Sentymentalna podróż motoryzacyjna STARDRIVE 2022

22.06.2022 12:27
Fotografia: Zlot StarDrive 2022
Sentymentalna podróż motoryzacyjna STARDRIVE 2022

Wyobraźmy sobie miłość i pasję w jednym, dodajmy dobry gust, elegancję i klasę. Teraz cofnijmy zegary o kilka dekad, dorzućmy stylizacje z epoki od lat 30. do 90. poprzedniego stulecia i połączmy je z gwiazdami na kołach z tamtych czasów. Doprawmy odrobiną adrenaliny, czyli startem w Rajdzie i umieśćmy w otoczeniu urokliwego miasta z historią z początków XIII wieku.

Długi czerwcowy weekend ściągnął do Torunia pasjonatów i kolekcjonerów zabytkowych Mercedesów. Od lat w Zlocie uczestniczą pojazdy o wysokim stopniu oryginalności wyprodukowane co najmniej 30 lat temu. To przy tej okazji kolekcjonerzy wymieniają się doświadczeniami, rywalizują na trasie Rajdu i podczas Konkursu Elegancji, ale przede wszystkim zarażają pasją do pojazdów nietuzinkowych, oryginalnych, pięknie odrestaurowanych. Gwiazdami wydarzenia były zabytkowe Mercedesy, wśród których pojawiły się także rzadkie okazy, najstarsze perły przedwojennej motoryzacji.

4f8121c4-dfda-417d-bf2a-442d690fdaea
Fotografia: Zlot StarDrive 2022

STARDRIVE jest wydarzeniem, które od 20 lat gromadzi kolekcjonerów pojazdów z duszą. Co roku spotkanie odbywa się w innymi miejscu, a tym razem historia zatoczyła koło – sympatycy zabytkowych Mercedesów spotkali się w Toruniu, tu gdzie rozpoczęła się wspólna podróż z pasją.

24B01B02-94AD-474D-B537-3A7CF390BE14
Fotografia: Zlot StarDrive 2022

Na XX Zlot Klubu Zabytkowych Mercedesów przyjechało aż 75 załóg z Polski, Niemiec i Litwy. Prawie wszystkie pojazdy przyjechały na własnych kołach. Pierwszego dnia zabytkowe auta rywalizowały na trasie ponad 100 kilometrowego Rajdu w okolicach Torunia. Tu liczyły się spryt, wiedza i dobra zabawa, ale nie brakowało emocji i adrenaliny. Uczestnicy musieli poprawnie przejechać całą trasę Rajdu, omijać punkty karne i odpowiedzieć na trudne pytania przygotowane przez Vice Komandora Zlotu. Marek Pietruszewski pytał m.in. o wagę pojazdu razem z wyposażeniem i pasażerami, co sprawiło załogom niemały kłopot.

IMG_0168
Fotografia: Zlot StarDrive 2022

Perły zabytkowej motoryzacji można było podziwiać z bliska podczas sobotniego Konkursu Elegancji na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Załogi prezentowały swoje najbardziej reprezentacyjne pojazdy i doskonałe stylizacje z epoki. Kolekcjonerzy zadbali o każdy szczegół: wyposażenie pojazdu, pióra, meloniki, woalki, parasolki - to był istny przegląd tego, czym się kiedyś jeździło i jak się jeździło. Publiczność nagradzała brawami najciekawsze historie, odrestaurowane pojazdy i właścicieli.

IMG_0401
Fotografia: Zlot StarDrive 2022

Seniorem Zlotu był Model W21 typ 200 Cabrio B Lang czyli przedwojenny kabriolet dwudrzwiowy czteromiejscowy z 1934 roku, z mocą całych 40 KM potrafi do dziś rozpędzić się do 98 km/h. Czteroosobowa załoga pojazdu pokazała się w pięknych strojach z lat 30. XX wieku. Królowały korale, długie suknie i szale.

IMG_0747
Fotografia: Zlot StarDrive 2022

Pięć prezentowanych pojazdów pamięta czasy przedwojenne, w tym zrekonstruowany wg wzorców model W142 Typ 320 Cabrio A, 14 pojazdów wyprodukowano w latach 50 tych, 13 w latach 60 tych. Podczas konkursu zobaczyliśmy 18 pereł motoryzacji z lat 70 tych, a najliczniej prezentowaną grupą pojazdów były lata 80 XX wieku – aż 21 z nich pochodzi z tamtych czasów, to m.in.: R 107, W 201, S 123 kombi. Pokaz Elegancji zakończył przejazd gwiazd z lat 90 tych XX wieku, a najmłodszym był model R129 AMG 500 z 1991 roku

Załogi były oceniane w pięciu kategoriach przez czteroosobowe Jury w składzie: Iwona Stefańska, Jerzy Kossowski, Leszek Jamiński i Rafał Zawierucha.

Rynek Staromiejski w Toruniu w sobotę stał się motoryzacyjną platformą historyczną, która przeprowadziła nas przez sześć epok historii niemieckiej motoryzacji. Wydarzenie ma niepowtarzalny klimat, możliwy do przeżycia wyłącznie na żywo, bo tylko w ten sposób w jednym miejscu można na własne oczy zobaczyć jak zmieniał się świat na czterech kołach.

IMG_0761
Fotografia: Zlot StarDrive 2022

STARDRIVE co roku gromadzi dużych i małych miłośników zabytkowej motoryzacji i kolekcjonerów pojazdów z duszą. Ich właściciele mówią, że jest to wymagająca miłość, która polega na cierpliwości, zegarmistrzowskiej precyzji i niemałych nakładach finansowych, ale zapewniają, że każda przejażdżka pojazdem z przeszłości zabiera w podróż sentymentalną i niezapomnianą. Prawdziwy chillout na czterech kołach.