Autyzm atypowy. Czym się różni od autyzmu wczesnodziecięcego?

Magdalena Barszczak 16.11.2018
dziecko cierpiące na autyzm w towarzystwie opiekunki
Fotografia: Shutterstock

Autyzm atypowy często pojawia się później niż autyzm dziecięcy, a jego objawy mogą dotyczyć tylko niektórych sfer życia osoby zaburzonej. Czym jeszcze różni się autyzm atypowy od klasycznego, jakie są jego objawy, przyczyny i leczenie? Podpowiadamy!

Autyzm atypowy to jedna z odmian całościowych zaburzeń rozwoju dziecka. Od autyzmu dziecięcego (wczesnodziecięcego) różni się brakiem wszystkich klasycznych objawów i późnym okresem wystąpienia. Jakie są cechy autyzmu atypowego? Sprawdź!

Zobacz także: Nie ma jednej przyczyny autyzmu. Jak leczyć to zaburzenie?

Autyzm atypowy a dziecięcy

Autyzm atypowy przypomina autyzm wczesnodziecięcy. Jego objawy są podobne do klasycznego autyzmu, jednak mniej charakterystyczne. Różnią się nasileniem i okresem występowania. Autyzm atypowy diagnozuje się zazwyczaj około 3 roku życia, podczas gdy autyzm dziecięcy jest rozpoznawany wcześniej. Autyzmowi atypowemu często towarzyszą wady genetyczne i upośledzenie umysłowe.

Autyzm atypowy - objawy

Objawy autyzmu atypowego zazwyczaj pojawiają się bardzo późno. Do 3. roku życia dziecko może rozwijać się prawidłowo, ale najczęściej wykazuje typowe dla spektrum autyzmu problemy z komunikacją i budowaniem relacji społecznych.

Objawy autyzmu atypowego mogą odbiegać od klasycznych symptomów zaburzenia. Zazwyczaj nie są spełnione 3 podstawowe kryteria diagnostyczne (w zakresie interakcji społecznych, komunikacji i stereotypowych zachowań) lub objawy w 2 z 3 tych kryteriów nie są dostatecznie nasilone. Dziecko może na przykład wykazywać problemy z komunikacją, ale poprawnie się wysławiać i budować zdania albo mieć problemy z porozumiewaniu się z innymi ludźmi, ale nie potrzebować izolacji.

Rodziców powinno zaniepokoić, kiedy dziecko:

 • nie robi postępów w mówieniu
 • nie wskazuje dłonią rzeczy
 • nie utrzymuje kontaktu wzrokowego
 • nie wodzi wzrokiem za przedmiotami
 • bardziej interesuje się przedmiotami niż otaczającymi je ludźmi

Zobacz także: Autyzm u dorosłych. Jak zaburzeni radzą sobie w codziennym życiu?

Autyzm atypowy - przyczyny

Przyczyny autyzmu atypowego są takie same jak autyzmu dziecięcego. Zdaniem ekspertów nie istnieje jeden powód wystąpienia tego zaburzenia. U każdego dziecka z autyzmem za autyzm może odpowiadać inny czynnik.

Do najczęściej wymienianych zalicza się:

 • wadliwe geny,
 • infekcje przebyte w ciąży,
 • przyjmowanie niektórych leków przez matkę,
 • wcześniactwo,
 • małą wagę urodzeniową,
 • zanieczyszczenie środowiska,
 • starszy wiek rodziców.

Nie ma natomiast potwierdzenia naukowego hipoteza, jakoby za autyzm atypowy mogły odpowiadać szczepionki.

Zobacz także: Objawy zespołu Aspergera można dostrzec już u przedszkolaka. Jak wygląda leczenie tego syndromu?

Autyzm atypowy - rokowania 

Trafną diagnozę, czy rozpoznane u dziecka zaburzenie to autyzm dziecięcy czy autyzm atypowy, może postawić tylko psychiatra dziecięcy. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepiej. Wczesny wywiad lekarski pozwala uniknąć wielu poważnych konsekwencji, przede wszystkim niepełnosprawności intelektualnej. 

Autyzm atypowy - terapia i leczenie

Terapia autyzmu atypowego powinna być dopasowana indywidualnie do każdego dziecka. Tak samo jak nie ma jednakowych objawów, nie istnieje jedna metoda leczenia zaburzeń ze spektrum autyzmu. W autyzmie przede wszystkim stosuje się terapię behawioralną. Chodzi o nauczenie chorego kluczowych umiejętności związanych z komunikacją i relacjami społecznymi.

Zobacz także: Jak zachowuje się dziecko z autyzmem? Uważaj na te objawy!

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Sprawdź, co wiesz o medycynie. Odpowiesz prawidłowo na wszystkie pytania?

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
Fotografia: Shutterstock

1. Ile zębów ma dorosły człowiek?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów