Rasm Almashan - jej płyta już w sprzedaży!

20.12.2019 13:34
Fotografia: Materiały prasowe
Okładka albumu "YEMENIA"

Niezwykła wokalistka pochodzenia polsko-jemeńskiego z własnym krążkiem "Yemenia".

Autorka tekstów i kompozytorka o oryginalnej ciemnej i intrygującej barwie głosu, wierna muzyce, na której się wychowywała. W utworach Rasm słychać wpływy etno, czerpie z orientalnych, arabskich i afrykańskich inspiracji. Swoje kompozycje tworzy w stylistyce World Music i otwartej improwizacji.

Współtworzyła zespoły: „Kultura de Natura” oraz „Sooomood”. Występowała gościnnie z legendarnym polskim zespołem jazz-rockowym „Laboratorium”. W 2016 roku dołączyła jako solistka do projektu Grzecha Piotrowskiego „World Orchestra”, biorąc udział w licznych festiwalach (Wschód Piękna, Jazztival) i koncertach (Opera Narodowa, NOSPR).

Artystka nagrała swoją autorską płytę „YEMENIA”, której premiera odbyła się 6 grudnia 2019. Za produkcję muzyczną odpowiada Grzech Piotrowski. Singlem promującym płytę jest utwór o tym samym tytule, do którego powstał teledysk w reżyserii Olgi Czyżykiewicz.

Rasm Almashan tak mówi o swoim albumie: „YEMENIA to bardzo kolorowa płyta w stylu World Music. Zabrzmiały tutaj razem Arabia i Afryka ubrane w europejskie dźwięki. Jest to muzyka świata inspirowana brzmieniami Jemenu które zapamiętałam z dzieciństwa. Imigranci z Afryki, którzy mieszali w Jemenie mieli duży wpływ na moją muzykę.

Ucząc się w szkole w Adenie spędzałam dużo czasu z kolegami z Sudanu, Kenii i Etiopii, chłonąc ich piosenki i rytmy. Na płycie są historie z lat 80-tych i 90-tych. Słowa w piosenkach dotykają biedy, wojny i pokoju oraz tęsknoty za krajem. Przesłaniem albumu jest budowanie mostów pomiędzy Bliskim Wschodem a Światem Zachodnim, apel o pokój dla Jemenu.”