Premiera płyty MARIPOSA „Efekt Motyla”

04.09.2019 11:45
Fotografia: Materiały prasowe
Premiera płyty MARIPOSA „Efekt Motyla”

Doświadczenia zebrane w czasie podróży prezentuje na płycie „Efekt Motyla”. MARIPOSA zapowiada album w afro-kubańskim stylu. Wśród muzyków m.in. członek Buena Vista Social Club – Amadito Valdes i Urszula Dudziak. 

MARIPOSA, czyli Asia Pyrek jest wokalistką, a także kompozytorką i autorką tekstów. Skomponowała muzykę filmową do licznych filmów dokumentalnych, seriali podróżniczych, teatru i reklam. Tworzyła zespół Nell Ambientes. Swój styl wykształciła w trakcie podróży po ponad 50 krajach, m.in. Kostaryka, Stany Zjednoczone, Australia, Indonezja, Brazylia, Peru, Nepal, podczas których zajmowała się nie tylko muzykowaniem, ale też tworzeniem fotografii dla czołowych podróżniczych wydawnictw. Produkowała także filmy dokumentalne.

Podczas swoich podróży miała bliski z kontakt rdzennymi mieszkańcami w Ameryki Północnej, u których pobierała nauki. Została zaadoptowana przez plemię Czarne Stopy w Kanadzie, z którym aż sześć razy tańczyłam Taniec Słońca. Nauczyła się także wielu technik samopoznania, co pchnęło ją również w kierunku uzdrawiania świata poprzez muzykę

Właśnie w podróżach, słuchając opowieści na 5 kontynentach, odkryła, że ludzie na całym świecie są tacy sami – że pragną miłości, wolności i szczęścia. Jednocześnie każdy z nas po coś na ten świat przyszedł – ma swoją misję do odkrycia i talenty do zrealizowania. Jako podróżniczka i terapeutka uważa, że nie ma ważniejszej drogi oprócz tej w głąb siebie.

"

Ta świadomość zainspirowała mnie do skomponowania materiału na płytę Mariposa „Efekt Motyla”, którą nagrałam w Hawanie z muzykami afro-kubańskiej sceny z takich zespołów jak Buena Vista Social Club, Afro-Cuban All Stars i Chucho Valdés oraz z gościnnym udziałem Urszuli Dudziak i kubańskiej divy operowej Milagros de los Ángeles Soto – mówi Asia Pyrek.

"

13 piosenek z płyty to „podróż bohaterki”, która będąc w zachodnim, konsumpcyjnym świecie – poddawana jest ciągłemu programowaniu – by słuchać innych, a nie siebie. Żyje w ciągłym biegu, braku czasu i relacji i którejś nocy ma sen… a w tym śnie dowiaduje się, że „królewicz” nie przybędzie na ratunek… i że sens swojego życia musi odkryć sama… Kobieta rusza w świat w poszukiwaniu najlepszego miejsca, pracy, miłości i kontaktu ze sobą samą.

 „Efekt Motyla” to płyta o poszukiwaniu i odnajdywaniu szczęścia. To „płyta–terapia”. Odczuwając silną potrzebę zmian unikałam statyczności. Pomagały mi w tym podróże w odległe miejsca. Moja płyta właśnie o tym jest – o potrzebie transformacji i dookreślenia własnych tęsknot. Próbą odpowiedzi na pytanie, czym tak naprawdę może być szczęście oraz jak je w sobie i w życiu odnaleźć.

Premiera płyty „Efekt Motyla” MARIPOSA 5 września 2019.