Rehab. Wszystkie bitwy Amy Winehouse - Premiera 14.10.2022

Weronika Domoradzka
06.10.2022 11:56
Fotografia: Materiały prasowe
Rehab. Wszystkie bitwy Amy Winehouse  - Premiera 14.10.2022

Amy była Żydówką. Amy Winehouse była gwiazdą. Amy umarła.

Amy była Żydówką. Amy Winehouse była gwiazdą. Amy umarła.

Wszystkim nam się wydaje, że ją znaliśmy. Media śledziły każdy jej sukces i każdy upadek. Wszyscy mieliśmy jakieś zdanie na temat jej działań i tego co powinna lub nie powinna była robić, gdzie chodzić, z kim spać i z kim rozmawiać. Gdy tragicznie zmarła, rozpoczął się wielki festiwal szukania winowajców.

Reżyserka i scenarzystka Karolina Kirsz o spektaklu:

Jesteśmy w Teatrze Żydowskim, więc nie bez znaczenia jest fakt, że Amy Winehouse była Żydówką. Była wychowana w żydowskiej tradycji, nawet chodziła do chederu, z którego ją zresztą wyrzucono, tak jak i z kolejnych szkół. W naszym nowym spektaklu chcemy opowiedzieć o mechanizmach uzależnień. Nie tylko o człowieku uzależnionym, ale i o całej siatce ludzi wokół, którzy odgrywają w tym dramacie określone role.

To będzie spektakl dość kameralny i nietypowy. Przede wszystkim, ogromną rolę będzie odgrywała muzyka, która zabrzmi w zupełnie nieoczekiwanych aranżacjach Jacka Mazurkiewicza, muzyka zdecydowanie alternatywnego.

Każda z pięciu aktorek będzie Amy i każda z nich opowie historię Amy, która tak naprawdę działa się na oczach świata i każdemu wydawało się, że wie, co zrobić i jak pomóc. Dużo łatwiej obserwuje się i ocenia sytuację z zewnątrz. Dużo trudniej jest, kiedy jesteśmy w to uwikłani i idą za tym emocje.

Amy zagra aż pięć aktorek, które nie tylko będą grały Amy, ale również postaci, które Amy spotykała na swojej drodze i które były istotne w jej życiu. W miarę rozwijania się nałogu, Amy potrafi się zmieniać z minuty na minutę. Z jednej strony jest profesjonalistką, która za chwilę potrafi zaprzepaścić wszystko. Raz słodka, naiwna, dziecinna, by za chwilę bezdusznie kłamać i wykorzystywać innych. Ludzie z otoczenia osoby uzależnionej, nigdy nie wiedza, z którą z jej osobowości mają właśnie do czynienia. Można się w tym zagubić i ten kołowrotek staje się coraz bardziej szalony.”

Scenariusz i reżyseria: Karolina Kirsz

Muzyka: Jacek Mazurkiewicz

Scenografia i kostiumy: Ewa Łaniecka

Choreografia: Krystyna Lama Szydłowska

Światło: Monika Sidor

Charakteryzacja: Małgorzata Jankowska

Inspicjentka: Beata Szaradowska

Obsada: Monika Chrząstowska, Adrianna Dorociak, Małgorzata Majewska, Sylwia Najah, Ewa Tucholska.

Premiera: 14.10. (piątek)  i 15.10. (sobota) na Scenie Kameralnej TŻ,  ul. Senatorska 35