygnałów świadczących o jakiejś chorobie, można wykryć ją na podstawie zmian w obrazie i składzie krwi. Zmiana jej składu to pierwszy sygnał alarmowy. Co więcej – badając krew, można także określić ryzyko zachorowania na niektóre choroby w przyszłości! Warto więc przynajmniej raz w roku wybrać się na badanie krwi, by móc spać spokojnie i cieszyć się zdrowiem.

Zobacz też: Odżywi skórę i włosy, a do tego jest bezpieczny dla alergików. Kwas mlekowy to popularny składnik kosmetyków

Morfologia – jak przygotować się do badania?

Badanie krwi, jakim jest morfologia, można wykonać w każdym laboratorium analitycznym. Przed pobraniem krwi należy być na czczo – ostatni, lekki posiłek powinien być zjedzony maksymalnie na 12 godzin przed badaniem. Morfologię najlepiej wykonywać z samego rana. Na kilka dni przed badaniem warto powstrzymać się od picia alkoholu, kawy i palenia papierosów, a także unikać nadmiernego wysiłku.

Pozostałe badania krwi

Zobacz też: Domowe sposoby na trądzik - koniec z zaskórnikami!

Morfologia jest podstawowym badaniem, od którego rozpoczyna się diagnostykę pacjenta. Odchylenia od normy pozwalają lekarzowi na podjęcie dalszych kroków: leczenia bądź dokładniejszej diagnostyki. Poza morfologią, do najczęściej wykonywanych badań krwi należą:

Zobacz także: TSH w ciąży - nie lekceważ tego badania! Nieleczona tarczyca może mieć poważne skutki dla matki i dziecka!

Jak analizować wyniki badania krwi?

Na karcie z wynikami, obok wyniku pacjenta, wypisane są przedziały dla danego parametru. W łatwy sposób możesz więc zorientować się, czy wszystkie znajdują się w normie. Jeśli nie – skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. Nieprawidłowy wynik może świadczyć o zaburzeniach chorobowych, jednak może być także skutkiem ubocznym jakiegoś procesu zachodzącego w organizmie, lub przyjmowania określonych leków. Dlatego wyniki badań krwi powinny być interpretowane przez lekarza, w oparciu o kompleksowe badania pacjenta.

Zobacz także: Odpowiednia dieta na anemię. Czy taka w ogóle istnieje? Podpowiadamy!

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów