Badanie kału – w jakim celu się je wykonuje i jak się przygotować?

Hanna Skowron 17.07.2018
Badanie kału
Fotografia: Shutterstock

Z profilaktycznymi badaniami najczęściej kojarzona jest analiza krwi i moczu. W istocie – są one najczęściej zlecane przez lekarza rodzinnego, jeśli zachodzi jakiekolwiek podejrzenie co do stanu zdrowia. Równie często przeprowadza się także badanie kału. Należy ono do badań profilaktyki zdrowia oraz wczesnej diagnostyki chorób.

Analiza kału, choć dla wielu sama myśl o nim jest obrzydzająca, jest niezwykle cennym źródłem informacji. Pozwala na diagnozę przy podejrzeniu zakażenia pasożytami, a także na ocenę pracy układu pokarmowego (na przykład przy podejrzeniu utajonego krwawienia). Jak przygotować się do badania i gdzie je wykonać?

Zobacz także: Na czym polega badanie słuchu? Kiedy należy je wykonać?

Po co wykonuje się badanie kału?

Podobnie, jak w przypadku pozostałych badań, kał do analizy oddaje się w przypadku podejrzenia schorzenia – w tym przypadku układu pokarmowego. To badanie jest również przeprowadzane jako pierwsze w przypadku podejrzenia raka jelita grubego.Niejednokrotnie, wykonane w innym celu, pozwala przypadkowo rozpoznać problem nowotworowy.

Badanie kału wykonuje się również:

  • w celu potwierdzenia lub wykluczenia chorób zakaźnych układu pokarmowego (także powodowanych przez wirusy, grzyby lub pasożyty)
  • w przypadku zaburzeń trawienia, w tym – wchłaniania składników odżywczych z pokarmu
  • przy podejrzeniu chorób trzustki
  • przy podejrzeniu wrzodów żołądka
  • jako badanie profilaktyczne osób rozpoczynających pracę w gastronomii.

Kiedy zgłosić się do laboratorium na badanie kału?

Na każdy nietypowy i nie występujący dotąd objaw należy niezwłocznie zareagować. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego są często wynikiem spożycia potrawy nieświeżej czy zbyt tłustej, lub w nadmiernej ilości.

Objawy powinny jednak ustąpić w ciągu kilku dni. Jeśli różne problemy ze strony układu pokarmowego nie ustępują, nie tracą na sile lub mają tendencję do nawracania, zalecane jest wykonanie analizy kału. Warto również obserwować tą wydzielinę samodzielnie: zmiana kształtu, koloru, woni czy struktury kału, może być pierwszym sygnałem alarmowym, świadczącym o schorzeniu układu pokarmowego lub trawiennego.

Analiza kału pod kątem chorób zakaźnych jest również obowiązkowa dla osób związanych z gastronomią – jako badanie wstępne do pracy oraz powtarzane profilaktycznie.

Jak przygotować się do badania kału?

Do badania potrzebna będzie niewielka ilość kału – wielkości orzecha laskowego lub włoskiego (w zależności od tego, pod jakim kątem ma być badany). Do badania pod kątem pasożytów, próbka powinna być większa.

Należy umieścić ją w specjalnym pojemniku do badania kału, który dostępny jest w każdej aptece. Pojemniczek z zawartością powinien być dostarczony do laboratorium jak najszybciej – najlepiej tego samego, lub maksymalnie następnego dnia.

Na kilka dni przed planowanym badaniem pacjent powinien odstawić niektóre leki (skonsultuj to z lekarzem zlecającym badanie) oraz spożywać więcej błonnika, by ułatwić wypróżnienie. Zmiana diety na lekkostrawną nie jest wymagana. Zaleca się nawet wykonanie badania w trakcie normalnej, codziennej diety.

Zobacz także: Na czym polegają badania laboratoryjne? Kiedy warto je wykonać?

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów