FESTIWAL JIMEK+ w Gliwicach!

12.09.2018 13:56
Fotografia: Materiały prasowe
Plakat FESTIWALU JIMEK+

Już 5-6 października na Arenie Gliwice odbędzie się wielkie dwudniowe widowisko muzyczne. Poznajcie polskich artystów oraz gościa specjalnego festiwalu. A wśród nich m.in. Kaliber 44, The Dumplings, czy zdobywca Grammy Pharaohe Monch.

Idea festiwalu zrodziła się jako kontynuacja pomysłu koncertów z plusem autorstwa Krzysztofa Materny, które w ramach Gdańskiego festiwalu Solidarity of Arts zaskarbiły sobie rzeszę fanów. Powstało 10 wyjątkowych koncertów. Ostatni z serii plus, JIMEK+ w 2016 roku zgromadził kilkunastotysięczną publiczność. Artysta zachwycił słuchaczy i sam również zobaczył ogromny potencjał w tego typu widowisku. Muzyczny wymiar tamtego wydarzenia i wspaniały oddźwięk wśród uczestników sprawiły, że pomysł już w rozbudowanej formule festiwalowej został przeniesiony na zaproszenie miasta Gliwice do nowo powstałej Areny. Festiwal odbędzie się w Arenie Gliwice, nowoczesnym i atrakcyjnym obiekcie na Śląsku.

FESTIWAL JIMEK+ w Gliwicach

Pierwszego dnia na scenie pojawi się zespołu Kaliber 44, którego nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Pionierzy i legenda polskiego hip-hopu. Mają na swoim koncie imponującą listę ponadczasowych utworów: "Psychodela", "Plus i minus (+i-)", "Gruby czarny kot", "Film", "Konfrontacje", "Normalnie o tej porze" czy "Nieodwracalnezmiany". Na ich muzyce wychowały się już dwa pokolenia fanów, a ich kolejne koncerty przyciągają nieustannie nowych słuchaczy.

Drugiego dnia usłyszymy duet The Dumplings. To nowoczesna elektronika nasiąknięta głębokim basem. Taneczny smutek i chwytliwe melodie. Elektropopowy duet mocno stawia na elektronikę w duchu nowych brzmień, ale nie zapomina o chwytliwych piosenkach - znaku rozpoznawalnym twórczości Justyny Święs i Kuby Karasia. Piosenka "Nie gotujemy" została obejrzana 5,5 mln razy w serwisie YouTube, ,"Kocham być z Tobą" – ponad 8 mln.

W drugim dniu festiwalu na scenie pojawi się też Krzysztof Zalewski - muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista, tekściarz, uważany za jednego z najlepszych wokalistów w Polsce. Ostatnia autorska płyta Zalewskiego to krążek "ZŁOTO", wpisujący się w tę szkołę grania muzyki, która mówi, że mniej znaczy lepiej, że to, co ciche i subtelne, często wybrzmiewa głośniej od huku przesterowanych gitar. "Złoto" jednak to nie same ballady, śpiewane do wtóru łkającej cicho gitary – choć i dla poszukujących takich wrażeń coś się znajdzie… Na płycie dominują numery dynamiczne, czy wręcz drapieżne. W porównaniu z poprzednią płytą uproszczone jednak zostały aranżacje, bardziej organiczne jest brzmienie i bardziej bezpośredni przekaz. Za "Złoto" otrzymał 3 nominacje do Fryderyka 2017 i płyta szybko pokryła się złotem.

Zaproszenie do udziału w festiwalu JIMEK+ przyjął Pharoahe Monch, legendarny amerykański raper. Na scenie zobaczymy go drugiego dnia festiwalu. To jeden z jego utworów zatytułowany "Simon Says" znalazł się na kultowej już Hip-Hop History Orchestrated by JIMEK. Uczestnicy festiwalu będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć obu muzyków razem na jednej scenie. Jimek: "Z całej mojej historii hiphopu, czy grałem ją w Polsce, Niemczech czy w Kenii ludzie najmocniej reagują właśnie na Simon Says – Pharoahe Monch’a. To będzie spełnienie marzeń zagrać to z nim symfonicznie. Zwłaszcza, że mam już dawno zorkiestrowane "Oh No" i "F*** You".

Festiwal Jimek+ odbędzie się w dniach 5-6 października w Arenie Gliwice. Podczas obu festiwalowych dni na scenie pojawi się headliner festiwalu – Jimek. Usłyszymy cały przekrój jego twórczości, w tym najpopularniejsze utwory z jego kompozytorskiego dorobku. Pojawią się kompozycje klasyczne, nagrodzona muzyka filmowa, nowe, nieprezentowane wersje kultowych już historii hip-hopu i jazzu oraz specjalnie przygotowane aranżacje. Jimek poprowadzi 60-osobową orkiestrę symfoniczną złożoną z najzdolniejszych muzyków młodego pokolenia. JIMEK SYMPHONIXX usłyszymy w utworach solowych pod batutą Jimka.