Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych już od 8 listopada!

06.11.2019 11:30
Fotografia: Materiały prasowe
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych już od 8 listopada!

Gdańsk będzie ponownie gościć filmy animowane z całego świata, które zaprezentowane zostaną w ramach piątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych.

Na widzów czekać będą projekcje kilkudziesięciu filmów krótkometrażowych, pokazy filmów pełnometrażowych, ekranizacje bajek dla dzieci, warsztaty oraz spotkania z gośćmi. 

Najważniejszą częścią programu gdańskiego Festiwalu jest międzynarodowy konkurs krótkometrażowych filmów animowanych, składający się z czterech sekcji programowych: fabularna animacja, teledysk, animacja dla dzieci oraz animowany eksperyment. W tym roku do konkursu zgłoszono ponad 2 tys. filmów z całego świata z czego komisja selekcyjna wybrała 55. Większość filmów konkursowych zaprezentowana zostanie premierowo a najlepsze z nich wybierze gdańska publiczność, głosując po każdym bloków konkursowym.

Poza filmami krótkometrażowymi na widzów czekają również pełnometrażowe animacje zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Zobaczyć będzie można m.in. pokazywaną na festiwalach w Cannes oraz Annecy włosko-francuską animację „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” w reż. Lorenzo Mattotti, polsko-łotewski obraz „Jakub, Mimmi i gadające psy” w reż. Edmundsa Jansonsa, nominowaną do tegorocznego Oskara japońską animację „Mirai” Mamoru Hosody czy  kolejną animację w reż. Wesa Andersona „Wyspa psów”.

Gdański festiwal to również spotkania z gośćmi. W tym roku organizatorzy zapraszają na specjalny pokaz filmu „Basia 3” z udziałem jego twórców ze studia animacji Grupa Smacznego oraz autorek serii książek „Basia” – Zofią Stanecką i Marianną Oklejak.

Dorośli widzowie będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniu i dyskusji na temat obrazu wojny w kinie animowanym, z wybitnym pisarzem i reporterem wojennym Wojciechem Jagielskim, w kontekście prezentowanego filmu „Jeszcze dzień życia” w reżyserii Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente. Animacja ta znalazła się niedawno na liście tytułów, które mają szansę na nominację do Oscara.

W paśmie poświęconym mistrzom kina animowanego przybliżona zostanie twórczość francuskiego autora komiksów i filmów Sylvaina Chometa, w tym m.in. jego ostatni pełnometrażowy film „Iluzjonista”. Zaprezentowane zostaną również krótkometrażowe animacje i filmy eksperymentalne Davida Lyncha z początków jego kariery.

Dla najmłodszych widzów, poza pokazami przygotowano jak zawsze warsztaty z animacji poklatkowej.

Więcej informacji i program festiwalu: www.animafest.pl