Od kiedy kolagen stosuje się w kosmetykach pielęgnacyjnych?

Materiał sponsorowany
18.01.2022 13:20
Fotografia: Materiały prasowe
Od kiedy kolagen stosuje się w kosmetykach pielęgnacyjnych?

Kolagen w kosmetykach to cenny sojusznik i odpowiedź na starzenie się skóry. Jest to jedno z naszych podstawowych białek budulcowych, które wpływa w zasadzie na cały nasz organizm. Do pewnego wieku jesteśmy w stanie sami go wytworzyć, jednak wraz z czasem ta umiejętność spada, co prowadzi do różnego rodzaju problemów. Dlaczego kolagen w produktach kosmetycznych jest taki ważny i od kiedy się go w nich stosuje?

 

Kolagen – czym w ogóle jest ta substancja?

 

jest jednym z najważniejszych białek, które występują w organizmie człowieka. Jest naszym naturalnym polimerem, czyli inaczej białkiem budulcowym, odpowiadającym za prawidłową strukturę i rozwój wielu tkanek. Kolagen występuje głównie w tkance łącznej, lecz jego dokładny obszar występowania jest zależny od jego typu. Mimo iż typów kolagenu jest około trzydziestu, wciąż wszystkie nie zostały dokładnie poznane. Najczęściej występujący kolagen w naszym ciele to tak zwany kolagen typu pierwszego – możemy go znaleźć w skórze, tkance podskórnej, kościach, chrząstkach, tętnicach i rogówce oka. 

Z racji na bardzo szerokie występowanie kolagenu w naszym ciele, jego niedobór może przynieść nam sporo problemów.

, zmarszczki i przesuszona cera to jedne z nich, ale nie zapominajmy, że niedobór kolagenu może mieć znacznie poważniejsze skutki. Wynika to z jego obecności w mazi stawowej, która jest naturalnym „smarem” dla ruchomych elementów naszego układu kostnego. Bez odpowiedniej ilości kolagenu możemy więc napotkać problemy z mobilnością stawów, a w efekcie z poruszaniem się.

Starzenie się skóry – nie jesteś na nie skazany, czyli kolagen w kosmetykach

Pomimo faktu, że starzenie się skóry to zupełnie naturalny proces, ciężko powiedzieć, by pojawianie się na jej powierzchni zmarszczek i bruzd było czymś przez nas pożądanym. O ile nie da się tego uniknąć w stu procentach, to czasami odpowiednie kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne są w stanie opóźnić ten proces. Jedne z nich to właśnie kremy z kolagenem, stosowane w przemyśle kosmetycznym od bardzo dawna. Kolagen jest także stosowany w medycynie. Od początku lat osiemdziesiątych jest wykorzystywany jako naturalny wypełniacz. Wiąże się to z jego biozgodnością z naszym organizmem oraz niezwykłymi właściwościami wypełniającymi.

Jak działają kosmetyki z kolagenem i dlaczego są tak dobrą odpowiedzią na starzenie się skóry? O ile sam kolagen nie jest w stanie wchłonąć się przez naszą tkankę skórną, to rewelacyjnie wpływa na jej powierzchnię. Kosmetyki z kolagenem są w stanie wytworzyć na naszym naskórku cienką warstwę ochronną, która zapobiega przesuszaniu się skóry i utracie jej naturalnego nawilżenia. Każdy z nas ma na swojej skórze naturalną warstwę ochronną, zwaną barierą hydrolipidową. W efekcie codziennych zabiegów pielęgnacyjnych i różnych czynników zewnętrznych ulega ona uszkodzeniom, co może prowadzić do różnych problemów skórnych. Kolagen w kosmetykach jest w stanie rozwiązać ten problem i korzystnie wpłynąć na stan oraz nawilżenie naszej tkanki skórnej.