Międzynarodowy Festiwal Filmowy: SOPOT FILM FESTIVAL

26.06.2019 09:25
Fotografia: Materiały prasowe
Międzynarodowy Festiwal Filmowy:  SOPOT FILM FESTIVAL

W dniach 13-21 lipca odbędzie się dziewiętnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Sopot Film Festival.

W ciągu dziewięciu dni w salach kinowych i studyjnych zaprezentowanych zostanie ponad 100 filmów z całego świata – pełnometrażowych fabuł, dokumentów, animacji oraz filmów krótkometrażowych.

W programie jak co roku międzynarodowe konkursy, sekcje tematyczne: autorskie kino grozy z Dalej Północy, kino Ameryki Południowej, retrospektywy wybitnego reżyserów: dwukrotnego zdobywcy Oskara, irańskiego Asghara Farhadiego, autora takich filmów jak „Rozstanie”, „Przeszłość’, „Wszyscy wiedzą” oraz grackiego Jorgosa Lantimosa, uznanego za jednego z odważniejszych autorów współczesnego kina („Zabicie świętego Jelenia”, „Kieł”, „Faworyta”).

Zobaczyć będzie można sporo premier filmowych oraz najważniejszych filmów kina autorskiego minionego sezonu w pasmach Spectrum i Spectrum Doc, mi.in Pawła Pawlikowskiego, Jagody Szelc, Agnieszki Smoczyńskiej, Kingi Dębskiej, Alfonso Cuarona, Joachima Triera, Nadine Labaki, Jafara Panahiego czy Petera Farrellego.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie IV Koncert Muzyki Filmowej, który odbędzie się 17 lipca na Tarasach Parku Wodnego. Sam koncert to autorski dobór repertuaru i premierowe wykonanie aranżacji, przygotowanych specjalnie na festiwal. Połączenie muzyki klasycznej oraz elektronicznych aranży w wykonaniu Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz zaproszonych solistów. W tym roku tematem przewodnim koncertu jest postać amerykańskiego reżysera Quentina Tarantino.

W programie koncertu znajdzie się muzyka z jego filmów, ale również muzyka z filmów jego mistrzów, filmów które stanowiły inspirację a także inne mniej znane powiązania i odwołania zarówno do klasyki jak i współczesnego kina. W programie nie zabraknie utworów wielkich kompozytorów, w tym m.in. Ennio Morricone, Hans Zimmer, James Newton Howard, Michael Nyman i inni.

Festiwal odbędzie się w Multikinie, na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, w Teatrze Boto, Dwóch Zmianach, oraz w Państwowej Galerii Sztuki.