Filmy animowane nie tylko dla dzieci

06.11.2018 11:32
Fotografia: Chillizet
 Filmy animowane nie tylko dla dzieci

W dniach 8-11 listopada Gdańsk po raz czwarty będzie gościć filmy animowane z całego świata, które zaprezentowane zostaną w ramach czwartej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych.

Na widzów czekać będą projekcje kilkudziesięciu filmów krótkometrażowych, pokazy filmów pełnometrażowych, retrospektywy, warsztaty oraz wydarzenia specjalne. Pokazy odbędą się w dawnym Kinie Watra oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

 

Tegoroczny festiwal to przede wszystkim międzynarodowy konkurs krótkometrażowych filmów animowanych, składający się z czterech sekcji programowych: fabularna animacja, teledysk, animacja dla dzieci oraz animowany eksperyment i impresja. Najlepsze filmy w czterech konkursowych kategoriach wybierze gdańska publiczność. Poza konkursem festiwal zaprezentuje liczne pokazy pełnometrażowych filmów animowanych zarówno dla dorosłych i dzieci. Będą to niemal wszystkie najważniejsze animacje prezentowane i nagrodzone na światowych festiwalach w ostatnim roku, kierowane zarówno dla dorosłego jak i najmłodszego widza.

Na festiwalu tradycyjnie zaprezentowane zostanie specjalne pasmo z okazji Międzynarodowego Dnia Animacji – globalnego święta, obchodzonego na przełomie października i listopada na całym świecie, z którego gdański festiwal wyrósł. W programie nie zabraknie również klasyki polskiej animacji, odbędą się spotkania z twórcami, a dla najmłodszych widzów, poza licznymi pokazami filmowymi przygotowano też warsztaty animacji.

Jednym z pokazów specjalnych będzie projekcja klasyki japońskiej animacji Grobowca świetlików w reżyserii Isao Takahata w 30-lecie jego premiery (1988). Trójmiejscy widzowie obejrzą również najważniejsze filmy ubiegłego roku, jak nominowany do Oscara „Twój Vincent” w reż. Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, czy pełnometrażowe produkcje dla najmłodszych widzów z najdalszych zakątków świata jak kolumbijsko-urugwajską „Książkę Lili”, chińską „Dużą rybę i begonię” ale i rodzimą „Basię” z gdańskiego studia Grupa Smacznego.