Angina ropna i wirusowa. Czym się od siebie różnią?

Magdalena Barszczak 06.12.2018
angina
Fotografia: Shutterstock

Angina, czyli zapalenie migdałków i gardła to choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową wywołana przez wirusy lub bakterie. Angina wirusowa może przypominać przeziębienie, natomiast angina ropna (paciorkowcowa) ma poważniejszy przebieg. Sprawdź, ile trwa choroba i co pomaga na anginę w ciąży.

Angina to inaczej ostre zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła. Jest chorobą zakaźną, którą wywołują wirusy lub bakterie. Początkowo objawy anginy mogą przypominać inne infekcje górnych dróg oddechowych - pojawiają się ból gardła, łamanie w kościach czy katar i gorączka. Anginy nie wolno bagatelizować, ponieważ może skutkować groźnymi powikłaniami. 

Zobacz także: Masz chrypkę i straciłeś głos? Objawów zapalenia krtani nie wolno lekceważyć!

Angina - definicja

Angina jest przenoszona drogą kropelkową i wymaga leczenia antybiotykami (angina ropna) oraz objawowo (angina wirusowa). Wywołują ją paciorkowce, czyli bakterie, ale także wirusy i grzyby. Drobnoustroje mogą być uśpione w organizmie, a atakują zwykle, kiedy człowiek jest osłabiony i ma mniejszą odporność. Dochodzi do szybkiego namnożenia bakterii, które atakują gardło i migdałki, powodując ból gardła, gorączkę, dreszcze oraz powiększenie węzłów chłonnych.

Rodzaje anginy

Ze względu na lokalizację choroby rozróżniamy:

  • anginę migdałków podniebiennych, w której najpierw atakowane jest gardło, a na migdałkach widać biały nalot z czopami; 
  • anginę migdałka gardłowego - z bólem gardła, katarem, gorączką, uczuciem zatkania ucha, nalotem oraz obrzękiem węzłów chłonnych
  • anginę migdałka językowego (u osób po usunięciu migdałków) objawiającą się bólem gardła, problemami z przełykaniem, w której istnieje niebezpieczeństwo powstania ropnia języka i duszności.

Angina a angina ropna (paciorkowcowa)

Angina ropna to jedna z odmian anginy wywołana przez bakterie. Za anginę ropną odpowiedzialne są zazwyczaj paciorkowce, przede wszystkim beta-hemolizujące z grupy A, dlatego ten rodzaj zapalenia migdałków nazywa się często anginą paciorkowcową.

Angina ropna może być też wywoływana przez inne bakterie, m.in. gronkowce, Haemophilus influenzae czy Escherichia coli. Zdarza się, że angina ropna jest następstwem anginy wirusowej. Wskutek nadkażenia bakteryjnego infekcja przekształca się w anginę ropną.

Angina paciorkowcowa objawia się zazwyczaj bólem gardła, ropnym nalotem na migdałkach, powiększeniem węzłów chłonnych, rozbiciem i wysoką gorączką. Choremu podaje się antybiotyki (najczęściej penicylinę lub leki z grupy cefalosporyn i makrolidów).

W rozpoznaniu anginy ropnej pomocna jest skala Centora, która określa prawdopodobieństwo zapadnięcia na anginę paciorkowcową, biorąc pod uwagę wiek pacjenta i określone objawy. O anginie ropnej świadczy zazwyczaj brak kaszlu. Pomocne bywają także wymazy z gardła i testy na paciorkowce.

Angina wirusowa

Angina wirusowa to zdecydowanie częstsza odmiana anginy. W tym przypadku nie wolno stosować antybiotyków. U dorosłych 90 procent przypadków anginy to wirusowe zapalenie gardła i migdałków. Anginę wirusową często określa się mianem przeziębienia.

Angina u dzieci spowodowana jest na ogół przez ryno-, koronawirusy, wirus RS (respiratory syncytial virus) oraz wirusy paragrypy. Innymi wirusami powodującymi zapalenie błony śluzowej gardła jest wirus Epsteina-Barr (EBV) wywołujący mononukleozę zakaźną oraz enterowirusy, wirus Herpes simplex.

Objawy anginy wirusowej zazwyczaj są łagodniejsze niż w anginie ropnej. Najczęściej to stan podgorączkowy oraz zaczerwienione migdałki. Ropny nalot na migdałkach świadczy zazwyczaj o bakteryjnym zapaleniu gardła.

Angina w ciąży

Angina w ciąży spowodowana wirusem jest łatwiejsza do zwalczenia niż jej odmiana bakteryjna. Można w jej przypadku zastosować domowe sposoby na anginę, a dietę wzbogacić o czosnek i cebulę. Ból gardła i migdałków można też łagodzić, stosując napary z szałwii i tymianku. Na zapalenie gardła pomogą preparaty do ssania, a na gorączkę środki przeciwbólowe. Kobiety w ciąży powinny zawsze skonsultować ich zażywanie ze specjalistą.

Angina ropna jest trudniejsza do wyleczenia. Choć organizm potrafi sam zwalczyć paciorkowce, trwa to dłużej, a niebezpieczną konsekwencją są powikłania - ropień okołomigdałkowy czy zapalenie mięśnia sercowego. W przypadku odmiany ropnej w uzasadnionych przypadkach lekarz przepisze leczenie anginy antybiotykiem, np. fenoksymetylopenicyliną.

Angina - ile trwa i kiedy chorujemy?

Okres zachorowań na anginę to zazwyczaj jesień, zima i wczesna wiosna. Objawy choroby utrzymują się od 5-7 dni - tyle zazwyczaj trwa angina paciorkowcowa (ropna) i wirusowa. Objawy anginy towarzyszące mononukleozie mogą trwać o wiele dłużej.

Zobacz także: Domowe sposoby na grypę. Jak leczyć grypę, zanim odwiedzisz specjalistę?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów
Attribute Type Value
0 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Co-sie-dzieje-z-organizmem-po-odstawieniu-alkoholu-12791'
1 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dieta-dr-Dabrowskiej-jadlospis-dla-diety-owocowo-warzywnej-8269'
2 string '/Zdrowie/Choroby/glukoza-norma-cukru-prawidlowy-poziom-cukier-w-moczu-jak-wyglada-badanie-8582'
3 string '/Zdrowie/Choroby/Bol-szyi-z-lewej-strony-i-karku-przyczyny-leczenie-profilaktyka-9942'
4 string '/Zdrowie/Choroby/jeczmien-na-oku-przyczyny-objawy-leczenie-domowymi-sposobami-rodzaje-9176'
5 string '/Zdrowie/Sport/cwiczenia-na-brzuch-plaski-brzuch-boczki-uda-8480'
6 string '/Zdrowie/Choroby/Bol-z-tylu-glowy-po-lewej-stronie-po-prawej-przyczyny-zagrozenie-9917'
7 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dieta-Dukana-jadlospis-Co-jesc-w-kazdej-fazie-diety-bialkowej-8017'
8 string '/Zdrowie/Psychologia/Test-Becka-skala-depresji-Becka-czy-mam-depresje-rozwiaz-test-8431'
9 string '/Zdrowie/Domowe-sposoby/Kiedy-zrobic-test-ciazowy-najwczesniej-rano-czy-wieczorem-kalkulator-11645'
10 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dzieki-temu-napojowi-schudniesz-3-kg-w-tydzien-13394'
11 string '/Zdrowie/Psychologia/Depresja-objawy-psychiczne-somatyczne-a-smutek-test-na-depresje-8430'
12 string '/Zdrowie/Choroby/cholesterol-calkowity-cholesterl-ldl-jak-obnizyc-jakie-produkty-jesc-8372'
13 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dna-moczanowa-dieta-Z-jakich-produktow-nalezy-zrezygnowac-9624'