Teatr Na Leżakach

12.07.2019 16:02
Fotografia: Materiały prasowe
Teatr na leżakach

Widzowie w całym kraju pokochali widowiska Teatru Pijana Sypialnia. Spektakle pod gołym niebem z perspektywy leżaka i piknikowego koca zobaczyło już tysiące osób. Trwa piąta edycja projektu. Najbliższy spektakl w piątek w Plażówce na Urusie. Wstęp wolny. 

Do tego teatru przychodzi się w spodenkach i klapkach. Można przyjść z psem albo przyjechać rowerem. Przychodzi się całą paczką znajomych albo z rodziną. W trakcie spektaklu popija się zimne napoje i robi zdjęcia. „Teatr na leżakach”, to wydarzenie, które łączy teatr z wakacyjną, festiwalową atmosferą. To jedyne takie wydarzenie w kraju, a dzięki Teatrowi Pijana Sypialnia fanów spektakli pod gołym niebem przybywa z roku na rok.

Sławek Narloch, dyrektor Teatru Pijana Sypialnia: „Teatr na leżakach” to nasz flagowy projekt. Jesteśmy dumni, że to już piąta edycja. Gramy coraz częściej, również w nowych miejscach i kolejnych miastach. Nie zmienia się jedno – wakacyjna atmosfera, którą gwarantujemy.

Widowisko z muzyką na żywo

Najbliższy spektakl w ramach „Teatru na leżakach” odbędzie się w Prochowni Żoliborz. Artyści zagrają "Łojdyrydy", czyli komediowe widowisko wypełnione tańcem i muzyką. Na scenie będą królować kujawiaki, oberki    i mazur, a głowy naszych gości wypełni ludowa muzyka w nowoczesnej odsłonie. Witamy Państwa serdecznie - w Domu Polskim w Polsce!

Historia mieszkańców dwóch sąsiednich miejscowości: Kopydliny i Samborza. Bohaterowie tej historii podejmują liczne próby ukrócenia ciągu nieszczęść, który nieprzerwanie spływa na obydwie wsie. Niestety, ani obalenie władzy - Sołtysa, ani inwestycja związana z budową przydrożnego szaletu - nie poprawiają sytuacji społeczności. Bezradni mieszkańcy wyglądają więc pomocy z zewnątrz. Szczęśliwym trafem wkrótce przybywają „wymodleni Panowie z Warszawy”, którzy uczą miejscowych między innymi, jak pozyskiwać granty na promocję regionalnych produktów. Wśród których najważniejszym jest… caffe latte z mleka prosto od krowy!

Teatr Pijana Sypialnia

Teatr Pijana Sypialnia to największy niezależny teatr w kraju, założony wiosną 2012 roku w Warszawie przez aktorów, tancerzy, muzyków i wokalistów. Obecnie zespół tworzy ponad 100 artystów pracujących w sekcji aktorskiej, Filharmonii Pijanej Sypialni, Zespole Wokalnym oraz w zespole tanecznym „Woda na młyn”. Krytycy i znawcy sztuki scenicznej cenią Pijaną Sypialnię za kulturę muzyczną oraz oryginalny repertuar inspirowany zapomnianymi konwencjami teatralnymi i folklorem. Mówi się o „zjawisku Pijanej Sypialni”, „teatrze vintage”.

„Teatr na leżakach”

"Teatr na leżakach" to autorski projekt Teatru Pijana Sypialnia, który zrewolucjonizował mapę letnich, miejskich atrakcji. Pomysł jest prosty - spektakle z muzyką na żywo widz ogląda z perspektywy leżaka. Do takiego teatru można przyjść w letniej sukience, krótkich spodenkach i w klapkach, a w trakcie przedstawienia popijać zimne napoje. Sława wyjątkowego repertuaru, przygotowanego przez artystów Pijanej Sypialni i festiwalowa atmosfera, którą tworzy "Teatr na leżakach", rozniosły się po kraju i wszędzie gromadzą tysiące widzów. Zabierz ze sobą koc, wygodnie rozsiądź się na trawie i popijaj lemoniadę – jesteś w teatrze!

Dzięki naszemu pomysłowi teatr dołączył do najważniejszych letnich, miejskich atrakcji. Co więcej – zaproponowaliśmy coś zupełnie nowego. Frekwencja na naszych spektaklach i zainteresowanie mediów pokazują, jak wielki jest “popyt na teatr”, podany w nowoczesny i dotąd nie praktykowany sposób. Jesteśmy pionierami w łączeniu wakacyjnego relaksu ze sztuką teatru. Sukces naszego cyklu to głównie oryginalny repertuar, który stworzyliśmy specjalnie z myślą o licznej widowni i niecodziennych, jak na teatr, warunkach.

Nasze propozycje to inscenizacje podane z prawdziwym rozmachem: widowiska, w których bierze udział kilkunastu śpiewających na żywo i tańczących aktorów oraz orkiestra - są w stanie porwać widownię w każdych, szczególnie tych zaaranżowanych plenerowo, warunkach. Odkopujemy zakurzone historie, teksty, piosenki - miksujemy je z popkulturą i podajemy w energetycznej formie. Naszymi spektaklami nawiązujemy do tradycji „teatrzyków ogródkowych”. Przed wojną były to popularne miejsca rozrywki w otoczeniu przyrody, ówcześnie “hipsterskie” i modne miejscówki.

O SPEKTAKLACH

 • „LATARNIK”

„Latarnik” to elektryzujący kabaret muzyczny, którego scenariusz powstał na kanwie twórczości Henryka Sienkiewicza. W tajemniczym studio telewizyjno-radiowym pojawia się kandydat na nowego latarnika. Młodzi dziennikarze z miejsca ustanawiają go pracownikiem latarni, następnie pod jego wpływem wyruszają w podróż do Egiptu, gdzie władzę sprawuje... kot faraona.

W finale spektaklu przenosimy się do „Baobabu” – knajpy, której właścicielem jest latarnik. W lokalu spotykają się bohaterowie dzieł Sienkiewicza – „W pustyni i w puszczy”, „Quo Vadis”, „Potopu”, „Ogniem i mieczem” - i wspominają czasy swojej świetności. Upijają się tajemniczymi trunkami serwowanymi przez gospodarza. W karcie drinków znajdziemy m.in. „Ognistego Nerona” i „Koktajl      z języka Juranda”.

Twórcy spektaklu zadają pytanie – czy sienkiewiczowscy bohaterowie są jeszcze na tyle atrakcyjnymi postaciami, żeby nadal mogły one kształtować naszą świadomość?  Uzupełnieniem spektaklu są pieśni Mieczysława Karłowicza i Stanisława Moniuszki, wykonywane na żywo.

 • „Wodewil warszawski”

Scenariusz spektaklu został skonstruowany w oparciu o komedię Feliksa Szobera „Podróż po Warszawie” z 1876 roku. Do Warszawy, z zamiarem wydania córek za mąż, przybywa Barnaba Fafuła, ze swoją żoną Kunegundą. Już na dworcu grupa miejscowych cwaniaczków wykrada córki. Młodzieńcy chcą oczarować dziewczyny, pokazując im najpiękniejsze zakątki miasta.

Druga część widowiska to kabaret, który w krzywym zwierciadle przedstawia współczesny, wielkomiejski styl życia; gdzie celebryci prześcigają się w prezentowaniu swoich sposobów na realizowanie wyjątkowej i pełnej sukcesów kariery.

Spektakl wypełniają piosenki i muzyka na żywo oraz wytańczone przez aktorów polki i walczyki. Widowisko zachwyci nie tylko mieszkańców stolicy, ale wszystkich tych, którzy chcieliby przenieść się do przedwojennych czasów, po których pozostały już tylko piękne melodie i pożółkłe fotografie…

 • „Sztuczki”

Teatr Pijana Sypialnia za pomocą „Sztuczek”, kolejny raz podejmuje udaną próbę przywołania zapomnianej konwencji – komedii dell’arte i bawi nią.

Witamy w Świrzew Ensamble! Nowy dyrektor – nowy repertuar. Zespół aktorski pracuje nad starą ramotą a’la Carlo Goldoni – amant kocha amantkę, służąca służącego (bez wzajemności), a Arlekin jak zwykle miesza i pajacuje. Dyrektor zamyka cały zapas kawy w swojej szafce. Szatnia i kasa wypowiadają mu otwartą wojnę! Inspicjentka jest na skraju załamania nerwowego. Do teatru przybywa pani sponsor, ze swoim nowym pieszczoszkiem – gwiazdą teatru niemieckiego. Grozi wycofaniem się ze sprawowania swojego mecenatu, jeśli… No właśnie. Katastrofa jest nieunikniona.

Miejsca:

 • PLAŻÓWKA SASKA / UL. WAŁ MIEDZESZYŃSKI 389
 • PLAŻÓWKA URSUS / UL. Dzieci Warszawy 24
 • PROCHOWNIA ŻOLIBORZ

TERMINY TEATRU NA LEŻAKACH W WARSZAWIE:

 • 17.07 / 20:00 /  Łojdyrydy /  Prochownia Żoliborz
 • 19.07 / 20:00 / Latarnik / Plażówka Ursus
 • 23.07 / 20:00 / Sztuczki / Plażówka Saska
 • 9.08 / 20:00 / Wyjowisko / Plażówka Ursus
 • 20.08 / 20:00 / Wodewil Warszawski / Plażówka Saska
 • 10.09 / 20:00 / Klapsy / Plażówka Saska

NA WSZYSTKIE WSTĘP WOLNY