Muzyka w trakcie treningu - jaką spełnia rolę?

Materiały partnerskie
06.08.2021 12:00
Fotografia: Materiały prasowe
Muzyka w trakcie treningu - jaką spełnia rolę?

Muzyka stanowi jeden z nieodłącznych elementów naszego życia. Po ulubione utwory sięgamy zarówno na poprawę humoru, jak i dla uczczenia dużych sukcesów. Nie jest też tajemnicą, że większość miłośników regularnej aktywności fizycznej nie potrafi sobie wyobrazić wydajnego treningu bez rytmicznej muzyki w uszach.

Dlaczego więc muzyka stanowi tak ważny element ćwiczeń i w jaki sposób wpływa na naszą kondycję fizyczną i psychiczną? Odpowiadamy.

Muzyka na treningu działa motywująco

Treningi mają to do siebie, że pomimo wprowadzania do nich ćwiczeń o urozmaiconym charakterze, koniec końców mogą okazać się zbyt schematyczne i monotonne. Nie dziwi więc fakt, że muzyka jest tak lubiana przez fanów sportowych wrażeń, ponieważ to właśnie ona przyprawia o pozytywny zastrzyk energii i pozwala zapomnieć o trudach ćwiczeń siłowych czy aerobowych. Słuchanie dynamicznych kawałków za pośrednictwem funkcjonalnych i wygodnych gadżetów, takich jak słuchawki bezprzewodowe, to czysta przyjemność. Ta z kolei automatycznie przekłada się na większą motywację do ćwiczeń, na które, powiedzmy sobie szczerze, nie zawsze mamy największą ochotę.

Muzyka podczas treningu pozwala utrzymać właściwy rytm

Każdy sportowiec wie, jak dużą rolę w efektywności i długości ćwiczeń odgrywa prawidłowy rytm. Zdecydowanie lepsze i bardziej spektakularne wyniki można osiągać tylko przy kontrolowaniu oddechu, który pomaga wyznaczać właśnie muzyka. Nie bez powodu wielu amatorów biegania, jazdy na rowerze czy innych aktywności najczęściej sięga po muzykę elektroniczną, dance czy rock, które wyróżniają się mocniejszymi brzmieniami oraz pozwalają utrzymywać optymalne tempo treningu i to bez większego wysiłku. Ćwiczenia w towarzystwie ulubionych utworów mijają też znacznie szybciej, co pozostaje nie bez wpływu na poziom naszego samopoczucia i motywacji, która z każdym treningiem tylko wzrasta.

Muzyka na treningu pozwala przekraczać bariery

W życiu każdego sportowca, zarówno amatora, jak i zawodowca, bardzo ważnym elementem treningu jest pokonywanie swoich rekordów życiowych. To właśnie one pozwalają nieustanie się rozwijać i dążyć do wyznaczonego sobie celu. Nie jest to najłatwiejsze zadanie, jednak z pomocą muzyki staje się ono zdecydowanie bardziej realne do zrealizowania. Dzięki ulubionym kawałkom jesteśmy w stanie sukcesywnie przedłużać sesje treningowe lub wchodzić na znacznie wyższe obroty niż dotychczas. Muzyka najczęściej zamienia trening w uzależniającą rozrywkę, bez której trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Co ważne, to my wybieramy, jakie brzmienia towarzyszą nam podczas wylewania hektolitrów potu. Jeśli to muzyka klasyczna wpływa na nas pozytywnie – słuchajmy utworów Chopina czy Mozarta. Jeśli natomiast zdecydowanie lepiej czujemy się w klubowych klimatach – postawmy na dance, dubstep czy house.