OFF Festival Katowice 2023: Gniew i ukojenie

Weronika Domoradzka
30.05.2023 12:21
Fotografia: Materiały prasowe
 OFF Festival Katowice 2023: Gniew i ukojenie

Muzyka z różnych epok, wszystkich zakątków świata i dla wszystkich wrażliwości. Ogłaszamy zestaw nazwisk i nazw, który uzupełnia program tegorocznego OFF Festivalu.

Hania Rani (niedziela, 6 sierpnia, Scena Główna Perlage)

„Dzisiaj wszystko zgarnia Hania Rani” – skarży się w jednym ze swoich przebojów Ralph Kaminski. Nie bez powodu: to jedno z najgorętszych nazwisk w Polskiej muzyce ostatnich lat, o zasięgu wykraczającym daleko poza Odrę i Nysę Łużycką. Jest artystką totalną - pianistką, kompozytorką, aranżerką i wokalistką, która solo (po wydanym przez Gondwana Records albumie „Esja”) i w duecie z Dobrawą Czocher (kontrakt z Deutsche Grammophon) podbija świat. Jej bronią jest niesłychana muzykalność, gatunkowa wszechstronność i wielka wrażliwość. Słuchacze są bezbronni. To jedyny występ artystki na polskich letnich festiwalach w tym roku.

I. JORDAN (piątek, 4 sierpnia, Scena Leśna Rossman Czujesz Klimat?)

Brytyjscy DJ-e i producenci, których bronią pierwszego wyboru jest energia napędzająca szaleńczo rozpędzone bangery. Przy singlach I. JORDAN, wydawanych z nalepką Ninja Tune i testowanych na scenach największych festiwali, od Primavery to Glastonbury, nie macie wyboru – uśmiechać się czy tańczyć. Trzeba robić jedno i drugie. „W muzyce I. JORDAN jest radość, która wykracza poza sumę jej części składowych i wynosi ją na zupełnie inny poziom” – twierdzi Resident Advisor. A my potwierdzamy.

Wojtek Mazolewski YUGEN 2 (piątek, 4 sierpnia, Scena Leśna Rossman Czujesz Klimat?)

Wojtek Mazolewski ma wiele twarzy i pomysłów na siebie. Mógłby już dawno spocząć na laurach jako fantastyczny basista jazzowy, ale jemu ciągle mało przygód i artystycznych wyzwań, skoków od punka do awangardy. Najnowszy projekt tego trójmiejskiego muzyka – Yugen – to czysta energia generowana z udziałem fantastycznych gości, m.in. Szczyla, Beli Komoszyńskiej (Sorry Boys) i Ifi Ude. 

Kampire / Nyege Nyege (sobota, 5 sierpnia, T Tent mBank & Visa)

Kampire Bahana jest jedną z najbardziej oryginalnych didżejek Afryki Wschodniej, gwiazdą ugandyjskiego tanecznego undegroundu, ważną członkinią kolektywu Nyege Nyege. Jej miksy były doceniane od Resident Advisora przez Pitchfork po Fact i zaprowadziły ją na sceny klubów i festiwalu Europy oraz Ameryki. Usłyszycie przeszłość Afryki i zarazem jej przyszłość.

Rat Kru (piątek, 4 sierpnia, Scena Główna Perlage)

Betonowa samba z tych zakamarków Poznania, które zyskują dopiero przy bliższym poznaniu – ale nie zapuszczaj się tam sam, bo będziesz nie do poznania. Nieślubne potomstwo Stachursky’ego i Sepultury, dumni dziedzice szkolnych dyskotek lat 80. i 90., na których tylko maminsynki tańczyły wolne z dziewczynami. Po dwóch świetnych płytach i kolabo z Kombii wpadną na OFF-a, żeby wychłostać basem wszystkich, co nie tańczyli na Papa Dance.

GONE (piątek, 4 sierpnia, T Tent mBank & Visa)

Francuski producent nagrywający słodkie, melodyjne techno dla Enchanté Records. Nie ma lepszej muzyki, by przetańczyć upalny wieczór. GONE zwrócił na siebie uwagę epką „Sources”, wydaną w 2021 r., a single z 2022 r. – „Control” i „Out of Time” – podkręciły tempo i zaostrzyły apetyty.

Udary grają "Is This It" The Strokes  (sobota, 5 sierpnia, Scena Leśna Rossman Czujesz Klimat?)

Po debiucie mówiono, że to ojcowie nowej rockowej epoki, największy zespół rock’n’rollowy od czasów The Rolling Stones albo kolejne wcielenie The Velvet Underground… Chodzi oczywiście o The Strokes i ich fantastyczny album „Is This It”, który przez chwilę pozwolił nam wszystkim uwierzyć, że nie wszystko stracone. Amerykanie tym razem jeszcze na OFFa nie przyjeżdżają, za to pojawi się grupa Udary, złożona przyjaciół, muzyków, których połączyła czysta zajawka i chęć złożenia hołdu legendarnej płycie The Strokes.

Hubert. (piątek, 4 sierpnia, Scena Eksperymentalna BUH)

Jeśli wierzyć tytułowi jego najnowszej epki, najbardziej ceni sobie „święty spokój”, ale w najbliższym czasie raczej go nie zazna. Robić muzykę i rapować zaczął w lockdownie, a kiedy już nas wypuszczono z domów, ruszył w świat. Hipnotyzujące numery Huberta. są zapisem podróży, zarówno w przestrzeni, jak i w głąb siebie. Dziś jest w pierwszym wagonie pospiesznego na największe sceny.

Yann (piątek, 4 sierpnia, T Tent mBank & Visa)

Kolejny, po Zdechłym Osie, przedstawiciel wrocławskiego kolektywu Thirdeye, który przebija się do świadomości szerszej publiczności. Debiutował w 2018 r. mroczną epką „Letarg”, a na pełnowymiarową płytę „Postpandemiczną”, bardziej dynamiczną, rozsadzającą ramy alternatywnego rapu, musieliśmy czekać aż do wiosny br.

Sad Smiles (sobota, 5 sierpnia, Scena Główna Perlage)

Sad Smiles to zespół złożony z czterech nastolatków, którzy kochają muzykę - tak zaczyna się ich oficjalna biografia i tak zaczynają się najpiękniejsze muzyczne historie. Indierockowi Sad Smiles swoją dopiero zaczynają pisać, bo średnia wieku w grupie to ledwie 16 lat. Za to mają dużo talentu i entuzjazmu, kontrakt z Universalem oraz świetny singel "Nie mogę” na koncie. Będzie dobrze.

Izzy and the Black Trees (sobota, 5 sierpnia, Scena Główna Perlage)

Ważną rolę w postpunkowych wstrząsach wtórnych pełnią silne, przemawiające oryginalnym artystycznym głosem kobiety, by wymienić Goat Girl, Amyl and the Sniffers czy Dry Cleaning. Do tego barwnego grona śmiało można zaliczyć rodzimeIzzy and the Black Trees i ich frontwoman Izabelę Rekowską. Album grupy „Revolution Comes in Waves”, jakkolwiek znakomity, jest tylko skromną obietnicą koncertowej energii.

Nene Heroine (niedziela, 6 sierpnia, Scena Leśna Rossman Czujesz Klimat?)

Takie rzeczy tylko w Trójmieście, pewnie ten wiatr od morza skutecznie przewietrza im głowy. Kwartet swobodnie przemieszcza się pomiędzy post-rockiem a jazzem, w półmroku oscyluje pomiędzy improwizacjami, a melodiami, którym nie sposób się oprzeć. Dowodem album „Mova”, wydany w 2022 r. przez Alpaka Records.

Węże (niedziela, 6 sierpnia, Scena Główna Perlage)

Posthardcore’owe, jadowite Węże to nowy zespół, ale artyści doskonale nam znani – Mateusz Holak (Kumka Olik, Małe Miasta, Holak) współtworzy go z Marcinem Pyszorą (Faust Again). Doświadczenia więc mają sporo, wściekłości jeszcze więcej, choć podobno głównym założeniem grupy jest przekazywanie sobie dobrej energii. Chętnie i my przyjmiemy. Koncert zespołu był jednym z najgłośniejszych podczas festiwalu Great September w Łodzi, co skłoniło Artura Rojka do zaproszenia ich na tegoroczną edycję OFF Festivalu.

Biały Falochron (piątek, 4 sierpnia, Scena Leśna Rossman Czujesz Klimat?)

Debiutancka płyta duetu nosi tytuł „Nie masz wyjścia musisz znaleźć drogę”. Ich artystyczna droga wiedzie przez muzyczny telemost pomiędzy Krakowem a Wrocławiem, łączy ejtisy ze współczesnością, meandruje pomiędzy post-punkiem, hip-hopem a electro.

Koń (piątek, 4 sierpnia, T Tent mBank & Visa)

Jaki jest, każdy słyszy. Zamiast rżeć cicho, ryczy głośno basowym tonem saksofonu Michała Fetlera (Prawdziwie Polskie Techno, Polmuz, Fanfara Awantura, Jazzband Młynarski-Masecki). Lata wysoko, jak jakiś pegaz, niesiony partiami bębnów Asi Glubiak (Panieneczki, Polmuz, Tsigunz Fanfara Avantura), gitarą rezofoniczną Sławomira Szudrowicza (Something Like Elvis, Potty Umbrella) i syntezatorami Jakuba Królikowskiego (zwykle pianisty jazzowego). Uwaga, może ponieść!

we watch clouds (sobota, 5 sierpnia, Scena Leśna Rossman Czujesz Klimat?)

Warszawskie screamo, emanujące gniewem, smutkiem i lękiem, przekonujące dobrymi, zapadającymi w pamięć numerami. Przed koncertem warto sprawdzić ich najnowszy album „it’s all so vibrant now it’s sickening”, który jesienią 2022 r. ukazał się nakładem Peleton Records.

Furda (niedziela, 6 sierpnia, T Tent mBank & Visa)

Śpiew gardłowy i cyfrowo przetworzone tradycyjne instrumenty, wykorzystane w nieortodoksyjny sposób. Lament, trans i taniec, czasem wyzwalająco lekki, to znów pokraczny. Dźwiękowa mapa zmyślonej krainy, którą zwiedzić można na albumie „Bojany”.

Tropical Soldiers in Paradise (sobota, 5 sierpnia, T Tent mBank & Visa)

Eklektyczny sekstet związany z trójmiejskim labelem Coastline Northern Cuts, co oznacza swobodne loty pomiędzy środowiskami i gatunkami. W tym przypadku przede wszystkim pomiędzy jazzem, instrumentalnym hip-hopem, dubem i muzyką latynoafrykańską. Zmysłowe i kontemplacyjne to zarazem.

Soyuz (sobota, 5 sierpnia, Scena Eksperymentalna BUH)

Brasileira z Białorusi? Czemu nie, muzyka przecież nie zna granic, czego najlepszym przykładem jest „Force of the Wind”, trzeci album mińskiej formacji. Zespół pod światłym kierownictwem Alexa Chumaka doskonale sprawdziłby się w trasie z Mitch & Mitch, a póki co podróżuje pomiędzy teraźniejszością a głębokimi latami 70., a także pomiędzy szlachetnym popem a spatynowanym jazzem.

Ugory (niedziela, 6 sierpnia, T Tent mBank &Visa)

Poznański kolektyw, który para się specyficznie pojmowaną muzyką wiejską, a właściwie autorską wizją tej muzyki, która jest wypadkową prymitywnego black metalu i sludge, ambientu i post-rocka. Działają od niemal dekady i zdążyli przez ten czas wydać osiem albumów i szereg singli.

Polski Piach (sobota, 5 sierpnia, Scena Eksperymentalna BUH)

Czy w piekące pełnym słońcem samo „Południe”, czy w ciemnościach „Północy”, Polski Piach przekonująco kreuje oryginalną wizję pierwotnego, bluesowego transu, starego jak cywilizacja. Liderem jest tu Patryk Zakrocki (gitara), a w podróży przez pustynię towarzyszą mu Piotr Mełech (klarnet basowy) i Piotr Domagalski (basetla).

Gospodarzem festiwalu jest Miasto Katowice, Sponsorem Głównym – Perlage, Sponsorem Sceny Leśnej – Rossmann Czujesz Klimat?, natomiast Sponsorem Sceny Eksperymentalnej – BUH. Partnerami sceny T Tent są mBank & Visa.

OFF Festival Katowice 2023 odbędzie się w dniach 4-6 sierpnia 2023, tradycyjnie w Dolinie Trzech Stawów. Na stronie www.off-festival.pl już dostępna jest pula karnetów 3-dniowych w cenie 459 zł oraz 3-dniowych z polem namiotowym – 579 zł. Dostępne są także bilety jednodniowe w cene 269 zł.

Na OFF Festivalu wystąpią: Pusha T, Slowdive, King Krule, Panda Bear & Sonic Boom, Spiritualized, Tamino, Homixide Gang, Melody's Echo Chamber, Hania Rani, Balming Tiger, OFF!, Confidence Man, Desire, Udary grają "Is This It" The Strokes, Jockstrap, Ekkstacy, Gaye Su Akyol, Belmondawg / Expo 2000, Calibro 35, Special Interest, Dreya Mac, Kokoroko, Nation Of Language, The Staples Jr. Singers, Gilla Band, NNAMDÏ, Trupa Trupa gra "Headache", joe unknown, Ela Minus, Lancey Foux, Obongjayar, Mandy, Indiana, Big Joanie, Gurriers, underscores, Haru Nemuri, I. Jordan, Wojtek Mazolewski "Yugen 2", Daria ze Śląska, VLURE, Kampire, MIND ENTERPRISES, Son Rompe Pera, Ta Ukrainka, mop, Rat Kru, GONE, Hubert., Butch Kassidy, Yann, aljas, Sad Smiles, Izzy And The Black Trees, Nene Heroine, Węże, Biały Falochron, Koń, we watch clouds, Furda, Tropical Soldiers in Paradise, Soyuz, Ugory, Polski Piach i wielu innych...

Wypatrujcie kolejnych informacji na www oraz w naszych social mediach!

https://off-festival.pl/

https://www.facebook.com/offfestival/

https://www.instagram.com/offfestival/

https://twitter.com/offfestival

https://www.youtube.com/channel/UCjdFO9zsG9kiM-kHbdMin-A