Od 7 października w Poznaniu trwa 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego.
Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego to najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie, który może się pochwalić niemal 90-letnią historią (od 1935 r.) i jest jedną z najważniejszych polskich marek kulturalnych.
Do udziału w konkursie zapraszane jest międzynarodowe jury złożone z osobowości muzycznych. Przewodniczącym jury 16. edycji Konkursu został Augustin Dumay (Francja).
Ideą i myślą przewodnią jest zbliżenie świata Konkursu z międzynarodowym światem muzycznym i światem koncertów. Zamiast wyścigu po trofea, celem jest odkrycie talentów, prawdziwych muzyków, snujących barwne opowieści dźwiękiem instrumentów. Pociągnęło to za sobą zmiany w repertuarze konkursowym dla uczestników, zmiany w jury i zmianę w podejściu do idei i filozofii Konkursu, która ma przyciągnąć młodych wiolinistów. Założenia się udały, bo do tegorocznych eliminacji zakwalifikowano 224 uczestników z 27 krajów, w tym 44 kandydatów z Polski. Jest to rekordowa liczba uczestników - najwyższa w historii Konkursu.
Wydarzenie potrwa przez 16 dni, w tym roku do 21 października. Konkurs został zainaugurowany koncertem, podczas którego z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki wystąpiła Veriko Tchumburidze, laureatka I nagrody 15. Konkursu Wieniawskiego.
Międzynarodowe jury wyłoniło 6 finalistów spośród 31, którzy rozpoczęli konkursowe zmagania w etapie 1. W gronie najlepszych są reprezentanci Japonii, Kazachstanu, Chin, Korei Południowej. Jedna z uczestniczek jednocześnie reprezentuje Japonię, Singapur i Stany Zjednoczone. Usłyszymy w ich wykonaniu koncerty skrzypcowe z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza. W repertuarze koncerty Henryka Wieniawskiego (d-moll lub fis-moll) oraz kompozycje Beethovena, Brahmsa, Dvoraka lub Mendelssohna-Bartholdy. Konkurs zakończą dwie gale laureatów – w Poznaniu 21.10 oraz w Warszawie 23.10.
Konkurs Wieniawskiego to najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie, odbywający się co 5 lat od 1935 roku. Niezmiennie przyciąga do Poznania najlepszych skrzypków z całego świata. W historii często zwyciężały kobiety. Na Konkursie królują wielkie, pracowite talenty muzyczne i młodość – najmłodsza z tegorocznych uczestniczek ma 16 lat, a najstarsza 29.
Wszystkie wydarzenia konkursowe można śledzić na kanale YouTube
, a informacje czerpać z
Organizatora. Więcej na konkurs.wieniawski.pl.
Oceń artykuł