Sopockie święto wiatru i wody, czyli Sopot Match Race!

19.08.2019 15:12
Fotografia: Materiały prasowe
Sopockie święto wiatru i wody, czyli Sopot Match Race!

21 sierpnia rozpocznie się kolejna edycja regat Sopot Match, które od 16 lat przyciąga do Sopotu światowej klasy załogi żeglarskie. To najbardziej elitarne zawody na mapie polskiego żeglarstwa, a zarazem jedne z najważniejszych rozgrywek w światowym match racingu.

Po raz kolejny przy sopockim molo będzie można obejrzeć spektakularne zmagania najlepszych załóg w formule match race.

Match racing, to najbardziej widowiskowa forma rywalizacji jachtów pod żaglami. Żeglarstwo w tej postaci jest zdecydowanie bardziej interesujące dla widzów i kibiców, niż regaty flotowe i świetnie nadaje na potrzeby mediów. W jednym wyścigu rywalizują ze sobą tylko dwa jachty na krótkiej, prostej trasie. Ustawia się ją zawsze blisko brzegu w miejscach, gdzie można zapewnić odpowiednią ilość miejsc dla publiczności. Jachty, które organizator zawsze dostarcza identyczne dla każdej załogi, żeglują cały czas blisko siebie, a cała akcja rozgrywa się na oczach widzów.

Od 2004 roku regaty umacniają swoją pozycję jako jedne z najważniejszych, a także najbardziej prestiżowych w światowym match racingu. Charakteryzują się nie tylko przejrzystymi zasadami rywalizacji, ale również niebywałą widowiskowością rozgrywek. Historycznie, podczas Sopot Match Race, polskie załogi tryumfowały pięciokrotnie. Obecność na Sopot Match Race to niezwykła przygoda oraz liczne atrakcje na wodzie i lądzie. Regaty potrwają od 21 do 24 sierpnia.