Rozmowa z Rafałem Rutkowskim

20.11.2017 12:44
Fotografia:
Rozmowa z Rafałem Rutkowskim

20 lat na scenie i ciągle w doskonałej formie. Teatr Montownia swój jubileusz uczcił z Szekspirem. Spektakl „ Dzieła wszystkie Szekspira w nieco skróconej wersji” rozśmiesza do łez, a widzów przeprowadza przez labirynt szekspirowskiej wyobraźni z domieszką polskiej współczesności. Rafał Rutkowski czyli ¼ Teatru Montownia opowiadał w ChilliZet o współpracy z kolegami, naszej nikłej przyznajmy, znajomości Szekspira i o puszczaniu oka do widowni.

 

Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki w niezmienionym składzie Teatr Montownia od 20 lat bawi publiczność w całej Polsce. – Jesteśmy teatrem ubogim. Nasza scenografia jest nader skromna, nie mamy swojej siedziby, mnóstwo czasu spędzamy w trasie. Dlatego gra ciałem, głosem, mimiką jest naszym znakiem szczególnym opowiada Rafał Rutkowski w rozmowie z Dagmarą Kowalską. Aktorzy pracują ze sobą od lat, a rutyna j nuda nie są im straszne

Nuda to ostatnie słowo jakie pasuje do Teatru Montownia. Ich najnowsze dzieło w komiczny sposób podchodzi do tematyki dzieł jednego z największych dramaturgów na świecie.

"

My, Polacy, nie znamy Szekspira zbyt dobrze, ale nie musimy znać, nie jesteśmy Anglikami. U nich kult Szekspira jest głęboko zakorzeniony. My cytujemy Sienkiewicza, Mickiewicza i Fredrę, Brytyjczycy słysząc tytuł szekspirowskiego dzieła wiedzą o czym jest sztuka. My kojarzymy Hamleta, Romea i Julię, czasem Miarkę za miarkę, dlatego nasz spektakl potraktowaliśmy popkulturowo. Zresztą ta sztuka „ Dzieła wszystkie Szekspira w nieco skróconej wersji” powstała właśnie po to żeby zdjąć z Szekspira mitologiczną otoczkę i pokazać go w wersji popkulturowej. My dodaliśmy jeszcze tej historii polskiego kontekstu – opowiada Rafał Rutkowski.

"

W ten sposób powstał zabawny spektakl, który przy okazji uzupełni naszą wiedzę.

Spektakl można obejrzeć w warszawskim Teatrze Polonia.