Objawy tej choroby przypominają nowotwór. Bąblowicą możesz się zarazić, jedząc nieumyte owoce

Magdalena Barszczak 24.07.2018
bąblowica
Fotografia: Shutterstock

Bąblowica to groźna choroba pasożytnicza, która nieleczona może prowadzić do śmierci. Najłatwiej zarazić się można przez kontakt z dzikim zwierzęciem lub spożywając produkty z jajami tasiemca bąblowcowego. Zobacz, jak wyglądają objawy bąblowicy i jak się przed nią ustrzec.

Bąblowica to ciężka choroba pasożytnicza, która może rozwijać się latami i dawać objawy podobne do nowotworu. Tasiemcem bąblowicy możemy zarazić się w lesie przez kontakt z dzikim zwierzęciem lub po zjedzeniu nieumytych owoców. Uważać należy szczególnie latem, kiedy dochodzi do największej liczby zachorowań na bąblowicę.

Zobacz także: Wszy ludzkie - jak się ich pozbyć?

Bąblowicę (inaczej echinokokozę, chorobę wodunkową) wywołuje groźny pasożyt tasiemca bąblowcowegojednojamowego (Echinococcus granulosus) oraz wielojamowego (Echinococcus multilocularis). Człowiek jest dla niego żywicielem pośrednim. Jaja pasożytów dostają się do organizmu razem z dorosłymi tasiemcami, szybko się wykluwają i przez ściany jelit przechodzą do układu krwionośnego i wszystkich narządów.

Bąblowica - a nieumyte owoce i inne drogi zakażenia

Do zakażenia bąblowicą dochodzi bardzo łatwo. Najczęściej po zjedzeniu owoców prosto z krzaka. Na niemytych jagodach, jeżynach, malinach czy poziomkach znajdują się mikroskopijne, niedostrzegalne gołym okiem, tasiemce. Pasożyty są wydalane wraz z kałem przez leśne zwierzęta i są odporne na działanie wysokiej i niskiej temperatury. 

Nosicielami bąblowicy mogą być też zwierzęta domowe, które mogą zarazić ludzi, dlatego tak ważne są zabiegi odrobaczania naszych pupili. Choroba jest też często nazywana chorobą brudnych rąk. Po każdym kontakcie z nieznanymi zwierzętami należy umyć ręce. Trzeba uważać także na wodę z niepewnego źródła, a grzyby przed jedzeniem najlepiej sparzyć wrzącą wodą.

Bąblowica - objawy i powikłania

Larwy tasiemca bąblowcowego mogą się rozwijać w organizmie bardzo szybko, a nawet kilka lat. Jak wyglądają objawy bąblowicy? W zależności od rodzaju tasiemca, który zaatakował ustrój, wyróżniamy następujące objawy:

Bąblowica jednojamowa - jest lokalizowana w wątrobie i płucach. Kiedy tasiemiec jednojamowy zaatakuje organizm, ten broni się przed nim tworząc cystę z tkanki łącznej. Powstaje torbiel, która może osiągnąć nawet 30 cm średnicy i uciskać inne organy. Osoba zarażona tym rodzajem bąblowicy może odczuwać kłucie w boku, mdłości i ból brzucha. Pęknięcie torbieli grozi wstrząsem anafilaktycznym. Tasiemce żerujące w płucach mogą z kolei powodować infekcje dolnych dróg oddechowych.

Bąblowica wielojamowa - groźniejsza odmiana bąblowicy, osadza się w wątrobie, gdzie tworzy wypustki i szerzy się wzdłuż naczyń krwionośnych, dochodząc do płuc, nerek, śledziony, oczu lub mózgu. Cysty nie powstają, ale ten rodzaj bąblowicy może się objawiać żółtaczką lub powiększoną wątrobą. Łatwo pomylić go z nowotworem lub przerzutami nowotworowymi. 

Powikłania po bąblowicy

Bąblowica może spowodować:

 • bakteryjne zakażenie torbieli tasiemca jednojamowego;
 • powstanie przerzutów odległych w przypadku bąblowicy wielojamowej;
 • wstrząs anafilaktyczny, spowodowany uszkodzeniem ściany torbieli;
 • zapalenie dróg żółciowych;
 • niewydolność wątroby;
 • wyniszczenie organizmu.

Bąblowica - leczenie i zapobieganie

Leczenie bąblowicy jest trudne, dlatego pasożytom lepiej zapobiegać.

Jak zapobiegać bąblowicy?

 • myj owoce pod bieżącą wodą;
 • warzywa i grzyby po umyciu najlepiej poddać obróbce termicznej (jaja tasiemca bąblowcowego giną w 60 st. C);
 • podczas pracy w ogrodzie stosuj rękawiczki ochronne;
 • nie pij wody z niepewnych źródeł;
 • pamiętaj o odrobaczeniu swojego pupila;
 • po głaskaniu bezpańskich psów lub kotów myj ręce;
 • jeśli masz bezpośredni kontakt z dzikimi zwierzętami (np. lisami i ich odchodami), używaj rękawic ochronnych.

Bąblowica jest trudno wykrywalna. Może rozwijać się kilka lat. Objawy często pozostają niezauważone, aż do momentu, gdy torbiele spowodują ucisk na inne narządy. Po zdiagnozowaniu bąblowicy cysty należy usunąć chirurgicznie

W zdiagnozowaniu bąblowicy pomoże badanie ultrasonografem (USG) i badanie rentgenowskie (RTG). Może też być wykryta dzięki badaniom serologicznym krwi oraz badaniom molekularnym (tkanki wątroby).

Nieleczona bąblowica wielojamowa jest w 90 proc. śmiertelna. Niezbędna jest chirurgiczna interwencja w wątrobie zarażonej osoby i często dożywotnie podawanie preparatów benzimidazolowych. W przypadku bąblowicy jednojamowej należy usunąć torbiel, a niekiedy przeszczepić wątrobę lub jej fragment.  Niektóre przypadki można leczyć, nakłuwając torbiel i aplikując środek przeciwpasożytniczy albendazol.

Zobacz także: Zła wiadomość dla amatorów sushi. W tym gatunku łososia wykryto niebezpiecznego pasożyta

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpił wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Magdalena Barszczak

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów