ŁÓDŹ YOUNG FASHION 2023 BŁYSK FLESZY I ŚWIĘTO MŁODEJ MODY

Weronika Domoradzka
08.11.2023 14:12
Fotografia: Materiały prasowe
ŁÓDŹ YOUNG FASHION 2023 BŁYSK FLESZY I ŚWIĘTO MŁODEJ MODY

Widowiskowe pokazy kolekcji finalistów Złotej Nitki i Gali Dyplomowej ASP oraz gości specjalnych: MMC i Dawida Tomaszewskiego, wystawy, warsztaty, debaty, projekcje Fashion Film Festiwal – już za kilka tygodni Łódź znów stanie się stolicą młodej mody za sprawą siódmej edycji Łódź Young Fashion. Wydarzenie, organizowane przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi i Miasto Łódź odbędzie się w dniach 16-18 listopada. Jego sercem będzie Centrum Promocji Mody ASP, ale zagości też w innych przestrzeniach miasta – Akademickim Centrum Designu, Hotelu Andel’s, bibliotece MeMo czy Manufakturze.

  • To ważne wydarzenie dla całego środowiska, dlatego nie zabraknie atmosfery czerwonych dywanów, pokazów na światowym poziomie, a w jury i na widowni zasiądą najważniejsze osoby w branży: projektanci czy dziennikarze najważniejszych modowych tytułów – zapowiada Katarzyna Wróblewska, dyrektor artystyczna Łódź Young Fashion. – Jednak głównymi bohaterami tych trzech dni będą młodzi twórcy mody, ich kolekcje i nowatorskie spojrzenie na modę – podkreśla.

Konkursowe emocje

Wydarzeniem ŁYF o najdłuższej, blisko 30-letniej, tradycji jest konkurs Złota Nitka dla profesjonalnych projektantów i debiutantów. W tegorocznej edycji o statuetkę Złotej Nitki oraz 30 000 złotych nagrody ufundowanej przez Miasto Łódź ubiega się dwunastu finalistów. O tym, która kolekcja jest najlepsza zdecyduje eksperckie jury w składzie: Marcin Świderek – szef działu mody magazynu „Elle”; Karolina Limbach – stylistka magazynu „Elle”; Dawid Tomaszewski – projektant mody; Tomasz Ossoliński – projektant mody; Rafał Michalak i Ilona Majer – (duet MMC); Robert Kupisz – projektant mody; Agnieszka Ścibior – dyrektorka kreatywna „Viva Moda”; Aleksandra Szol – dyrektorka marketingu i e-commerce w Modivo, Maurycy Zylber – projektant mody, laureat Złotej Nitki 2022 oraz Hanna Zdanowska – Prezydent Miasta Łodzi i dr hab. Olga Podfilipska-Krysińska, prof. uczelni – Dziekana Wydziału Sztuk Projektowych ASP w Łodzi.

Laureatkę lub laureata Złotej Nitki poznamy 18 listopada, w Centrum Promocji Mody łódzkiej ASP, w czasie gali finałowej w reżyserii Waldka Szymkowiaka, który tworzył pokazy m.in. dla takich sław jak Jean-Paul Gaultier, Jacquemus czy Victoria's Secret. Wieczór uświetni połączony pokaz kolekcji MMC i Dawida Tomaszewskiego.

Od 28 lat duże emocje budzi również Gala Dyplomowa Instytutu Ubioru ASP. Przez lata wydarzenie zyskało widowiskową oprawę – teraz to wizualny spektakl, za reżyserię którego odpowiada w tym roku Adrianna Grudzińska-Pham. O nagrodę Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi powalczy trzynastu młodych projektantów. Zwycięzcę wskaże jury: Przemysław Wachowski – Rektor ASP w Łodzi, Joanna Skrzydlewska – Wiceprezydent Miasta Łodzi, Marcin Świderek – szef działu mody magazynu

„Elle”, Renata Maltudiene – dyrektor Wydziału Mody ASP w Wilnie, Magdalena Kacalak – dziennikarka modowa, Marcin Różyc – dziennikarz modowy, Mikołaj Komar – redaktor naczelny

„KMag”, Martyn Roberts – Fashion Scout, Katarzyna Zajączkowska – autorka książki „Odpowiedzialna moda. Guilt-free przewodnik po slow fashion” oraz Michał Zaczyński – dziennikarz modowy.

Pokazom konkursowym towarzyszyć będą prezentacje kolekcji gościnnych: Dominiki Rozkrut, oraz Indrė Kirlytė.

Moda i film

Filmy modowe coraz częściej służą projektantom do budowania komunikacji z odbiorcami, wzbudzania zainteresowania marką czy budowania świadomości kluczowych zagadnień mody w cyfrowych czasach. Dlatego od trzech lat ważny punkt programu Łódź Young Fashion stanowi Fashion Film Festiwal.

W tym roku ma on charakter przeglądu, za program którego odpowiada kurator – Mikołaj Komar, redaktor naczelny i wydawca magazynu „K MAG”.

  • Zaprezentujemy filmy przykuwające uwagę tematyką, oryginalnością czy ciekawymi rozwiązaniami technicznymi. Opowiadające interesującą historię, pomagające prześledzić najciekawsze zjawiska w dziedzinie filmu modowego i to, w jaki sposób filmowe medium daje możliwość innego spojrzenia na autorskie kolekcje oraz poszerzenia grona ich odbiorców – podkreśla Mikołaj Komar.

filmy zostaną zaprezentowane 16 listopada o godz. 19.00 w Akademickim Centrum Designu przy ul. Księży Młyn 13/15.

Wystawy,wykłady,rozmowy

Tradycyjnie już Łódź Young Fashion daje młodym projektantom możliwość spotkania z ekspertami branży mody w czasie paneli, spotkań czy warsztatów. Okazją do zdobycia narzędzi do rozwinięcia własnej marki będzie z pewnością wykład „Analiza raportu o trendach na wiosnę 2024 – kolekcje, zjawiska, castingi, liczby, dane. Jak je czytać? Jak przełożyć je na kolekcję lub potrzeby własnej marki?” przygotowany przez Marcina Świderka. Podobnie jak opracowany przez GPoland warsztat zatytułowany „Jak przygotować markę do współpracy z agencją modową. Współpraca między marką a agencją.”Natomiast w czasie spotkania prowadzonego przez Wiktorię Nestoruk i Pawła Makosza, o swoich początkach w branży opowiedzą Moniką Łuczak i Jan Kardas.

Nie zabraknie też tematów związanych ze społecznym wymiarem mody. Wykład „Odpowiedzialna moda i eco design” wygłosi Katarzyna Zajączkowska.

Organizatorzy zapraszają również na organizowaną po raz kolejny debatę Elle.Zaproszeni przez redakcję eksperci wspólnie zastanowią się „Przed jakimi wyzwaniami stoją polscy projektanci mody, twórcy autorskich marek, młodzi adepci szkół artystycznych?”

Warsztaty i wykłady odbywać się będą w przestrzeniach ASP i w Akademickim. Część z nich wymagać będzie wcześniejszej rejestracji, a szczegóły uczestnictwa już wkrótce znaleźć będzie można na stronie www.lodzyoungfashion.com.

Tegoroczna edycja ŁYF to również wystawy. W bibliotece MeMo od 16 listopada oglądać będzie można ekspozycję „O łódzkiej biżuterii w czerni i bieli”, której kuratorkami są dr hab. Olga Podfilipska-Krysińska oraz dr Michalina Owczarek-Siwak. W galerii Hotelu Andel’s zaprezentowana zostanie natomiast „Wystawa fotografii Loli Banet” przygotowana we współpracy z Porsche Centrum Łódź jako efekt warsztatów przeprowadzonych przez Lolę Banet w czasie zeszłorocznej edycji ŁYF. Kuratorem tej wystawy jest dr hab. Piotr Suchocki Z kolei w galerii ASP w Teatrze Muzycznym w Łodzijuż od końca października oglądać można wystawę kostiumów teatralnych i filmowych autorstwa Izabeli Stronias.