Krzysia Górniak - jedna z najlepszych gitarzystek w Europie

26.11.2019 14:23
Fotografia: Materiały prasowe
 Krzysia Górniak - jedna z najlepszych gitarzystek w Europie

Jej koncert w Akwarium już 3 grudnia!

W 2018 roku czytelnicy miesięcznika „Jazz Forum” sklasyfikowali ją na 10 miejscu wśród wszystkich polskich gitarzystów jazzowych.

Krzysia uzyskała stopień Magistra Sztuki na Wydziale Jazzu na Universiti für Musik und Darstellende Kunst (Uniwersytet Muzyczny i Sztuki Dramatycznej) w Grazu (Austria) w klasie gitary jazzowej w 2003 roku, a już dwa lata póżniej jej kompozycja Blue z płyty Ultra  znalazła się w finale konkursu kompozytorskiego International Songwriting Competition, jurorami którego byli m.in. Tom Waits, Joss Stone, Sonny Rollins, Macy Gray, John Scofield czy Steve Vai, a na 15 tysięcy zgłoszeń do finału przeszło tylko 12 piosenek. Pat Metheny o jej muzyce powiedział: 

"

Słuchałem waszej płyty i macie naprawdę fantastyczne brzmienie! Słychać, że świetnie się uzupełniacie i że ciężko pracujecie nad tym, aby stworzyć własne brzmienie i koncepcję grupy, i to jest wspaniałe.

"

Krzysia Górniak współpracowała z wieloma znanymi muzykami. Wśród nich są między innymi: Maciej Miecznikowski, Kuba Badach, Ewa Mikulska, Szymon Pejski, Wojciech Gogolewski, Zdzisław Kalinowski, Andrzej Mikulski, Evangelos Tzimkas (Grecja), Paweł Pańta, Łukasz Makowski, Krzysztof Ścierański, Wojtek Pilichowski, Michał Grott, Grzegorz Grzyb, Marcin Jahr i Adam Lewandowski. Brała też udział w projektach z orkiestrami symfonicznymi i dyrygentami, m.in. z: Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach pod dyrekcją Maciej Tarnowskiego, Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego pod dyrekcją Tadeusza Wicherka, a także z Atom String Quartet i Barock Quartet.

W marcu 2020 roku doczekamy się kolejnej, ósmej już w dyskografii płyty Krzysi Górniak. „Memories”, bo tak się będzie nazywała, to album wspominający chwile, które artystkę zachwycały, wzruzały lub zasmucały. Każdy utwór, to fragment jej życia. To fragment jej samej. W nagraniach wzięli udział znakomici polscy muzycy: Michał Wróblewski – fortepian, Piotr Wrombel – fortepian, Michał Jaros – kontrabas i Marcin Jahr – perkusja. Na albumie znajdą się zarówno utwory liryczne i nostalgiczne, jak i porywające, bardzo energetyczne. Płytę promuje utwór „Strawberry Kisses”.

Już 3 grudnia o 19:30 w legendarnym klubie „Akwarium” Krzysia zagra specjalny koncert, podczas którego usłyszeć będzie można kompozycje z zapowiadanej płyty.