Marek Waszkiel – teatr dla najmłodszych

30.04.2018 12:21
Fotografia: grafia: Chillizet
Marek Waszkiel

 Setki przejechanych kilometrów, 80  obejrzanych spektakli , dziesiątki  odwiedzonych teatrów dla dzieci, żeby wybrać siedem przedstawień, które znajdą się w programie Małych Warszawskich Spotkań  Teatralnych. Marek Waszkiel kurator spotkań opowiada o znalezieniu sztuki dla dorosłych w sztuce dla dzieci.

- Czy Pan to wszystko obejrzał ? – zaczepia Dagmara Kowalska. - Niemożliwe by było zapraszanie spektakli, których się nie widziało na żywo. – odpowiada Marek Waszkiel, gość Chillizet . - Wprawdzie teatry robią zapisy sztuk, ale zapisy to nie jest to samo, one nie przenoszą emocji. Teatr oddycha pomiędzy sceną i widownią. Jeśli  ten oddech jest zawieszony w próżni , nie można się skontaktować z wysiłkiem, reakcją widowni, to odbiera przyjemność oglądania przedstawienia. Teatr musi  być oglądany tu i teraz.

Przed Małymi Warszawskimi Spotkaniami Teatralnymi, ich kurator podkreśla, że współczesny teatr dla dzieci porusza tematy skierowane do dzieci i dorosłych. Silnie dotyka problemów trudnych np. samotności, inności, śmierci, które są trudno akceptowalne i rzadko poruszane. Teatr bez przerwy tego dotyka. Dzięki czemu może sprowokować dyskusję w relacji rodzic- dziecko.

Dodatkowym atutem spotkania najmłodszych z teatrem jest rozwój. Jeśli bakcyla teatru połknie się za dziecka, w dorosłym życiu teatr będzie czymś naturalnym.