Muzyczna propozycja ze Śląska, czyli III. edycja „jazz! OPEN MIND”

19.09.2019 15:35
Fotografia: Materiały prasowe
Muzyczna propozycja ze śląska, czyli III. edycja „jazz! OPEN MIND”

Projekt ukierunkowany na prezentację różnorodnych gatunków i estetyki muzycznej odbędzie się w Teatrze Małym w Tychach już od 27 do 29 września.

W czasie trzech dni festiwalu w Tychach wystąpią: ESKUBEI & Tomasz Nowak QUARTET Ft. Mr Krime, Raczkowski / Kostka DUO, Quartet Wibrafonowy Bernarda Maseli „Tribute to Jerzy Milian”.

Eskaubei & Tomek Nowak Quartet – Jedyny w kraju band regularnie łączący ze sobą światy jazzu i hip hopu, zarówno koncertowo jak i fonograficznie, prezentuje trzeci album w blisko 5 letniej historii zespołu, który ukazał się 10 maja nakładem Fundacji Polski Jazz.

Na trzeciej płycie EiTNQ groove spotyka się ze swingiem, tradycja z nowymi kierunkami rozwoju muzyki improwizowanej, a tłusty i ciepły soulowy vibe z jazzową surowością. Celne wersy przeplatają się z solowymi partiami oraz cutem i scratchem. To opowieść o ludziach, miejscach i miłości do muzyki. To zapomniane historie, pochwała życia i ludzkiej twórczości podane wraz z muzyką będącą efektem słuchania siebie nawzajem. To efekt blisko 5 lat wspólnej pracy, ponad stu koncertów, setek przegadanych godzin i dziesiątek tysięcy przejechanych kilometrów.

Tego wszystkiego można doświadczyć na koncertach zespołu, których dotychczas odbyło się ponad 100, a publiczność zawsze wychodziła ukontentowana. Trzykrotnie występowali z gościnnym udziałem legendarnego Michała Urbaniaka, występowali na wielu ważnych festiwalach jazzowych oraz na głownej scenie Hip Hop Kemp – jednego z największych hip hopowych festiwali na świecie.

Raczkowski / Kostka DUO 

Minimalistyczna faktura duetu jest dla nich przestrzenią intymnego dialogu. Ich muzyczne poszukiwania nie ograniczają się do współczesnego akustycznego jazzu, chłoną one także elementy muzyki nowej czy manier zaczerpniętych z folkloru. Rdzeń tego spotkania to absolutne otwarcie na tu i teraz improwizacji, nawiązujące niejako do Cage’owskiego idiomu przypadkowości w muzyce.

Franciszek Raczkowski – fortepian

Mikołaj Kostka – skrzypce

Franciszek Raczkowski

Pianista wrażliwy na każdy detal. Impresjonista. Improwizator, w niezwykły sposób wplatający w swój język improwizacji idiom klasycznej pianistyki, z którego wywodzi się jego tożsamość. Jego grę można usłyszeć na kilku różnorodnych stylistycznie albumach (m. in.’Time’ Przemka Kleczkowskiego i ‚Hala’ zespołu Królestwo Beskidu) oraz w muzyce zespołów Vibe Quartet, Follow Dices, z którymi zdobył wiele nagród (Krokus Jazz Festival, Hanza Jazz Festival, Sibiu Jazz). Jest również laureatem VIII Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Jego debiutancki album (Franciszek Raczkowski Trio – Apprentice, wydawnictwo ForTune), zyskał wiele przychylnych opinii w środowisku muzycznym. Jan Ptaszyn Wróblewski stwierdził, że to muzyka z wielkimi nadziejami na przyszłość.Ta sama muzyka znalazła się, obok nagrań Sławka Jaskułke, Leszka Możdżera i Michała Tokaja, w japońskim wydaniu zestawiającym dokonania polskich pianistów (Polish Pianism, wydawnictwo CorePort, 2017).

Quartet Wibrafonowy Bernarda Maseli „Tribute to Jerzy Milian”

W 2013 roku, wibrafonista Bernard Maseli powołał do życia projekt „Tribute to Jerzy Milian”, który to projekt jest ewenementem nie tylko na polskiej scenie jazzowej.Oto po raz pierwszy w historii polskiego jazzu na jednej scenie pojawiają się z towarzyszeniem sekcji rytmicznej czterej najwybitniejsi polscy wibrafoniści jazzowi. Wszyscy oni czują się spadkobiercami twórczości „ojca” polskiej szkoły wibrafonowej Jerzego Miliana i prezentując Jego najsłynniejsze kompozycje (m.in. słynne „Memory of Bach” czy „At the Watch Makers”) w konfiguracjach zespołowych i indywidualnie, oddają cześć temu wybitnemu artyście.

Projekt „Tribute to Jerzy Milian” zadebiutował scenicznie (z towarzyszeniem izraelskiego multiinstrumentalisty Amira Gwirtzmana) w 2013 roku w ramach Letniej Akademii Jazzu z miejsca stając się sensacją festiwalu, recenzent Michał Wilczyński (Jazz Forum) pisał:

„Drugi koncert Letniej Akademii Jazzu 2013 okazał się jednym z najmocniejszych akcentów wszystkich dotychczasowych edycji festiwalu w ogóle. Wzorem wszelakich „summits” i „conclaves”, tak popularnych w świecie jazzu w latach 70., na jednej scenie stanęli obok siebie czterej (!) wybitni wibrafoniści: Irek Głyk, Dominik Bukowski, Karol Szymanowski i odpowiedzialny za całość Bernard Maseli, wspomagani sekcją rytmiczną i grającym na instrumentach dętych Amirem Gwirtzmanem. W programie ich występu znalazło się kilka klasycznych kompozycji Jerzego Miliana, w tym ponadczasowe rozwinięcie bachowskiej inwencji, napisane wraz z Krzysztofem Komedą w czasach słynnego Sekstetu Komedy (Memory of Bach, powtórzone później w nowej aranżacji na albumie „Bazaar”) oraz pełna uroku, zaopatrzona w piękną melodię At the Watch Makers. Przeplatające się solówki oraz finezyjnie zaaranżowane, polifoniczne tematy stanowiły o niezwykłej sile tego koncertu. Jednorazowy (jak się wydawało) projekt okazał się na tyle mocny, że w tym roku wystąpi m.in. na katowickim Off Festivalu!”

ESKUBEI & Tomasz Nowak QUARTET Ft. Mr Krime – 27.09.2019 godz. 18:00

Raczkowski / Kostka DUO – 28.09.2019 godz. 17:00

Quartet Wibrafonowy Bernarda Maseli „Tribute to Jerzy Milian” – 28.09.2019 godz. 19:00