Zmiany na rynku OC. Sprawdź, co Cię czeka od Nowego Roku!

Materiał sponsorowany
29.11.2022 15:53
Fotografia:
Zmiany na rynku OC. Sprawdź, co Cię czeka od Nowego Roku!

2022 rok pod kątem ubezpieczeń komunikacyjnych był dla kierowców raczej statyczny. Niewielkie obniżki w średnich wartościach nie odbiły się szczególnym echem. Sprawdźmy, jakie prognozy szykowane są na kolejny!

Wielu kierowców nie zauważyło zmian w cenach za polisy OC, kupując tegoroczne ubezpieczenie. Jednak 2022 r. pokazał też swoje ciemne strony w postaci rosnących cen paliw, części zamiennych i zaktualizowanego taryfikatora mandatów. Co gorsza, szykuje się, że ceny ubezpieczeń samochodowych nie będą już tak tanie, jak do tej pory! KNF od miesięcy rekomenduje ubezpieczycielom, aby podnieśli oni ceny dla dobra samego ubezpieczającego. Czy ma to swoje realne przełożenie w sytuacji gospodarczej? Co na ten temat sądzą eksperci?

Coraz więcej wypadków, w tym po spożyciu alkoholu

Zauważalną zmianą są koszty napraw powypadkowych. Cena za części zamienne nierównomiernie rośnie ze względu na utrudniony dostęp. Praca mechaników też do najtańszej nie należy. To powoduje dysonans między wypłaconą kwotą za szkodę a realnym wydatkiem w zakładzie mechanicznym. Jednak nie jest to koniec problemów na drogach.

Prawdziwą plagą stały się wypadki spowodowane pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Według policyjnych raportów w samym 2021 roku zatrzymano aż 102 tys. kierowców pod wpływem lub w stanie nietrzeźwości. To prawie 3 tysiące więcej niż w roku 2020. Z ich winy życie straciło 331 osób. Statystyki dla 2022 roku nie są jeszcze kompletne, ale na ten moment nie wyglądają optymistycznie.

Powyższe dane dały do myślenia nie tylko służbom porządkowym, ale i Towarzystwom Ubezpieczeniowym. Stąd w 2023 roku będą mocniej karać osoby, które będą miały na koncie wykroczenia pod wpływem alkoholu. Jak się okazuje, ubezpieczyciele od lipca mają także wgląd w bazę punktów karnych, a te otrzymane z tytułu Art. 178a. zabolą podwójnie. Nie tylko mandatem, ale i wyższym kosztem ubezpieczenia samochodu.

Najtańsze OC na rynku – gdzie go szukać?

Raport kwartalny OC pt. „Miasta, ludzie, pojazdy” o sytuacji na rynku ubezpieczeń w III kwartale 2022 roku mówi, że  sytuacja obecnie przedstawia się bardzo optymistycznie. Od 4 lat notowane są spadki w cenach polis. Jednak jak zauważa Michał Danieluk, Prezes Punkta sytuacja zacznie się zmieniać:

  • … Na zwiększenie ceny OC wpłyną w niedługim czasie także rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego związane z likwidacją szkód i mające ograniczać ryzyka po stronie ubezpieczycieli”.

Patrząc na zagrożenia związane z rosnącą inflacją, niestabilną walutą i trudniejszym importem części zamiennych, ceny polis OC pójdą w górę. Naturalnie dobrym rozwiązaniem przed zakupem nowej będzie sprawdzenie wszystkich dostępnych ofert od różnych TU. Aby oszczędzić czas, najlepiej wykorzystać w tym celu kalkulator ubezpieczenia OC. Za pomocą kilku kliknięć myszką i wpisania parametrów,  przedstawi dostępne oferty, które będą różnić się ceną i zakresem. Pozwoli to wybrać odpowiednią polisę na miarę swoich potrzeb.