OKO oddaje głos kobietom

Weronika Domoradzka
05.11.2021 09:04
Fotografia:
OKO oddaje głos kobietom

Wybrzmiewa z głośników w galeriach handlowych. Słyszysz go w słuchawkach. Delektujesz się nim w domowym zaciszu. Czyj to głos? To głos kobiet. 8 kobiet.

Wokalistki, autorki tekstu, kompozytorki. Ich głosy towarzyszą milionom ludzi na całym świecie w drodze do pracy, szkoły, na spotkanie. Muzyka, którą tworzą, dodaje energii, wprawia w dobry nastrój. W trudnych chwilach podnosi na duchu. Dźwięki ich utworów słychać każdego dnia. Jednak na ile głos kobiet jest słyszany i uwzględniany na co dzień? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje Ośrodek Kultury Ochoty w nowym cyklu koncertowym zatytułowanym „8 kobiet”.

Osiem kobiet, jeden cel

Pomysłodawczynią cyklu spotkań z silnymi i utalentowanymi kobietami jest Alicja Brudło, dyrektorka OKO, która kierownictwo nad Ośrodkiem objęła w lipcu 2021 roku. „8 kobiet” to zaproszenie do światów artystek w różnym wieku oraz wywodzących się i wyrażających poprzez różne nurty muzyczne.

W ostatnim czasie obserwujemy na całym świecie działalność ruchów kobiecych - walkę
o równouprawnienie, prawo do samostanowienia i uwzględnianie w debacie publicznej – zauważa Alicja Brudło, Dyrektorka Ośrodka Kultury Ochoty i dodaje: Praktyka artystyczna to w moim odczuciu przede wszystkim pole manifestu i niezależności – to właśnie dla niej tworzymy nową przestrzeń muzyczną w naszej dzielnicy, w Ośrodku Kultury Ochoty, który w swojej długiej już historii nie raz stał się miejscem powstawania ważnych ruchów kontrkulturowych.

Zestawiając ze sobą ikony polskiej i zagranicznej muzyki, możemy zobaczyć (i usłyszeć) moc, która płynie z kobiecej twórczości oraz jest w kobietach. W cyklu realizowanym przez OKO, dzięki i pomimo ogromnej różnorodności, znajdujemy jedną wspólną bazę, pozwalającą na twórczy dialog - siostrzeństwo i kobiecą solidarność.Alicja Brudło podsumowuje: „8 kobiet” to święto, w którym głośno mówimy o liderkach i artystkach, które wzbogacają nasz świat dzięki swojemu talentowi i wieloletniej pracy. Czas oddać im głos.

#1

Bohaterką pierwszego spotkania jest artystka, która w Polsce wystąpi po raz pierwszy, pochodząca z Los Angeles japońsko-afrykańsko-amerykańska wokalistka Judith Hill. Popularność przyniósł jej udział w czwartym sezonie programu telewizyjnego The Voice. Niezwykły głos artystki pokochały miliony Amerykanów, którzy już wcześniej mogli usłyszeć ją na największych scenach koncertowych w towarzystwie takich wykonawców jak Michael Jackson czy Josh Groban. To jednak talent i ciężka praca zaowocowały jej muzycznym sukcesem.

Choć swój debiutancki album „Back in Time” Judith Hill nagrała i wyprodukowała w roku 2015 wspólnie z Prince'em w jego wytwórni Paisley Park, to trzy kolejne krążki zrealizowała samodzielnie. W marcu 2021 roku ukazała się jej najnowsza płyta „Baby, I'm Hollywood”
o nieprzypadkowym tytule, nawiązującym do drogi, jaką wokalistka przeszła w poszukiwaniu samej siebie. O swojej podróży sama Judith mówi:

W mojej karierze przeszłam przez wiele szczytów i dolin – i dodaje: Nauczyłam się jednak,
że niezależnie od okoliczności show musi trwać. Dlatego właśnie chcę wprowadzić ludzi do wnętrza mojej duszy i pokazać im, że pod makijażem, poza reflektorami i blaskami fleszy na czerwonym dywanie, kryje się człowiek. Chcę wyjść z cienia strachu
i wejść w światło wrażliwości. Ukazać Hollywood jako kobietę, która przetrwała
– podsumowuje Judith Hill.

Koncert inaugurujący cykl „8 kobiet” i jednocześnie pierwszy w Polsce koncert Judith Hill, odbędzie się 9 listopada 2021 r. o godz. 20:00 w PIN-UP Studio przy
ul. Nowogrodzkiej 84/86.

Kontakt dla mediów

Wioleta Rosłoniec

wioleta.rosloniec@oko.com.pl

501-620-764