Afty to powszechna dolegliwość u dzieci i dorosłych - sprawdź jak je leczyć domowymi sposobami!

Sylwia Bagińska 19.07.2018
Afty na ustach
Fotografia: Shutterstock

Afty to powszechna dolegliwość zarówno dzieci jak i dorosłych. Bardzo często mają charakter nawracający. Koniecznie sprawdź, jak wygląda leczenie aft domowymi sposobami!

Afty to zmiany chorobowe wewnątrz ust. Pojawiają się w postaci białych owrzodzeń, które otoczone są czerwoną obwódką. Afty mogą występować na języku, dziąśle, ustach, podniebieniu. Najczęściej jednak nadżerki pojawiają się od wewnętrznej strony policzków. Cechą charakterystyczną tej dolegliwości jest jej charakter nawracający. W przypadku, gdy afty wracają częściej niż raz w roku koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza i wykonać badania diagnostyczne.

Zobacz także: Opryszczka w nosie - czy jest groźna?

Afty u dzieci

Afty u dzieci to dość powszechny problem. Maluchy bardzo często odczuwają duży dyskomfort przy pojawieniu się nadżerek, którym dodatkowo towarzyszy ból. Dzieci bardzo często są markotne i nie chcą jeść. W niektórych przypadkach pojawia się także podwyższona temperatura.

Na afty najbardziej narażone są dzieci, które są w trakcie ząbkowania. W tym szczególnym momencie warto zadbać o działania profilaktyczne, czyli np. utrzymywanie smoczka w odpowiedniej higienie. Bardzo często zmiany chorobowe w ustach spowodowane są obgryzaniem paznokci, kredek, długopisów itp. Inne przyczyny występowania aft u dzieci to także zakażenie w trakcie kamienia piersią, alergia pokarmowa, uczulenie na pastę do zębów, niedobory witamin z grupy B oraz żelaza i cynku, a także opryszczka.

Afty – leczenie

Do lekarza należy zgłosić się wtedy, kiedy afty pojawiają się częściej niż raz w roku. Zazwyczaj afty przechodzą samoistnie w ciągu 1 do 4 tygodni. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie badań, aby odróżnić afty od innych zmian, które pojawiają się w przebiegu innych chorób ogólnoustrojowych, np. cukrzycy, przy niedoborze witaminy B12 lub żelaza.

W trakcie leczenia należy także spożywać jak najwięcej produktów bogatych w witaminy z grupy B, a także witaminę A, C oraz E. W okresie leczenie nie powinno się pić gorących napojów, alkoholu, a także spożywać zbyt ciepłych dań. Należy zrezygnować także z mocno przyprawionych dań, kwaśnych potraw, czekolady i owoców cytrusowych.

Afty – leki

Lekarz na konsultacji może zalecić stosowanie środków, które przyśpieszają gojenie i niwelują ból. Są to zazwyczaj leki o działaniu przeciwzapalnym i ściągającym. Środki do stosowania miejscowego izolują zmianę od innych czynników drażniących. W ten sposób chronią aftę przed bólem.

Wybierając preparaty farmakologiczne dla dzieci, należy zwrócić szczególną uwagę, aby lek był łatwy w aplikowaniu. Warto też dobrać formę preparatu do rodzaju i miejsca zmian. U osób, które afty są wywołane przez aparat ortodontyczny zalecane jest stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Natomiast, gdy zmiany w buzi są liczne, warto wybrać preparat w spray’u. Na pojedyncze zmiany, które występują w łatwo dostępnych miejscach polecane jest użycie żelu.

Afty – leczenie domowymi sposobami

  • Rumianek

Jedną z domowych metod w walce z aftami jest herbata z rumianku. Do przygotowania potrzebujesz jednej łyżki suszonych kwiatów tej rośliny lub torebkę herbaty rumiankowej. Wywar należy przykładać do aft na około 10 minut, najlepiej 2 razy dziennie. Rumianek ma działanie przeciwzapalne i antyseptyczne – dzięki temu ból, które powodują afty jest mniejszy. Dodatkowo nadżerki szybciej się goją.

  • Miód

Przed zastosowaniem miodu na afty, wcześniej należy przepłukać usta ciepłą wodą. Dopiero wtedy nakłada się odrobinę miodu na zmiany chorobowe. Metody należy stosować 2 do 3 razy dziennie. Poleca się aplikować miód na afty przed snem.

  • Szałwia lekarska

Nie tylko rumianek dobrze działa na szybkie gojenie się aft. Kolejnym polecanym ziołem jest szałwia lekarska. Możesz użyć zarówno świeżego ziela jak i suszonego. Jeśli zdecydujesz się na świeżą szałwię - liście ziela włóż do słoika i pozostaw w ciemnym miejscu na około 24 godziny. Buzie przepłucz letnią wodą, a następnie na afty przyłóż liście szałwii.

Inaczej jest gdy zdecydujesz się na wersję z suszonym zielem. Należy wtedy szałwie włożyć do zagotowanej wody i pozostawić na około 15 minut. Wywarem należy płukać usta przez minutę, a następnie opłukać zimną woda.

  • Olej kokosowy

Olej kokosowym na działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Niewielką odrobinę tego produktu należy przyłożyć na nadżerki. Pamiętaj, żeby wcześniej umyć ręce lub użyć do tego patyczka higienicznego.

Afty – przyczyny

Afty to dolegliwość, która ma tendencję do nawracania. Dlatego dla wielu osób, zarówno dla dzieci jak i dorosłych jest zmora przez całe życie. Choć ta dolegliwość jest bardzo powszechna – niestety nie ma wiedzy na temat jednej przyczyny, która je wywołuje. Jednak wiele badań potwierdza, że afty towarzyszą innych chorobom i stanom przewlekłym.

Dolegliwości, którym towarzyszą afty to między innymi:

Zobacz także: Zajady na ustach - możesz je zwalczyć domowymi sposobami!

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów